Informacje i nowości

ResearchKit dokona w 24h tego, co zajęło by 50 placówkom medycznym cały rok

Stanford University potwierdziło, że 11.000 właścicieli iPhone’a przystąpi do badań zdrowia serca przy użyciu nowo ogłoszonego przez Apple ResearchKit. Aby zwerbować 10.000 osób uczestniczących w badaniu medycznym normalnie zajęłoby to lata i wymagałoby aktywności 50 ośrodków medycznych w całym kraju.

Stanford jest jednym z pięciu ośrodków akademickich rozwijających aplikacje, które korzystają z wbudowanych w iPhone’a akcelerometrów, żyroskopów i GPS’u w celu uzyskania danych pomocnych w badaniach medycznych. Dużą zaletą jest to, że naukowcy nie muszą już polegać na tym, co twierdzą uczestnicy badania, a na realnych i aktualnych danych.

iPhone pomaga rozwiązać często spotykany problem. Osoby, uczestniczące w badaniach często fałszywie podają swoją aktywność lekarzowi. Za pomocą wewnętrznych modułów urządzenia, iPhone może po cichu rejestrować zachowania użytkowników informując o tym lekarza.

researchkit

Są też jednak słabe strony pakietu. Otóż uczestnicy mogą przypadkowo i bezsensownie wybierać odpowiedzi na pytania za pośrednictwem aplikacji, więc ta metoda może nie sprawdzić się w diagnozach chorób. Trudności jest wiele, lecz potencjał wydaje się ogromny. Todd Sherer, prezes Fundacji do Badań Parkinsona, twierdzi, że tradycyjne badania 800 uczestników w ciągu pięciu lat kosztują około 60 mln USD. We wtorek rano już 5 500 uczestników już poddano testom za pomocą aplikacji, więc przełom jest ogromny.

[source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2015/03/12/researchkit-usage/]

To Top