Informacje i nowości

Apple przejmuje elektrownię wodną na potrzeby serwerowni w Prineville

Serwerownia Apple

Pamiętacie kiedy Tim Cook mówił o tym, że chce aby Apple było „siłą dobra”?  Jak widać, bierze te słowa na poważnie, ponieważ wciąż realizowany jest plan, według którego wszystkie siedziby tej firmy miałyby używać wyłącznie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Kolejny krok w tym kierunku został postawiony w Central Oregon, gdzie Apple przejęło projekt budowy elelektrowni wodnej, która ma stanąć koło ich serwerowni w Prineville.

Takie serwerownie czerpią dużo energii (można to porównywać ze średnim poborem energii przez dużą wieś/miasteczko), więc Apple musi nadal szukać alternatywnych dla elektrowni wodnej, dodatkowych źródeł energii odnawialnej. Obecnie wykorzystywana jest do tego lokalna elektrownia wiatrowa. Oprócz tego Apple nabyło teren, aby postawić panele słoneczne, jednakże wraz z przejęciem budowy wspomnianej elektrowni, wszelkie plany i praca dotyczące wykorzystania energii słonecznej zostały zawieszone.

Jak napisano w The Bulletin:

Projekt elektrowni wodnej, zaproponowany w 2010 przez EBD Hydro of Bend, będzie umiejscowiony na głównym kanale North Unit Irrigation District, 45 mil od wpływu i dwie mile na północ od Haystack Reservoir. Elektrownia będzie mogła pobierać wodę na pół mili przed tym, kiedy przepłynie przez turbinę i wróci z powrotem do kanału.

Elektrownia będzie umiejscowiona 20 mil (ok 32 km) od serwerowni Apple w Prineville. Poprzedni właściciel, EBD Hydro of Bend, wygrał przetarg na budowę za kwotę 7 milionów dolarów i oraz otrzymał dofinansowanie w wysokości 1,5 miliona.

Według raportów, elektrownia może wygenerować prąd mogący zasilić od 2 do 3,5 tysięcy domów, jednakże jest to zaledwie 10% energii jaką potrzebuje Apple dla serwerowni. Dodatkowym faktem działającym na niekorzyść jest to, że zimą elektrownia będzie nieczynna. Jednak, każda pomoc jest dobra 😉 .

[margin_border /]

Na zdjęciu jeden z dwóch budynków centrum danych Apple w Prineville. Zdjęciu wykonano w ubiegłym roku, jeszcze w trakcie budowy.

[source name=”Cult of Mac” url=”http://www.cultofmac.com/274221/dam-apple-embraces-hydroelectric-power-oregon-data-center/”][source name=”Randy L. Rasmussen / Oregonian” type=”Zdjęcie”]

To Top