Poradniki i tutoriale

Jak oglądać filmy video na iPadzie i iPhone’ie bez konwertowania

Air Video – iOS (iPhone, iPad, iPod touch) & Mac OS X

iPad, iPod touch i iPhone to świetne urządzenie idealnie nadające się do wszelkiego rodzaju multimedialnej rozrywki – także do oglądania filmów.

Na starcie, system iOS wyposażony jest w program umożliwiający oglądanie filmów zakupionych w iTunes Store lub zsynchronizowanych poprzez iTunes na komputerze.

Ale co jeśli na swoim komputerze posiadamy inne pliki, np. z rozszerzeniem .avi?

W niniejszym poradniku pokażemy Wam, jak w wygodny sposób oglądać filmy bez potrzeby konwertowania ich i przenoszenia do pamięci iPada, iPhone’a i iPoda touch.

Osiągniemy to wszystko dzięki programowi Air Video, dzięki któremu będziemy mogli uzyskać streaming video bezpośrednio z naszego komputera, na żywo, w locie, do naszego urządzenia mobilnego.

Instalacja i uruchomienie

 1. Pobieramy i instalujemy darmowy program Air Video Server na Windowsa lub Mac OS X.
 2. Przeprowadzamy krótką konfigurację – najistotniejsza rzecz, to wybranie folderu w którym przechowujemy filmy. Do listy plików, w obrębie tego folderu, będziemy mieli dostęp z poziomu iPada lub iPhone’a.
 3. Uruchamiamy program – możemy ustawić, aby program zawsze uruchamiał się zaraz po zalogowaniu.
 4. Teraz czas na pobranie odpowiedniego programu na iPhone’a/iPada. Tutaj producent przygotował nam dwie opcje – darmową i płatną (linki do obu wersji znajdziecie na dole artykułu).
  Opcja darmowa jest w zasadzie w pełni funkcjonalna i na pewno na początek wystarczy każdemu z Was. Na czym polega różnica między nimi? Otóż wersja darmowa posiada ograniczenie co do ilości pozycji jakie wyświetlą nam się w folderze z filmami – tzn. jeśli mamy folder, w którym jest 10 filmów, wersja darmowa wyświetli nam tylko 3 z nich. Aby w miarę wygodnie korzystać z tej wersji, najlepiej przygotować sobie folder, do którego film będzie przenoszony wyłącznie na czas oglądania.
 5. Po uruchomieniu programu musimy dodać serwer. Klikamy na przycisk „+”. Po chwili na liście powinien pojawić się komputer z zainstalowanym serwerem Air Video. Oczywiście zarówno komputer, jak i iPhone/iPad muszą znajdować się w tej samej sieci lokalnej. Jeśli program nie wykrył komputera:
  1. sprawdź czy na pewno oba urządzenia są podłączone do wifi
  2. sprawdź, czy na komputerze program i serwer jest na pewno włączony
  3. sprawdź zabezpieczenia i ustawienia firewalla na komputerze
 6. Jeśli program odnalazł nasz komputer klikamy na niego. Komputer doda się do listy, klikamy ponownie. Powinno nastąpić połączenie. Teraz możemy już przeglądać udostępnione z komputera pliki video.
 7. Po wybraniu interesującego nas filmu możemy go zacząć oglądać na naszym iPhone’ie lub iPadzie.

Konwertowanie

Podczas wielokrotnego użytkowania zauważyłem, że w przypadku kiedy film jest wysokiej jakości, czasami zdarzało się, że streaming był nieco za wolny i film potrafił się wtedy raz na jakiś czas zaciąć. W takiej sytuacji warto skorzystać z opcji „convert”. W zależności od długości filmu konwertowanie może trwać do kilkunastu minut. Na komputerze powstanie nowy plik, skonwertowany pod parametry naszego urządzenia mobilnego. Oczywiście plik będzie mniejszy i nie powinno już być problemów z przesyłem danych przez wifi.

Napisy

Program Air Video pozwala na oglądanie filmów z napisami! Obsługiwanym formatem są napisy SRT. Plik z napisami musi znajdować się w tym samym folderze, co film i mieć taką samą nazwę.

Co zrobić jeśli posiadamy napisy w innym formacie? Na Mac OS X możemy skorzystać z programu PYM Player. Po uruchomieniu, wybieramy w menu kolejno: Inne -> Narzędzia… -> Przekształć napisy na .srt

Teraz pozostaje nam wskazać wybrany film. Jeśli napisy były już wcześniej pobrane przez PYM Playera, zostaną przekonwertowane i zapisane w katalogu z filmem. Jeśli napisów nie posiadamy w ogóle, program spróbuje je pobrać automatycznie z internetu. Program zapisze napisy z odpowiednią nazwą, więc nie musimy już nic zmieniać.

Ważną zaletą Air Video jest to, że program pozwala na wznowienie oglądania w ostatnio zakończonym miejscu. Poza tym, samo użytkowanie aplikacji jest bardzo intuicyjne i myślę, że nie powinno nikomu sprawić większych trudności. Jeśli jednak będziecie mieli jakieś problemy z instalacją lub obsługą piszcie w komentarzach, postaramy się pomóc 😉

[download]

[appstore id=306550020][appstore id=313056918]

Komentarze
To Top