Aplikacje na iOS i OS X

Hider 2 – ukrywanie i szyfrowanie plików na Mac OS X

Hider 2

Hider 2 to aplikacja stworzona przez twórców popularnego, wśród użytkowników komputerów Mac, programu CleanMyMac.

Program pozwala ukryć, zaszyfrować (AES-256) i chronić hasłem prywatne dane na komputerze Mac, czyniąc je także niewidocznymi dla wyszukiwarki Spotlight oraz Findera. Działanie Hidera jest bardzo proste. Wystarczy, że przeciągniemy pliki do okna programu, aby dodać je do zabezpieczonego „portfela”. Teraz z poziomu programu możemy jednym kliknięciem wyświetlać je (w ich domyślnej lokalizacji) lub ukrywać.

Dodatkowo wszelkie dane możemy grupować, aby zachować porządek wśród ukrywanych plików.

Hider 2 pozwala również, tworzyć i przechowywać „tajne” notatki, które dostępne są wyłącznie z poziomu aplikacji.

W ustawieniach możemy skonfigurować po jakim czasie będzie wymagane hasło, niezbędne, aby dostać się do wnętrza aplikacji. Program może być uruchamiany przy starcie, umieszczając swoją ikonkę na górnym pasku narzędziowym, obok zegara.

[half]

Hider 2

[/half][half_last]

Hider 2

[/half_last]

Bardzo przydatną opcją są skróty klawiszowe, które również możemy dowolnie skonfigurować. Pierwszym zablokujemy aplikację hasłem (np. odchodząc od komputera), drugim automatycznie ukryjemy wszystkie pliki, które były dodane do Hidera.

Hider 2 radzi sobie również z zewnętrznymi dyskami. Wtedy, na takim dysku, tworzony jest osobny „portfel” zarządzany z głównej aplikacji. Możemy ukryć w nim katalogi oraz pliki, odłączyć dysk i spokojnie podłączyć go do innego komputera, bez obawy, że niepowołana osoba znajdzie nasze prywatne dane. Te odtworzyć będzie można tylko z poziomu aplikacji na naszym komputerze.

Hider 2

Podsumowując, aplikację uważam za bardzo udaną. Zarówno pod względem graficznym, jak i użytkowania. Jak dla mnie wszystko jest przejrzyste i bardzo udane. Jest tylko jeden mankament, ale nie wiem czy można to uważać za minus. Raczej nie, chociaż być może twórcy mogli coś lepiej zoptymalizować. Mianowicie trzeba pamiętać, że zaszyfrowanie i odszyfrowanie dużych plików/katalogów może zająć sporo czasu. O ile małe pliki ukrywamy i wyświetlamy błyskawicznie, to w przypadku katalogu z wieloma plikami, o łącznej objętości 10 GB, musiałem poczekać ok. 4,5 minuty.

I na koniec pamiętajcie – w przypadku wszystkich tego typu aplikacji należy mieć na uwadze, że utrata naszego hasła wiąże się również z utratą zabezpieczonych plików!

[appstore id=780544053]

 

To Top