Patenty Apple

Optyczna stabilizacja obrazu w iPhone’ie

iPhone 5S - kamera

Dwa dni temu pojawiły się plotki mówiące, że iPhone 6 nie będzie najprawdopodobniej posiadał aparatu o większej rozdzielczości (rzędu 12-16 Mpx). Zostaną w nim natomiast wprowadzone pewne usprawnienia, jak optyczna stabilizacja obrazu.

Dziś wiadomo już, że w plotce może być bardzo dużo prawdy w związku z wnioskiem patentowym Apple, jaki został przedwczoraj oficjalnie opublikowany. Opisywana w nim technologia dotyczy wykonania układu optycznego, z optyczną stabilizacją obrazu, z poprawionym autofocusem, umieszczonego w miniaturowych rozmiarów kamerze, takiej jak np. znajduje się w urządzeniach z systemem iOS.

Moduł optycznej stabilizacji obrazu i autofocusa

Dotychczas Apple wprowadziło już stabilizację obrazu w iPhone’ie 5S, jednak działa ona wyłącznie na bazie oprogramowania. W praktyce polega to na pobraniu przez system czterech zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu, a następnie połączeniu najlepszych elementów, aby w końcowym obrazi zminimalizować szum, ruch obiektu i drgania ręki.

W przypadku optycznej stabilizacji obrazu, co w przypadku smartphone’ów nie jest tematem zupełnie nowym, odbywa się to poprzez delikatne ruchy obiektywu/soczewek.

Moduł optycznej stabilizacji obrazu i autofocusa

Dokument, w którym Apple opisuje technologię, zakłada integrację systemu optycznej stabilizacji obrazu z mechanizmem odpowiedzialnym za autofocus. Takie połączenie pozwala przede wszystkim stosować system w miniaturowych kamerach oraz pozwoli modyfikować położenie soczewki względem sensora obrazu w pięciu różnych osiach (5 stopni swobody) – przesunięcie w 3 osiach i zmiana nachylenia w 2 osiach. 

Połączenie powyższej technologii z tym, co obecnie oferuje oprogramowanie i aparat iPhone’a 5S, może przynieść w kolejnej generacji smartphone’ów Apple bardzo dobre efekty i znacząco poprawić jakość zdjęć wykonywanych przede wszystkim przy gorszym oświetleniu.

[source name=”MacRumors” url=”http://www.macrumors.com/2014/01/10/apple-image-stabilization-patent/”]

To Top