Informacje i nowości

Znaczny spadek kradzieży iPhone’ów dzięki Blokadzie Aktywacji

Blokada aktywacji sprawiła, że Apple iPhone stał się mniej atrakcyjnym obiektem do kradzieży dla potencjalnego kieszonkowca. Co prawda sama blokada nie powoduje, że trudniej go ukraść ale na pewno zdecydowanie gorzej sprzedać takiego iPhone’a.

Jak podaje agencja Reuters w samym San Francisco ilość zgłoszonych kradzieży smartfonów Apple spadła o 40 % w czasie od września 2013 do września 2014. W Nowym Jorku zanotowano spadek o 25%, a w Londynie ginie w niewyjaśnionych okolicznościach mniej iPhonów aż o 50 %.

„Zrobiliśmy rzeczywisty postęp w walce z epidemią kradzieży smartfonów, na którą zachorowało wiele dużych miast”, mówi burmistrz Londynu Boris Johnson.

Apple zaprezentowało opcję Blokady Aktywacji jako składnik mobilnego systemu operacyjnego iOS 7. Uruchomienie funkcji „Znajdź mój iPhone” w ustawieniach iCloud powoduje, że urządzenie jest przypisane do właściciela i nawet po wyzerowaniu pamięci iPhone’a nie można go aktywować bez podania loginu i hasła.

Blokada Aktywacji od Apple była pierwszym tego typu zabezpieczeniem „antykradzieżowym” na rynku urządzeń mobilnych. Później podobne pomysły zaczęli realizować Google i Samsung. W stanie Kalifornia, w sierpniu ubiegłego roku, uchwalono ustawę, która nakazuje aby wszystkie nowe smartfony sprzedawane w tym stanie posiadały podobną funkcję jak Blokada Aktywacji. Ustawa ma wejść w zycie w lipcu 2015.

Stan-funkcji-Blokada-aktywacji-urządzenia-625x361

Pamiętajcie, jeżeli zamierzacie kupić używanego iPhone’a to w pierwszej kolejności sprawdźcie czy nie ma włączonej Blokady Aktywacji. Zrobicie to wpisując numer seryjny lub IMEI urządzenia na tej stronie https://www.icloud.com/activationlock/. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj Jak sprawdzić przed zakupem stan blokady aktywacji?

Jeśli osoba sprzedająca tłumaczy, że nie pamięta hasła lub coś kręci to zakup takiego iPhone’a najlepiej od razu sobie odpuścić. Kupujcie rozważnie, a później dobrze pilnujcie swoich „jabłuszek”. Pozdrawiam!

[source name= appleinsider url= http://appleinsider.com/articles/15/02/11/apples-activation-lock-drives-iphone-thefts-down-40-in-san-fracisco-25-in-new-york]

To Top