Gry na iOS i OS X

Anomaly 2 – nowe dziecko 11 bit studios

Anomaly 2 - Mac OS X

Mieliśmy właśnie możliwość zagrania w wersję beta trybu multiplayer gry Anomaly 2 (z trybem dla pojedynczego gracza, zetknęliśmy się już nieco wcześniej). Oczywiście nie mogliśmy przegapić okazji, aby przetestować jak na polu walki spisuje się najnowsze dziecko 11 bit studios (polskiego producenta gier komputerowych) i podzielić się z Wami naszymi wrażeniami zwłaszcza, że najnowsza beta dostępna jest już także na komputery Mac.

Anomaly 2 jest kontynuacją serii Anomaly i jednocześnie sequelem pierwszej gry 11 bit studios, czyli Anomaly: Warzone Earth. Dla osób które nie miały okazję zagrać w poprzednią część (lub wersje mobilne) dodam, że Anomaly 2 nie jest typową, pełnowymiarową grą strategiczną, taką jak chociażby znany wszystkim graczom StarCraft. Tutaj nie skupiamy się na tworzeniu kolejnych baz, czy poszukiwaniu nowych zasobów – w Anomaly 2 rozgrywka odbywa się na dwóch poziomach: „tower offense” (atak na wieżę) oraz „tower defense” (obrona wieży).

Miałem okazję grać zarówno w trybie multiplayer jak i singleplayer, i jedno jest pewne – dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z serią Anomaly, niezbędny może okazać się samouczek. I mimo, iż na pierwszy rzut oka wszystko może wydać Wam się oczywiste, nie dajcie się zwieść! Bez samouczka może być na prawdę ciężko.

W porównaniu z pierwszą częścią gry, Anomaly 2 wydaje się być, mimo że to jeszcze wersja beta, bardziej dopracowana. Akcja gry jest znacznie szybsza, a dodatkowe oddziały wojskowe, które morfują pomiędzy różnymi rodzajami ataków, nadają jej zupełnie inny, ciekawszy wymiar. Musisz wiedzieć nie tylko, które jednostki wykorzystasz w danej sytuacji, ale również w jakim trybie. I od Ciebie zależy również, czy wymienisz je w odpowiednim czasie między tymi trybami, co w konsekwencji może mieć znaczny wpływ na potencjalne zwycięstwo/porażkę.

Gdy gra wciągnie nas już na dobre, przechodzenie z poziomu na poziom będzie coraz to płynniejsze. Na początku musimy dać sobie czas na wdrożenie się w rozgrywkę – oczywiście nie dotyczy to osób, które miały wcześniej do czynienia z pierwszą częścią gry. Dla osób, które natomiast grały wyłącznie w wersję mobilną (np. Anomaly: Korea) nowością będzie postać Dowódcy naszego konwoju.

Do gry w trybie multiplayer możemy zaprosić naszego znajomego ze Steama lub pozwolić systemowi wybrać naszego przeciwnika o podobnym poziomie doświadczenia. Zasady są bardzo proste – wcielamy się w jedną ze stron konfliktu i dowodzimy ludźmi prowadząc konwój, i niszcząc znajdujące się na mapie cele lub maszynami, rozstawiając wieże strzegące strategicznych punktów. Myślę, że wprowadzenie możliwości gry sieciowej, to świetny krok uczyniony przez 11 bit studios, gwarantujący graczom z całego świata możliwość na prawdę świetnej zabawy!

Myślę, że to tyle, jeśli chodzi o samą specyfikę gry i moje subiektywne odczucia. Teraz chciałbym powiedzieć co nieco o grafice, którą wykorzystano w Anomaly 2.

Moim zdaniem takiej szaty graficznej nie powstydziłby się żaden szanowany producent gier komputerowych. Wszystko wydaje się być realistyczne. Podoba mi się odpowiednie (nieprzesadzone) nasycenie kolorów, ale również świetne rozmieszczenie każdego, nawet najdrobniejszego elementu gry. Jedyne do czego mógłbym się przyczepić to kontrast. W pewnych momentach (jeśli chodzi o mapy) obraz się rozmywa i niektórym graczom może to przeszkadzać. Mi niestety przeszkadza i minimalnie obniża to moją ogólną ocenę gry. Jeśli chodzi o dźwięk – tu nie mam żadnych zastrzeżeń. Jakość jest naprawdę dobra, pod warunkiem, że korzystamy z odpowiednich głośników (przynajmniej tych ze „średniej półki”).

Na koniec chciałbym dodać, że podoba mi się bardzo nawigacji gry – pasek narzędzi po lewej stronie, niewielka „tablica informacyjna” w górnej części ekranu… to jest to! Miałem okazję grać w różne gry, ale tutaj nawigacja naprawdę mi nie przeszkadza, a cały interfejs świetnie komponuje się na ekranie. Nie zajmuje też zbyt dużo miejsca, dzięki czemu nie powoduje żadnego dyskomfortu. Dodatkowo korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Po krótkim zapoznaniu się z materiałem, mogłem skupić się na samej rozgrywce, a nie na rozdzielaniu swojej uwagi na wszystkie możliwe strony. Dla niektórych osób, może nie mieć to większego znaczenia, lecz przy kolejnych poziomach nasza gra wymaga po prostu skupienia. Bez tego nie moglibyśmy osiągnąć zamierzonego rezultatu.

Podsumowując, Anomaly 2 to gra, która swoją nieprzeciętnością i niezwykle rozbudowaną fabułą, przyciągnie niejednego, najbardziej wytrawnego gracza. Dzięki niej, możemy przenieść się w przyszłość i spróbować swoich sił w międzygalaktycznej walce o przetrwanie. Roboty, istoty nieziemskie, niewyobrażalne, nowoczesne narzędzia walki, to coś co chłopcy lubią najbardziej… 🙂

Premiera gry zaplanowana jest na przełom maja/czerwca. Gra ukaże się w Steamie w cenie 14,99$ na Mac OS X, Linuksa i Windowsa. Podejrzewamy także i bardzo na to liczymy, że w późniejszym czasie gra trafi także na mobilne urządzenia Apple 🙂

[youtube id=”gXDZNb_iKZc” width=”600″ height=”350″]

Komentarze
To Top