Informacje i nowości

Historia systemu OS X

OS X Cheetach

Ze wstydem muszę przyznać, że zapomniałem wczoraj o dosyć ważnej rocznicy – 24 marca 2001 Apple wydało pierwszy system operacyjny dla komputerów Mac, oznaczony numerem „10”.

Wydany 13 lat temu Mac OS X 10.0 Cheetah (Gepard) rozpoczął serię wielkich kotów. Kolejne systemu nosiły nazwy: Puma (10.1)Jaguar (10.2)Panther (10.3)Tiger (10.4). Przy Tigerze warto na moment się zatrzymać, bo właśnie od niego zaczęła się nowa era w historii Maców – to bowiem pierwszy system, który był dostępny na komputery Apple z procesorami Intela. Jego następną był Loepard (10.5), który także jest dla nas w pewien sposób wyjątkowy – jest to pierwszy system operacyjny Apple, który był dostępny w języku polskim! Kolejne nazwy są już bardziej znane: Snow Leopard (10.6) – ostatnia wersja obsługująca architekturę Power PC, Lion (10.7), Mountain Lion (10.8) i wreszcie Mavericks (10.9), na którym Apple zakończyło nazewnictwo związane z kotami.

Następcą Mavericksa być może będzie system Syrah, oznaczony numerem… no właśnie – czy będzie to 10.10? A może Apple przygotuje na tyle dużo zmian (np. wizualnych), aby pójść krok dalej, do wersji „11”?

Mac OS X - historia

A może czyta nas ktoś, kto używał Maca jeszcze przed tym, gdy wydano OS X?

To Top