Aplikacje na iOS i OS X

Google Photo Sphere i Hyperlapse – ciekawe sposoby na mobilną fotografię

Są to programy mogące ciekawie urozmaicić naszą kolekcję zdjęciową. Ten pierwszy służy do wykonywania i publikowania zdjęć sferycznych (360°). Ten drugi pozwala na tworzenie filmów poklatkowych (time-lapse).

Google Photo Sphere

Aplikacja umożliwia bardzo łatwe tworzenie panoram sferycznych. Zwykłe zdjęcie pozwala zobaczyć tylko jeden punkt widzenia. Zdjęcia sferyczne pozwalają spojrzeć w górę, w dół, w prawo, w lewo czy za siebie. W łatwy sposób z poziomu aplikacji możemy udostępnić zrobione zdjęcia na mapach Google pokazując tym samym całemu światu ciekawe miejsca. Możemy także stworzyć widok Street View! I także opublikować go w Mapach. Aplikacja posiadał łatwy w obsłudze interfejs, po kliknięciu w ikonę aparatu wszystko co wystarczy zrobić to skierować aparat na pomarańczowy punkt, łatwe, prawda? Jedynym błędem jaki zaobserwowałem są defekty na zdjęciu. Nie udało mi się jeszcze zrobić zdjęcia bez uciętych, krzywych obiektów. Nie polecam fotografować małych pomieszczeń, tam aplikacja sobie totalnie nie radzi, powstaje za wiele skaz na zdjęciu. Wielkim minusem jest brak możliwości importu fotografii, kolejnym jednorazowy eksport – usuwając zdjęcie z galerii, po mimo kopii pozostawionej w aplikacji nie ma możliwości wyeksportowania go jeszcze raz do Rolki z aparatu. Dla mnie taka aplikacja to tyko fajny bajer, ale dla osób zajmujących się Mapami Google na pewno będzie to coś więcej. Więcej szczegółów dostępne jest na stronie Google.

IMG_3053

[youtube id=ypMUnGZuGqs]

[youtube id= cIYSGF15gpQ]

Hyperlapse from Instagram

Świetny, prosty i minimalistyczny program do tworzenia filmów poklatkowych (time-lapse). Interfejs składa się z dwóch przycisków – nagrywanie oraz zmiana kamery tylnej na przednią i na odwrót. Dodatkowo aplikacja obsługuje tap to focus co pozwala skupić ostrość na wybranym przez nas obiekcie. Po wykonaniu filmu, możemy zapisać, usunąć nagranie albo edytować później. Podczas zapisywania do wyboru jest kilka opcji szybkości filmu: 1x, 2x, 4x, 6x, 8x, 10x i 12x. Nie tak dawno w iUrządzeniach pojawiła się domyślnie funkcja nagrywania filmów poklatkowych, jednakże działa ona trochę inaczej – wraz ze wzrostem długości filmu rośnie szybkość wideo, natomiast w Hyperlapse po zakończeniu nagrywania wybieramy stałą szybkość. Jest to prosty program, zawierający tylko to co niezbędne. Podsumuję go hasłem: naciśnij i nagrywaj. To wszystko, nic więcej nie jest potrzebne. Zapraszam do zapoznania się z bardzo ciekawą stroną developera: Hyperlapse from Instagram.

IMG_3047

[youtube id=bF3RkKE7lxU]

[appstore id=904418768]

[appstore id=740146917]

To Top