Naszymi oczami

OS X Yosemite reinstalacja – kasowanie i ponowna instalacja systemu

Korzystam ponad 2 lata z systemu OS X. Ponieważ jest to mój pierwszy komputer od Apple, to też wiele eksperymentowałem, instalowałem mnóstwo programów, gier, „grzebałem” w plikach systemowych itp. System działał bez zarzutów, pomimo tego zdecydowałem się na całkowite wymazanie i zainstalowanie systemu od zera z kilku powodów.

OS X Yosemite reinstalacja

Po pierwsze chciałem dogłębnie wyczyścić komputer z plików „śmieci”, które podczas tych dwóch lat nagromadziły się w oszałamiającej dla mnie wielkości, ponieważ pochłaniały aż 30GB miejsca na dysku. Programy do czyszczenia OS X były bezradne w moim przypadku.

Po drugie był początek wakacji i chciałem po prostu posprzątać sprzęt, który służy mi do pracy i rozrywki z całego nagromadzonego przez ten czas nawału niepotrzebnych już dokumentów czy danych pozostawionych przez aplikacje, których dawno już nie było. Wyczyściłem zakładki w Safari, uaktualniłem kontakty, usunąłem nagromadzone notatki, uporządkowałem wydarzenia w kalendarzu itp.

Po trzecie musiałem naprawić błędy i brakujące pliki, których przeze mnie nie było.

Mógłbym napisać instrukcję dotyczącą instalowania systemu od zera ale nie jest to konieczne, ponieważ tutaj jest wszystko bardzo dobrze wyjaśnione: https://support.apple.com/kb/PH18869?locale=pl_PL&viewlocale=pl_PL.

Moja rada

Nie wylogowujcie się z konta iCloud jeżeli jakikolwiek program jest w trakcie synchronizacji dokumentów, przerwanie może skutkować uszkodzeniem pliku albo powodować problemy w późniejszym używaniu programu.

Wyłączcie wszystkie karty w Safari, odczekajcie chwilkę, aż iCloud zaktualizuje informacje o otwartych kartach. Spotkała mnie niemiła przygoda z tego powodu. Po prostu wylogowałem się z konta iCloud w panelu preferencji systemowych, zostawiając Safari pełną otwartych kart. Jak się okazało, po instalacji systemu Safari w iOS jak i w OS X wyświetlały mi wiele kart, które zostawiłem przed formatem, nie dało się ich zamknąć, po każdym usunięciu tych kart, powracały z każdym restartem urządzenia.

Teraz wszystko wróciło do normy, ponieważ iCloud co jakiś czas sam się odświeża/czyści. Ale jak wiadomo – lepiej zapobiegać niż leczyć.

To Top