Informacje i nowości

Apple się bogaci. Developerzy będą płacić więcej

W kilku europejskich krajach Apple zwiększyło roczne koszty subskrypcji swoich programów developerskich. Mowa dokładnie o „Mac and iOS Developer”. Podczas gdy ceny w USA pozostają bez zmian i wynoszą 99 $, europejskie członkostwa oscylują w granicach 96 a 121 $, w zależności od miejsca zamieszkania.

Od kuchni…

Przykładowo w Niemczech, cena członkostwa Dev Program została podniesiona z 80 €  (ok 340 zł) do 99 € (ok. 430 zł) rocznie. Podczas gdy w Wielkiej Brytanii będzie teraz trzeba zapłacić £ 79 (ok. 430 zł ) to o 19 funtów więcej niż wcześniej. Podniesienie cen nie zmienia zasad programu, deweloperzy dalej mają dostęp dostęp do zasobów rozwojowych platformy iOS i OS X, oraz działu download, gdzie czekają gorące bety przychodzącego oprogramowania. Fakt, że sam program dla najbardziej uzdolnionych programistów potrafi przynieść olbrzymi profit, ale Ci początkujący programiści mogą zniechęcić się narastającymi kosztami związanymi z nauką języka Swift czy C-Objective.

MacAppStoreSplash_2x-640x273

Ceny dyktowane przez Apple wydają się mocno wpływać na rynek europejski. Odzwierciedlają to zmiany kursów walut, które z kolei warunkują osłabienie dolara na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Niektóre kraje są również zaniepokojone widząc wzrost cen dla różnych produktów firmy Apple. Szczególnie odczuła to  Rosja ze swoim drastycznym spadkiem Rubla, tam Apple zdecydowało się zatrzymać sprzedaż internetową na pewien okres. Kraj, który na chwilę obecną płaci najwięcej za sprzęt w przeliczeniu na walutę amerykańską to Turcja. Komputery Mac, iPhone’y czy iPad’y, teraz są tam najdroższe na świecie. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Jakby tego było mało turecki Minister Gospodarki chce zwiększyć podatki na importowaną elektronikę użytkową, w tym smartfony, tablety i komputery.

Prognoza na najbliższe dni.

Prawdopodobnie możemy spodziewać się podobnych podwyżek cen w innych krajach na całym świecie, ze względu na spadek dolara. Miejmy nadzieję, że umacniający się złoty wybroni nas z tarapatów i nie pozwoli na zmiany cen przez Apple. Interesy firmy w Polsce raczej, nie należą do najbardziej znaczących i nie powinny dotknąć nas podwyżki, ale Giganci z Coupertino z Timem Cookiem na czele zrobią przecież wszystko by nie zagrozić interesom firmy i utrzymać okręt pływający w pieniądzach całej populacji Ziemskiej.

[source name=Apple url=https://developer.apple.com]

To Top