Informacje i nowości

Twórca nowego języka programowania Swift opowiada o jego powstaniu

Swift

Chris LattnerPodczas WWDC 14, Apple zaprezentowało nowy język oprogramowania o nazwie Swift. Zastanawialiście się, jak długo trwało jego przygotowanie i od kiedy firma nad nim pracowała? Informacjami na ten temat podzielił się jeden z inżynierów Apple, Chris Lattner, na swojej prywatnej stronie internetowej.

Chris pracuje w Apple od 2005 roku i przez ten czas piastował różne stanowiska. Obecnie jest kierownikiem działu Developer Tools, gdzie odpowiada za Xcode, kompilatory, debugger i narzędzia pokrewne.

Inżynier zaczął pracę nad Swiftem cztery lata temu, w lipcu 2010, czyli jeszcze w okresie, kiedy stanowisko CEO Apple zajmował Steve Jobs.

Zaimplementowałem wiele z podstawowej struktury języka, wraz z zaledwie kilkoma osobami, które wiedziały o jego istnieniu – wspomina na swojej stronie Chris Lattner. Kolejnych kilka (niesamowitych) osób dołączyło do współpracy na poważnie pod koniec 2011 roku i to [nowy język] stało się głównym celem dla grupy Apple Developer Tools w lipcu 2013.

Jak dalej wyjaśnia Chris, język Swift jest produktem, który łączy wysiłek zespołu ekspertów językowych, guru w dziedzinie dokumentacji, ninja w optymalizacji kompilatora i niesłychanie ważnej, wewnętrznej grupy „dogfooding” (nazwa powstała od „eating your own dogfood”, a w tym przypadku można powiedzieć „używaj kodu, który napisałeś”), która dostarczała cenne opinie, które pomogły udoskonalić produkt. Programiście Apple inspirowali się oczywiście rozwiązaniami z innych języków, wśród których wymieniony został oczywiście Objective-C, a także Rust, Haskell, Ruby, Python, C# i CLU.

Na koniec Chris wspomina jeszcze o „Playgrounds”, który znalazł się w nowym Xcode/Swift. Został on zaprojektowany po to, aby „programowanie było bardziej interaktywne i przystępne”. Duży wpływ na jego powstanie mialy idee Breta Victora i środowiska LightTable.

Osoby zainteresowane nauką języka Swift mogą skorzystać z ebooka wydanego przez Apple:

[appstore id=881256329]

[source url=http://nondot.org/sabre/ name=”Chris Lattner”]

To Top