Patenty Apple

Patent Apple opisujący nowe, zaawansowane możliwości wykorzystania Touch ID

Chociaż po premierze iPhone’a 5S starano się za wszelką cenę udownić, że Touch ID jest kiepskim sposobem autoryzacji dostępu do urządzenia i naszych danych, wciąż uważam, że dla większości osób jest to dużo wygodniejsza i bezpieczniejsza metoda niż standardowe hasło blokujące dostęp do ekranu lub co jest pewnie najczęstsze – jego brak.

Na pewno jest to urządzenie przyszłościowe i wygląda na to, że Apple ma wiele planów na jego dalszą rozbudowę. Wskazują na to ujawnione niedawno wnioski patentowe firmy z Cupertino. Sam wniosek to obszerny dokument zawierający 612 stron tekstu i rysunków oraz 464 zastrzeżenia patentowe.

Touch ID jako gładzik

Najważniejsze z nich dotyczą wykorzystania przycisku Home/Touch ID jako czegoś w rodzaju gładzika (trackpada), do sterowania interfejsem aplikacji lub systemu iOS. Rozwiązanie to może okazać się przydatne w przypadku, jeśli Apple faktycznie zdecyduje się – a wszystko na to wskazuje – wprowadzić do sprzedaży iPhone’a z większym ekranem. Pozwoliłoby to, mimo większego ekranu, kontrolować wiele funkcji urządzenia jedną ręką.

Touch ID - trackpad

Kolejny rysunek pochodzący z wniosku patentowego pokazuje możliwość przesuwania mapy, poprzez poruszanie palcem na przycisku Home.

Touch ID - Sterowanie mapą

Ponieważ Touch ID posiada bardzo wysoką rozdzielczość i jest bardzo czuły, jest w stanie odczytać wiele szczegółów, najmniejszy ruch, oraz to, którym palcem dotykamy przycisku. Wszystko to pozwoli go stosunkowo łatwo przekształcić w wielofunkcyjny gładzik.

Oprócz wykrywania ruchu, Touch ID opisany we wniosku patentowym, może także mierzyć czas i siłę nacisku. To z kolei może przekształcić kiedyś przycisk Home w coś w rodzaju joysticka, dając mu możliwość szerokiego wykorzystania w przeróżnych grach i aplikacjach.

Touch ID jako joystick

Przyciśnięty w odpowiedni sposób przycisk Home na ekranie głównym może aktywować nawigację i możliwość przełączania się pomiędzy poszczególnymi ikonami – prezentuje to kolejny rysunek.

Touch ID - nawigacja pomiędzy ikonami

Integracja Touch ID z ekranem dotykowym iPhone’a i iPada

Przed premierą iPhone’a 5S kilkakrotnie pojawiały się informacje, że być może Apple zintegruje czytnik linii papilarnych z ekranem dotykowym. Dokument opisuje tę kwestię dokładniej. Ponieważ ekran, który cały czas miałby odczytywać dotyk pod kątem analizowania naszych odcisków palców i innych danych, mógłby zużywać zbyt wiele energii, zaplanowano, że będzie on działał w dwóch trybach – z mniejszą czułością, jako zwykły ekran dotykowy (czyli to co znamy z obecnych urządzeń), oraz ze zwiększoną czułością, jako ekran ze zintegrowanym Touch ID. Jakiś czas temu Bloomberg informując o planach Apple co do iPhone’a z większym ekranem wspominał, że firma pracuje również nad sensorami wewnątrz ekranu, które będą w stanie odczytać siłę nacisku na ekran.

System automatycznie rozpoznawałby który tryb należy w danej chwili włączyć. Np. w chwili gdy będziemy na ekranie głównym – na którym na ogół przebywamy tylko przez moment, w chwili próby włączenia którejś z aplikacji, byłby odczytywany odcisk palca. W ten sposób aplikacje, w których przechowujemy prywatne dane – jak np. Mail, Kalendarz, czy Notatki byłyby zabezpieczone przed uruchomieniem przez niepowołane osoby. Za to inne aplikacje mogłyby działać całkowicie normalnie. Podobnie mogłaby być blokowana możliwość autouzupełniania pól formularzy w przeglądarce Safari. W ten sposób moglibyśmy bez strachu udostępnić urządzenie innej osobie lub dziecku, bez strachu, że coś nam skasują, czy włączą aplikację, której nie powinni. Ponieważ aplikacje pobierane z App Store posiadają informacje o tym, dla jakiego wieku są przeznaczone, to połączenie tego z działającym w ten sposób Touch ID w ekranie, daje też bardzo ciekawe możliwości kontroli rodzicielskiej i blokowania wybranych treści.

Mogłoby to również pozwolić na pracę na urządzeniu wielu użytkowników bez potrzeby logowania się i autoryzacji podczas odblokowywania urządzenia. Ponieważ odcisk palca byłby odczytywany na etapie uruchamiania aplikacji, system mógłby automatycznie ładować spersonalizowane dla danego użytkownika dane. Myślę, że szczególnie w iPadzie byłaby to bardzo korzystna funkcjonalność.

Touch ID - blokowanie dostępu do aplikacji

Ekran działający w trybie Touch ID byłby w stanie rozpoznawać to, którym palcem go dotykamy. To również dałoby ciekawe możliwości wykorzystania tej funkcjonalności w grach i być może wywołałoby rozwój zupełnie nowych aplikacji, jak np. do nauki pisania bezwzrokowego.

Touch ID - sensor zintegrowany z ekranem

Integracja Touch ID z ekranem dotykowym wydaje się dla mnie szczególnie ciekawa i może dać urządzeniom mobilnym Apple naprawdę świetne, nowe możliwości. Pomimo plotek ze strony Bloomberga raczej nie spodziewałbym się, że tego typu ekran pojawi się w przyszłorocznej linii urządzeń mobilnych z nadgryzionym jabłkiem.

[source name=”Unwired View” url=”http://www.unwiredview.com/2013/11/25/apples-plans-for-touch-id-trackpad-for-5-iphones-all-display-as-fingerprint-scanner-more-in-a-patent-app/”]

To Top