Informacje i nowości

CarPlay wykorzystuje system QNX firmy BlackBerry

Volvo XC90 - CarPlay

Apple lubi korzystać z gotowych rozwiązań, co udowodniła redakcja N4BB. Według nich, niedawno pokazany CarPlay w większości opiera się na dosyć popularnym systemie QNX, stworzonym przez QNX Software System, które od 2010 roku należy do firmy BlackBerry. Co więcej, firma z Cupertino przedłużyła umowę z producentem oprogramowania właśnie ze względu na CarPlay.

Osobiście się nie dziwię, że Apple skorzystało z QNX, które jest, jak mówiłem, bardzo dobrym i popularnym systemem w samochodach. Dodatkowo stanowi również niejako bazę dla pisania programów, które mają za zadanie łączyć się z smartfonem oraz bazę pod wspaniały system infotainment. Poza tym, za skorzystaniem z gotowych rozwiązań przemawia to, że Apple chce jak najszybciej dostarczyć użytkownikom funkcję CarPlay, więc na budowanie całych podstaw, od początku, nie ma miejsca, a teraz sam projekt jest, jak widać, niemalże gotowy.

Warto przypomnieć, że CarPlay pozwoli nam na sterowanie iPhonem z poziomu deski rozdzielczej samochodu. Podłączając telefon do systemu, będziemy mogli przeglądać kontakty, pisać i odczytywać wiadomości, odbierać notyfikacje oraz oczywiście słuchać muzyki przez iTunes lub aplikacje firm trzecich, jak np. Spotify.

Szkoda, że Apple nie pokusiło się o stworzenie prawdziwego iOS in the Car (stara nazwa systemu CarPlay), jak można było początkowo wnioskować z prezentacji podczas WWDC w zeszłym roku. Z drugiej strony, po ostatnich nowinkach o CarPlay, można spać spokojnie i mieć nadzieję, że sięgnie po niego większość producentów. Zresztą samo Apple zapowiada, że w tym zakresie współpracuje z całkiem pokaźnym gronem partnerów z branży motoryzacyjnej. Osobiście jestem ciekaw, jak ten system będzie funkcjonował w samochodach mojej ulubionej marki – Volkswagena.

[source type=”Źródło” name=”N4BB” url=”http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fn4bb.com%2Fapple-carplay-infotainment-runs-blackberrys-qnx%2F&h=tAQHkIijm”]

To Top