Gry na iOS i OS X

Ekipa Epic Hamster uchyla nam rąbek tajemnicy na temat ich nowych gier

Epic Hamster

Epic Hamster to niewielkie, niezależne studio, które tworzy trzech przyjaciół (na zdjęciu, od lewej):

[list_style class=”bookmark” ]

  • Marcin Kępski
  • Szymon Adamus
  • Mateusz Adamus

[/list_style]

Ekipa Epic Hamster

Chłopaki pracują obecnie nad nowymi grami, o których miałem dzisiaj okazję porozmawiać z braćmi – Szymonem i Mateuszem. Zapraszam!

[margin_border /]

Łukasz Florczak (AppleCenter.pl): Na początek napiszcie coś o sobie. O Szymonie wiem, że poza grami, zajmuje się także innymi rzeczami – m. in. prowadzi blog ObywatelHD. Czy podobnie jest w przypadku pozostałej części zespołu?

Szymon Adamus: Wszyscy zajmujemy się czymś zawodowo. Mateusz programuje, a Marcin jest grafikiem. Gry zaczęliśmy robić hobbystycznie.

[margin_border /]

Łukasz: Na razie, na swoim koncie macie grę IdentiKid. Jak ocenianie swój debiut, czy jesteście zadowoleni ze startu w App Store?

Szymon: IdentiKid to nasza pierwsza gra, więc nie chcieliśmy rzucać się na najgłębszą wodę. W praktyce okazało się oczywiście, że projekt i tak się rozrósł.

Mateusz Adamus: Spędziliśmy nad nią więcej czasu niż zakładaliśmy, ale było warto, bo efekt końcowy nam się podoba. Przy IdentiKid uczyliśmy się, jak poruszać się w środowisku programowania Apple i ich panelu zarządzania aplikacjami. Teraz ta nauka procentuje, bo produkcja kolejnych gier idzie szybciej.

Szymon: Jak wiadomo, w App Store najtrudniej jest się wybić.

Łukasz: Czy uważacie, że Wam się to udało?

Mateusz: Na pewno nie. Aby wybić się na App Store potrzebne są duże nakłady finansowe na promocję. My w tej chwili skupiamy się na tworzeniu kolejnych gier.

Szymon: Jeszcze długa droga przed nami, ale start mieliśmy dobry. Teraz realizujemy większy plan.

[margin_border /]

Łukasz: W produkcji są kolejne gry, ale zanim do nich przejdę, jestem jeszcze ciekawy, jaki etap tworzenia – biorąc pod uwagę IndentiKid – uważacie za najtrudniejszy (poza wybijaniem się w AS)? Co wtedy sprawiło Wam najwięcej problemów?

Szymon: Nie nazwałbym tego problemem, ale zaskoczyła nas rosnąca ambicja. Bardzo trudno powstrzymać się przed dodawaniem nowych elementów do gry, a czasem po prostu trzeba to zrobić, bo nigdy nie skończyłoby się pracy. Teraz jesteśmy już tego świadomi i umiemy się już bardziej powstrzymać.

Mateusz: Teraz wiemy, że w etapie początkowym warto poświęcić dużo czasu na opracowanie koncepcji i ram projektu. Później znakomicie to procentuje.

[margin_border /]

Łukasz: Teraz przejdźmy do nowych produkcji – bo to w końcu one mają być głównym tematem rozmowy 🙂 Pochwalcie się więc, nad czym obecnie pracujecie.

Szymon: Tworzymy kilka projektów jednocześnie. Najszybciej gracze będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o filmach, grach i sporcie w Epic Quiz, naszej wersji telewizyjnego teleturnieju. Kończymy również prace nad Supervillains, dodatkiem do IdentiKid. Marcin jak zwykle przygotował rewelacyjne rysunki. Młodsi odbiorcy będą mogli stworzyć postać wymarzonego super łotra lub złapać go w standardowym trybie gry.

Pracujemy też nad dwiema mniejszymi aplikacjami, o których póki co niewiele możemy powiedzieć. Mamy już do nich pierwsze grafiki, ale dopracowujemy jeszcze koncepcję.

Rozpoczęliśmy również pracę nad naszą pierwszą grą przygodową. W tym projekcie pomaga nam niesamowicie uzdolniony rysownik – Paweł Kędzierski. Potrafi w idealny sposób przenieść mój scenariusz na formę graficzną. W odróżnieniu od IdentiKid będzie to gra wyłącznie dla odbiorców pełnoletnich.

Mateusz: Naszym przekleństwem jest liczba pomysłów 😀 Mamy ich tak dużo, że nie wiemy za co najpierw się złapać. Większość z nich niestety musi poczekać na swoją kolej.

[margin_border /]

Łukasz: To zaczynając po kolei – kiedy możemy się spodziewać pierwszej gry – czyli Epic Quiz?

Szymon: Gra jest skończona. Czekamy na „werdykt” Apple 🙂

Mateusz: W praktyce oznacza to około tygodnia akceptacji aplikacji przez Apple i ewentualnych poprawek. Każda aplikacja przed pojawieniem się w App Store musi przejść taką akceptację.

[margin_border /]

Łukasz: Czy Epic Quiz i inne gry, które tworzycie, będą wydane w naszym rodzimym języku?

Szymon: Docelowo tak, ale aktualnie, z braku czasu, skupiamy się na języku angielskim.

Mateusz: Epic Quiz to szczególny przypadek. Jest w nim dużo pytań, treści tekstowej. W innych aplikacjach staramy się, aby bariera językowa była maksymalnie zminimalizowana. Tak jest np. w IdentiKid, w który można zagrać praktycznie nie znając języka.

[margin_border /]

Łukasz: Skoro jesteśmy znów przy IdentiKid – czy planowany dodatek będzie wydany jako aktualizacja, osobna aplikacja, czy może materiał dostępny do dokupienia poprzez płatności wewnątrz aplikacji?
Szymon: Będzie to materiał dostępny do dokupienia.

IdentiKid - Supervillains - iOS

[margin_border /]

Łukasz: Wracając jeszcze na moment do języka polskiego – czy uważacie, że nasz rodzimy rynek iOS jest obecnie na tyle duży i aktywny, że stworzenie gry w języku polskim ma sens i czas, koszta na to przeznaczone mogą się zwrócić?

Szymon: Odbiorców jest coraz więcej i warto to robić… jeśli jest czas i możliwości. My zaczynamy od angielskiego, bo – co oczywiste – chcemy, by nasza gra trafiła do jak najszerszego grona.

[margin_border /]

Łukasz: Dodatek Supervillains będzie udostępniony jako płatny materiał do dokupienia przez płatności wewnątrz aplikacji. Jest to uzasadnione, jednak coraz więcej firm decyduje się na udostępnianie gier za darmo w modelu freemium. Jakie jest Wasze podejście do tego?

Szymon: Nie zamykamy się na żadne opcje jakie daje cyfrowa dystrybucja. Na przykład Epic Quiz będzie grą darmową. Zależy nam na tym, by w modelu freemium gracz dostawał dostatecznie dużo treści, by mógł znakomicie się bawić. Właśnie tak będzie w Quizie. Natomiast jeśli gracz uzna, że ma chrapkę na jeszcze więcej, to będzie miał możliwość dokupienia dodatkowych zadań.

Mateusz: Podstawowe pytania w Epic Quiz będą jednak zawsze darmowe.

[margin_border /]

Łukasz: A jak oceniacie model freemium z punktu biznesowego. Wiadomo, że tutaj gra dociera do dużo większej liczby odbiorców. Myślicie, że w ostatecznym rozrachunku dochód może być podobny w stosunku to klasycznego modelu sprzedażowego?

Szymon: Oczywiście. Grałeś już w Plants vs. Zombies 2? Można przejść całość nie wydając nawet centa, ale wielu graczy nie będzie miało dość cierpliwości, by powtarzać poziomy. Dla nich, możliwość odblokowania kolejnych etapów za pieniądze, będzie znakomitym rozwiązaniem.

To jest dobry model. Korzystny dla obydwu stron. Ale tylko jeśli jest zachowany balans. Niektórzy twórcy nie znają umiaru i powstają wtedy takie potworki jak Dungeon Hunter 4.

Mateusz: Jest to również dobre jako wersja demo. Gracz nie musi kupować kota w worku.

[margin_border /]

Epic Hamster - gra przygodowa na iOS

Łukasz: Przejdźmy teraz do gry przygodowej, o której krótko wspomnieliście. Nie ukrywam, że oglądając w międzyczasie grafikę z gry, jest to tytuł, który najbardziej mnie zainteresował. Jaka będzie dokładnie tematyka gry?

Szymon: Dojrzała 🙂 Nie chcemy jeszcze zdradzać zbyt wielu szczegółów, bo przed nami jeszcze dużo pracy. Będzie to historia kryminalna z odważnym scenariuszem i tematyką. Gra dla dorosłego odbiorcy, czyli czegoś, czego na iOS brakuje.

Będzie to gra typu point and click. Stylistykę widziałeś już na pierwszym screenie. Tak będzie wyglądała całość…

Mateusz: Lepiej 🙂

Szymon: Tak, dużo lepiej. Stawiamy na klimat. Chcemy wyżyć się artystycznie.

[margin_border /]

Łukasz: Na jakim etapie są obecnie prace? Postawiliście sobie jakiś deadline?

Szymon: Do końca października zamkniemy etap graficzny. Póki co nic nie wskazuje na to, by były opóźnienia. Paweł, rysownik o którym wspominałem, ma znakomite tempo pracy.

Mateusz: Wstępny termin wydania, to końcówka tego roku. Jest realistyczny, ale nie wyryty w kamieniu.

[margin_border /]

Łukasz: A jak narodził się pomysł na grę? Ktoś powiedział – „Hej, zróbmy teraz grę przygodową!” i tak się zaczęło, czy może zostaliście czymś zainspirowani?

Szymon: Od początku wiedzieliśmy, że chcemy robić również przygodówki. Po prostu na starcie nie chcieliśmy porywać się z motyką na słońce. W planach mamy jeszcze inny projekt, robiony inną techniką i to od niego się zaczęło. Koniec końców będzie on realizowany w drugiej kolejności, więc póki co cicho sza 😉

Przygodówka, którą teraz robimy wynikła z chęci stworzenia czegoś stojącego w opozycji do IdentiKid, czyli gry kierowanej do młodszego odbiorcy.

[margin_border /]

Łukasz: Czy wymyśliliście już nazwę dla gry?

Mateusz: Na App Store nazwę można zarezerwować na sześć miesięcy. Zrobimy to w odpowiednim momencie, gdy będziemy już pewni, kiedy skończymy prace. Wtedy pochwalimy się tytułem.

Szymon: Aktualnie pracujemy pod roboczym tytułem „Najlepsza gra przygodowa na App Store” 🙂

Łukasz: Życzę Wam, aby taka była 🙂

Szymon: Dzięki. Będzie 😉

[margin_border /]

Łukasz: Jak podchodzicie, jako twórcy, do bardzo modnego ostatnio crowdfundingu. Nie chcielibyście z niego skorzystać, aby zdobyć dodatkowe środki na wydanie super produkcji?

Szymon: Tutaj jest podobnie jak z mikropłatnościami. To znakomity system, który może się sprawdzić, ale bywa nadużywany i wykorzystywany przez niewłaściwe osoby. My, póki co, go nie potrzebujemy, bo swoje pomysły jesteśmy w stanie zrealizować za własne pieniądze. A skoro tak, to nieuczciwie byłoby prosić o nie graczy.

Mateusz: Ja nie lubię kupować kota w worku i nie chciałbym płacić za coś, czego nawet jeszcze nie widziałem.

[margin_border /]

Łukasz: Czy „Najlepsza gra przygodowa na AppStore” jest tworzona wyłącznie z myślą o iOS, czy planujecie także inne platformy?

Szymon: Obecnie skupiamy się tylko na iOS.

[margin_border /]

Łukasz: Jeszce co do tematyki gry – wiemy już, że będzie to historia kryminalna. Możecie zdradzić coś więcej na temat realiów w jakich będzie osadzona i głównego wątku?

Szymon: Zimny, mroczny Nowy Jork i seryjny morderca na wolności… Do tego klimat noir w czasach współczesnych i pewien posterunek policji.

Nic więcej ze mnie nie wyciągniesz 🙂

Łukasz: To może z Mateusza się uda?

Mateusz: Nawet nie próbuj 😀

[margin_border /]

Łukasz: 🙂 W takim razie dziękuję za rozmowę i z niecierpliwością czekam na kolejne informacje o grze i na samą grę przede wszystkim. Zapowiada się ciekawie 🙂

Szymon i Mateusz: Dzięki.

[margin_border /]

Na koniec zdradzę Wam, że jednak udało mi się coś jeszcze od nich wyciągnąć 😉 Jest to jeszcze jeden screenshot z gry, który jak zapewniał mnie Szymon, widzę jako pierwszy na świecie (oczywiście poza twórcami 😉 ). Poniżej możecie zobaczyć go i Wy 🙂

Epic Hamster - gra przygodowa na iOS

To Top