Naszymi oczami

Apple produkuje 56 różnych iPad’ów! Jak wybrać najlepszy dla siebie?

Apple w zeszłym tygodniu zaprezentowało 2 nowe modele iPada – iPad Air 2 i iPad mini 3. Jednocześnie pozostało w sprzedaży wiele starszych modeli – m.in. iPad mini, którego możemy kupić za 1099 zł.

W zakresie od 1099 zł do 3399 zł mamy do wyboru aż 56 różnych konfiguracji iPad’ów. Potencjalny nabywca musi rozważyć następujące atrybuty: wielkość (dwie opcje), pamięć (w zależności od modelu są to max 4 możliwości), kolor (max 3 do wyboru), łączność bezprzewodową (dwa rodzaje) oraz ostatecznie zastanowić się czy potrzebuje czy nie potrzebuje czytnika linii papilarnych w swoim iPadzie.

Wybór nie jest łatwy, dlatego postanowiłem podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat poszczególnych opcji.

1. Wielkość.

Większy nie zawsze znaczy lepszy ale na urządzeniu z większym wyświetlaczem przeglądanie stron internetowych, czytanie książek i oglądanie filmów jest wygodniejsze. iPad 9.7″ jest też niestety cięższy od swojego mniejszego i lżejszego brata – różnica wynosi około 100 gram – niby niewiele ale po dłuższej chwili trzymania urządzenia w ręku da się odczuć tą różnicę.

Jeśli będziesz używał iPad’a głównie stacjonarnie, np. w domu, jako następne urządzenie do przeglądania internetu i poczty, zdecyduj się na wielkość 9.7″– będzie bardziej komfortowo, a większy rozmiar urządzenia w domu nie będzie Ci wadził. Jeżeli szukasz urządzenia bardziej mobilnego, lżejszego i takiego które mieści się w jednej dłoni, a nawet w większej kieszeni płaszcza – wybierz iPad’a mini z przekątną ekranu 7.9″, który ze swoimi gabarytami doskonale sprawdzi się w „akcji” w terenie.

2. Pamięć.

Tutaj mamy 4 możliwości: 16GB, 32GB, 64GB, 128GB. Nie we wszystkich modelach wybór jest tak szeroki bo np. jeśli myślimy o wyborze najtańszego iPad’a mini to jest on dostępny tylko w wersji 16GB.

Jeżeli iPad’a chcemy wykorzystywać tylko do surfowania po sieci to nie potrzebujemy do tego wielkiej pamięci. Zapotrzebowanie na gigabajty rośnie wraz z ilością muzyki, zdjęć, filmów i aplikacji, które potrafią zajmować sporo przestrzeni dyskowej.

Moje stanowisko w tej sprawie jest takie, że przy obecnych „ściętych” przez Apple kosztach posiadania większej pamięci w urządzeniach, optymalnym wyborem jest 32 GB w przypadku iPad’a Air i iPad’a mini 2, gdyż różnica w cenie pomiędzy wersją 16 GB, a 32 GB wynosi tylko 200 zł (wcześniej 400 zł). Jak myślimy o iPad Air 2 lub mini 3 to zastanówmy się nad wersją 64 GB lub w miarę potrzeb 128 GB. Różnica między kolejnymi pojemnościami w tych modelach wynosi 400 zł.

Większa pamięć = większy komfort użytkowania. O wydanych pieniądzach szybko zapomnimy. Jeśli natomiast „zaoszczędzimy” na pamięci, która okaże się nam jednak później potrzebna to już nic nie zrobimy.

3. Kolor.

Nie jest sprawą najważniejszą i nie ma wpływu na działanie urządzenia, chociaż podobno złoty jest szybszy;)… kwestia gustu, estetyki, doboru do odzieży czy do innych już posiadanych sprzętów Apple.„Chce białego iPad’a bo mam już białego iPhone’a…” – takie uzasadnienie wyboru koloru czasem słyszę. Na białej ramce w kolorze silver i gold mniej widać odbite palce – tyle mogę powiedzieć.

4. Łączność bezprzewodowa.

Dopłata do modemu 3G czy LTE  w każdym modelu to kwota 500 zł. Znowu musimy zadać sobie pytanie czy częściej będziemy używać iPad’a w zasięgu sieci WiFi czy częściej potrzebujemy mieć za jego pośrednictwem dostęp do internetu w terenie. iPad z założenia jest sprzętem, który ma być ultra mobilny, oznacza to nie tylko możliwość jego noszenia ze sobą ale również bezproblemowy dostęp do sieci gdziekolwiek byśmy nie byli. Decydując się na wersję bez modemu musimy pamiętać, że mamy możliwość udostępnienia internetu dla iPad’a z każdego smartfona, który ma opcję hot spot – na dłuższą metę nie jest to wygodne rozwiązanie ale incydentalnie jest pomocne.

5. Czytnik linii papilarnych.

Touch ID wbudowany jest w iPad’a Air 2 i iPad’a mini 3. Jeśli w najbliższym otoczeniu mamy szpiega, żądnego naszych prywatnych informacji to się zdziwi…o ile nie zna kodu blokady ekranowej, który w drugiej kolejności możemy podać celem weryfikacji 🙂

To tyle z moich przemyśleń w tym temacie. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia okażą się chociaż trochę pomocne dla potencjalnego, świeżego nabywcy świetnego urządzenia jakim jest iPad.

Może podzielcie się z innymi czytelnikami, którego iPada dla siebie wybieracie i dlaczego? Pozdrawiam!

Aktualna oferta iPad'ów w Polskim Apple Online Store.

Aktualna oferta iPad’ów w Polskim Apple Online Store.

 

To Top