Informacje i nowości

iOS i OS X będą takie same, gdzie ma to sens i zupełnie inne, gdzie byłoby to niepraktyczne

iPhone & MacBook

W związku z 30-leciem Macintosha, w Macworld pojawił się obszerny wywiad z trzema dyrektorami Apple, z którymi podjęto dyskusję na temat tego, w którym kierunku zmierzają komputery Mac. W wywiadzie uczestniczyli Phil Schiller (starszy wiceprezes ds. marketingu), Craig Federighi (starszy wiceprezes ds. inżynierii oprogramowania) i Bud Tribble (wiceprezes ds. technologii oprogramowania), który był jeszcze członkiem zespołu pracującego nad pierwszym Macintoshem.

W wywiadzie można znaleźć kilka ważnych wypowiedzi, które rzucają nam trochę światła na to, jaka przyszłość czeka systemy OS X i iOS, oraz czy być może kiedyś, zastąpi je jeden, hybrydowy OS.

Craig Federighi zauważył, że chociaż iOS i OS X mają wiele punktów wspólnych, zarówno w funkcjonalności, jak i wyglądzie, nie oznacza to, że staną się jedną platformą i jednym systemem operacyjnym, bez naprawdę dobrego powodu. Craig dodał, że Mac od 30 lat był optymalizowany, by pracować z klawiaturą i myszką. Kiedy dodajemy ekran dotykowy do komputera lub klawiaturę do tabletu, bez dobrego powodu, narażamy się na złe doświadczenia z tego wynikające.

Nie tracimy czasu na myślenie: „ale to powinien być jeden [interfejs]”. „Jak połączyć je [systemy operacyjne] ze sobą?” Co za strata energii by to była – powiedział Federighi.

Craig dodał jednak, że firma stara się „wygładzić nierówności na drodze”, które sprawiają, że jej klientom jest trudno przełączać się pomiędzy komputerem Mac, a urządzeniami z iOS.

Miałbym powiedzieć, że [OS X i iOS] powinny być takie same, niezależnie od ich przeznaczenia? Niech będą zbieżne, tylko przez wzgląd na ich zbieżność? To absolutnie nie jest celem – kontynuował Federighi. Nie chcesz, by Mac był mniej dobry w byciu Makiem, ponieważ ktoś próbowałby przekształcić go w iOS. Jednocześnie, nie chcesz czuć się, jakby iOS był zaprojektowany przez [jedną] firmę, a Mac był zaprojektowany przez [inną] firmę, i że są różne ze względu na brak wspólnej wizji. Mamy wspólne poczucie estetyki, wspólny zestaw zasad, które kierują nas i tworzymy najlepsze produkty, jakie możemy, do unikalnych celów. Zobaczysz je takimi samymi, tam gdzie ma to sens i zobaczysz je różnymi w tych rzeczach, które są istotne dla ich istnienia [przeznaczenia].

Kiedy redaktor Macworld wspomniał, że chociaż na rozmowę do kampusu Apple zabrał ze sobą iPhone’a, iPada i MacBooka Air, ostatecznie zdecydował się robić notatki na MacBooku, aby nic nie stracić, Craig Federighi odpowiedział:

Miałeś kilka narzędzi – powiedział wskazując na torbę redaktora. I wyciągnąłeś jedno, które według Twojego odczucia było najlepsze do pracy, którą miałeś zrobić. Nie zrobiłeś tego dlatego, że to [urządzenie] ma większą moc obliczeniową. Wyjąłeś je, ponieważ było najbardziej naturalnym urządzeniem dla zrealizowania zadania, które miałeś do wykonania.

Phil Schiller powiedział, że wierzy, że Mac „będzie na zawsze”, ponieważ cechy różniące go od innych urządzeń sprawiają, że jest naprawdę wartościowy.

[margin_border /]

Chociaż przedstawiciele Apple mówili bardzo otwarcie o swoich wizjach, nietrudno zauważyć, że zostawiali sobie „otwartą furtkę” na możliwość pewnych zmian w przyszłości. Zaznaczali, że połączenie systemów w jedne ma sens, jeśli znajdziemy na to dobry powód. Jednak po tym wywiadzie możemy chyba bez wątpienia stwierdzić, że przynajmniej w tym roku nie zobaczymy żadnej „hybrydy”. iOS pozostanie systemem zaprojektowanym dla urządzeń z ekranem dotykowym, a OS X dla komputerów Mac, z których najwygodniej korzysta się przy pomocy klawiatury i myszki. I chociaż urządzenia mobilne są najlepiej sprzedającymi się produktami Apple, to Mac – chociaż tak różny od swojego pierwowzoru pokazanego 30 lat temu – wciąż pozostaje ważnym elementem firmy i wciąż jest wiązany z jej przyszłością.

[source name=”MacRumors” url=http://www.macrumors.com/2014/01/23/apple-executives-on-30-years-of-mac/]

To Top