Informacje i nowości

Problemy z ekranem Retina w nowym iPadzie mini

iPad mini Retina

W zasadzie od początku, kiedy tylko zaczęły pojawiać się pierwsze plotki na temat nowego iPada mini i związanego z nim ekranu Retina mówiono, że Apple ma problemy z produkcją tychże wyświetlaczy. Dokładnie, problemy miały dotyczyć ekranów IGZO Sharpa, na których pojawiały się wypalenia. Ostatecznie przełożyło się to na opóźnienie w premierze iPada oraz póki co – jego ograniczoną dostępność.

Niestety wygląda na to, że na problemach na etapie produkcji się nie skończyło i dotyczą one również tabletów, które trafiły do sprzedaży.

Niektóre osoby, które weszły w posiadanie iPada mini Retina donoszą o dziwnym zachowaniu ekranu i problemach z „zapamiętywaniem” obrazu. Efekt, który jest widoczny na zdjęciach poniżej, został osiągnięty podczas specjalnego testu, który polega na wyświetlaniu na ekranie przez kilka minut biało-czarnej szachownicy, a następnie zmianie obrazu na jednolity, szary kolor (na nim defekt jest najbardziej widoczny). W rezultacie, ekran „pamiętający” szachownicę, wyświetla ją nałożoną na szarość. Test można przeprowadzić na tej stronie – jego autorem jest , twórca Instapapera[itunes id=”288545208″ type=”price”].

Poniżej możecie obejrzeć dwa zdjęcia – na jednym efekt pojawia się wyłącznie przy obrzeżach ekranu, na drugim – na całym ekranie.

iPad mini Retina - image retention

Problem nie jest zupełnie nowy w przypadku Apple, ponieważ wcześniej donoszono o identycznym efekcie na ekranach Retina w MacBookach Pro.

Póki co nie wiadomo dokładnie, na ile uciążliwe może być to w praktycznym użytkowaniu iPada mini oraz czy problem dotyczy konkretnej serii urządzeń, czy np. konkretnego producenta ekranów.

Apple póki co nie wydało żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie.

Oprócz powyżej opisanego problemu, niektórzy użytkownicy zauważyli również, że obraz wyświetlany przez iPada mini Retina nie jest tak żywy, jak w przypadku iPada Air. Może to sugerować, że tablet Apple w wersji mini posiada mniejszą gamę kolorów niż jego większy odpowiednik.

[source name=”marco.org” url=”http://www.marco.org/2013/11/14/image-retention-retina-ipad-mini”][source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2013/11/15/some-retina-ipad-minis-showing-image-retention-issues/”]

To Top