Informacje i nowości

Ładowanie iPhone’a w 30 sekund? Za dwa lata może być to możliwe!

Ładowanie baterii – iOS 7

Baterie w smarftonach i właściwie wszystkich urządzeniach „przenośnych”, to jeden z największych problemów i wyzwań dla producentów. To wciąż trwająca walka o zachowanie odpowiedniego stosunku między mocą urządzenia i jego komponentów, a poborem energii. Oczywistym jest, że użytkownicy chcieliby dobrze wyposażone urządzenia, które jak najdłużej będą pracować na baterii. A do tego dochodzi przecież jeszcze wielkość urządzenia (co ogranicza automatycznie i wielkość baterii), chłodzenie itd.

Od jakiegoś czas Apple jest zainteresowane zastosowaniem w swoich urządzeniach baterii słonecznych. Można tak wnioskować na podstawie złożonych wniosków patentowych oraz ofert pracy. Pojawiały się nawet plotki, że tego typu baterie mogą być zastosowane już w iPhone’ie 6. Do rzeczy, które mogą uczynić ładowanie mniej uciążliwym, można oczywiście dodać ładowanie indukcyjne. O ile baterie słoneczne mogą zmniejszyć częstotliwość, z jaką będziemy musieli sięgać po ładowarkę, a ładowarki indukcyjne uczynić ładowanie nieco wygodniejszym, to wciąż pozostaje jeszcze jeden parametr – czas ładowania.

Ile razy zdarzyło Wam się, że musieliście gdzieś wyjść, wyjechać i okazało się, że smartfon, czy tablet jest na skraju rozładowania? Chociaż osobiście zawsze pilnuję tej kwestii (w czym pomaga mi od niedawna aplikacja iBetterCharge), to takich sytuacji miałem przynajmniej kilka.

Okazuje się, że ten problem w niedługim czasie również może zniknąć. Izraelska startup StoreDot zaprezentował technologię, która potrafi naładować baterię smarftona od 0 do 100% w kilka minut. Twórcy porównują zwykłe ładowanie baterii do napełniania balona wodą – na początku, gdy jest zupełnie pusty, można szybko wypełnić go dużą ilością wody, ale z czasem jest to wolniejsze i trudniejsze. To właśnie dlatego naładowanie baterii od 0 do 20% jest szybsze, niż od 80 do 100%. 

ShareDot informuje, że udało im się całkowicie ominąć to ograniczenie. Co ciekawe, ich technologia może wykorzystywać istniejące baterie smarfonów, a same ładowarki mogłyby kosztować ok. 2 razy więcej niż dotychczasowe, więc ich cena nie powinna być zaporową.

Na poniższym filmie można zobaczyć ładowanie Samsunga Galaxy S3 przez 30 sekund. Efekt jest zadziwiający!

[youtube id=”9DhJZAhjbcI”]

W chwili obecnej prototyp ładowarki jest wielkości zasilacza do laptopa i niezbyt nadaje się do wykorzystania w przypadku smartfonów. Oficjalna premiera jest zaplanowana na rok 2016. Kto wie, być może startupem zainteresuje się Apple? Nie byłby to pierwszy raz, kiedy firma z Cupertino kupuje izraelską firmę.

[source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2014/04/07/30-second-smartphone-charge-demonstrated-using-biological-semiconductors/][source name=”Cult of Mac” url=http://www.cultofmac.com/273273/coming-soon-iphone-7s-0-100-battery-charging-minute/]

To Top