Informacje i nowości

MacPaint online – przenosimy się do roku 1984

MacPaint

Co powiecie na to, aby przenieść się na chwilę do roku 1984? To właśnie wtedy, dokładnie 24. stycznia, do sprzedaży trafił pierwszy Macintosh 128K z systemem Mac OS 1.0.

Oprócz tego, pojawił się program MacPaint. Jak dokładnie wyglądał i działał? Możecie to sprawdzić wchodząc na stroną cloudpaint.com i doświadczając cudów jakie w tamtym czasie oferowała czarno-biała grafika i kwadratowe pędzle 🙂

Zdumiewające jest to, jak małe jest okienko programu! Macintosh 128 K posiadał ekran o rozdzielczości 512×342px! Autor strony dodał możliwość 2-krotnego powiększenia obszaru roboczego, jednak oryginalny program takiej funkcji nie posiadał. Nie było klasycznego „zoomu”, a jedynie tryb FatBits – specjalne powiększenie, które pokazywało każdy piksel jako klikalny prostokąt z białym obramowaniem, który można było edytować.

[youtube id=”2B-XwPjn9YY”]

Szczytem techniki w tamtych czasach było to, że stworzone w MacPaint grafiki można było przenieść i wykorzystać w innych aplikacjach, jak np. MacWrite, dzięki specjalnemu API.

Program został napisany przez Billa Atkinsona, członka zespołu pracującego nad komputerem Macintosh. Aplikacja składała się z 5804 linii kodu Pascala, wzbogaconego o kolejne 2738 linii asemblera.

Interfejs został zaprojektowany przez Susan Care. Po raz pierwszy program zareklamowano w grudniu 1983 w 18-stronnej ulotce. Następnie, w listopadzie 1984 Apple zakupiło 39 stron reklamowych w specjalnym, powyborczym wydaniu Newsweeka, za kwotę 2,5 miliona USD. Wiele z nich zostało wykorzystanych na przedstawienie programów MacPaint i MacWrite, oraz możliwości ich wspólnej pracy.

Macintosh 128K - reklama

Po wydaniu, program został zrecenzowany przez New York Times, który zauważył, że MacPaint znacznie rozwinął graficzne możliwości komputera osobistego.

To jest lepsze, niż cokolwiek innego tego typu oferowanego na komputerach osobistych – napisano.

Ostatnia stabilna wersja programu 2.0 została wydana w 1988 roku.

A oto przykład możliwości programu:

MacPaint

Obrazek został namalowany w MacPaint 1.0 przez Susan Kare.

[source name=”cloudpaint.com” url=”http://www.cloudpaint.com/client/index.php”][source name=”Wikipedia”]

To Top