Książki i Ebooki

Moja prywatna biblioteczka – czyli słów kilka na temat książek dotyczących Apple

Kiedy w redakcji padło hasło abym wyraził swoje zdanie na temat przeczytanych przeze mnie książek o wiadomej tematyce, czyli napisania artykułu na temat mojej biblioteczki (która jest święta i nietykalna), od razu odpowiedziałem „czemu nie?”. Tym oto sposobem już późno w nocy klecę artykuł, który ukaże się zapewne jutro rano.

W moich zbiorach znaleźć możemy następujące pozycje:

 1. Walter Isaacson – Steve Jobs,
 2. Leander Kahney – Być jak Steve Jobs,
 3. Jeffrey Young i William L. Simon – iCon Steve Jobs,
 4. Mark Milian – Listy do Steve’a Jobsa,
 5. Jay Elliot i William L. Simon – Steve Jobs. Gdzie pada jabłko?,
 6. George Beahm – Ja, Steve. Steve Jobs własnymi słowami,
 7. Leander Kahney – Jony Ive,
 8. Karen Blumenthal – Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej,
 9. Walter Isaacson – Steve Jobs (wersja uzupełniona),
 10. Gina Smith – iWoz. Od komputerowego geeka do kultowej ikony,
 11. Caleb Melby, Forbes LLC i JESS3 – Zen Steve’a Jobsa,
 12. Carmine Gallo – Steve Jobs. Sztuka prezentacji,
 13. Carmine Gallo – Steve Jobs. Sekrety innowacji,
 14. Carmine Gallo – Doświadczenie Apple,
 15. Schlender Brent, Tetzeli Rick – Droga Steve’a Jobsa.

Pierwsza pozycja, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Apple, pozycja od której wszystko się zaczęło, do dzisiaj uważam tę pozycję za najlepszą, przy której zwyczajnie łzy napływały mi do oczu, a to za sprawą, świetnej historii, która właśnie się skończyła, a główny bohater jedną nogą stąpał już po tamtym świecie. Gwarantuję Wam, że po przeczytaniu tejże biografii, smutno zrobi się na samą myśl, że świat stracił bezpowrotnie kogoś naprawdę niesamowitego. Tylko i wyłącznie przy tej biografii (którą czytam raz do roku) lubię słuchać utworu Johna Lennona – Mother. Było to jedna z ulubionych piosenek Steve’a Jobsa, który utożsamiał się z nią, poprzez zbliżoną historię, do tej, o której śpiewa John Lennon. Dlatego polecam Tobie, drogi czytelniku, abyś na czas, kiedy będziesz czytać poniższy artykuł włączył w tle powyższy utwór, aby jeszcze bardziej poczuć klimaty, które towarzyszyły (w moim mniemaniu) wielkiemu człowiekowi. Książka naprawdę opisuje wiele ciekawych momentów z życia Jobsa i tych najciekawszych dla mnie, czyli projektowania nowych urządzeń, takich jak: iMac, iPod, iPhone, iPad, itd. Mówiąc krótko – ma w sobie to coś, co potrafi porwać czytelnika daleko do czasów Jobsa, potrafi wywołać na mnie wiele emocji, a to znaczy, że jest naprawdę dobra, gdyż ja prawie nigdy nie reaguję emocjonalnie kiedy coś czytam, czy oglądam, ale bez obaw, cała reszta, która dzieje się w codziennym życiu, potrafi nieźle na mnie oddziaływać, więc może jednak jestem istotą, która posiada emocje 🙂

Kolejną pozycją którą polecam jest pozycja nr 2 (Leander Kahney – Być jak Steve Jobs). Po mimo, że daleko tej książce do takiego dzieła jak to omawiane powyżej, to jednak jest coś w niej, co bardzo mi się spodobało, mianowicie został świetnie opisany wysiłek jaki kładł Jobs na perfekcjonizm. To mi się bardzo podoba. Jest specyficzna, może dlatego, że całą przeczytałem na 3,5 calowym ekranie mojego iPhone’a 4, to były czasy… iOS 6, Marimba i Trójdźwięk.

Kolejną wartą polecenia pozycją jest numerek 7. Biografia dobrze znanego projektanta produktów Apple – Jony’ego Ive’a. To dzięki tej książce dowiedziałem się jak wiele trudu zadają sobie pracownicy Apple aby stworzyć możliwie jak najlepiej wykonany produkt. Czytając tę książkę, miło się robi na samą myśl jak wiele ktoś włożył trudu w urządzenie, które właśnie trzymamy w dłoni, samo to sprawia, że urządzenia z logiem nadgryzionego jabłuszka są wyjątkowe. Autor w przyjemny sposób opisuje nie tylko osiągnięcia bohatera, ale także samą osobę Jony’ego, co jeszcze bardziej pozwala uwidocznić, jak olbrzymi geniusz kryje się w osobie Ive’a, oraz to jak wyglądały jego lata młodości i to w jak niesamowity sposób ojciec Jony’ego przyczynił się do wychowania tak utalentowanego i znanego projektanta.

Jestem już bliżej niż dalej końca mojej listy, książek, które polecam. Kolejna książka uplasowała się na pozycji 10 – Gina Smith – iWoz. Od komputerowego geeka do kultowej ikony. Dokładnie – Steve Wozniak. Osoba, która często jest pomijana i zapominana, a wbrew pozorom jest to bardzo barwna i ciekawa postać, nie będę zdradzał szczegółów, po prostu musicie ją przeczytać, a zobaczycie, jak wielki geniusz krył się za osobą Woza oraz odkryjecie jego pozytywną postać.

Kolejnymi pozycjami są pozycje od Carmine Gallo, czyli:

12. Steve Jobs. Sztuka prezentacji – jeżeli chcesz porwać swoją widownię i nauczyć się jak stosować niesamowite techniki używane przez samego mistrza Jobsa podczas jakichkolwiek wystąpień, prezentacji, to ta książka jest dla Ciebie. Polecam ją każdemu, kto występuje przed ludźmi, a zwłaszcza studentom i wykładowcom, których prezentacje i sposób wykonania często rażą po oczach. Stworzenie dobrej prezentacji to klucz do zainteresowania sobą widowni. Przy dobrej prezentacji zyskują obie strony: publiczność uważa a prowadzący się nie męczy.

13. Steve Jobs. Sekrety innowacji – pozycja obowiązkowa dla każdego. Każdego, kto chciałby dążyć do sukcesu poprzez dążenie do perfekcji w wielu dziedzinach (czynnościach) życia codziennego. Myślę, że gdyby producenci przestrzegali zasad w niej zawartych, produkty byłyby na znacznie wyższym poziomie, a świat byłby lepszym miejscem.

14. Doświadczenie Apple – niesamowita książka, która ujawnia tajniki zdobywania niewiarygodnej lojalności klientów Apple, o tym dlaczego mózg człowieka reaguje na markę Apple jak na religię oraz jak opanować świetne podejście do klienta dowiecie się właśnie w tej książce. Polecam ją każdemu, dosłownie każdemu, czy to będzie kasjerka, czy menadżer, czy prezes – każdemu, ponieważ nie wiem czy na palcach jednej ręki byłbym zdolny aby wymienić firmy w Polsce, które posiadają perfekcyjną obsługę klienta, ta książka uświadamia nam tak naprawdę, jak wygląda obsługa klienta wśród firm posiadających najlepszą obsługę. Mam nadzieję, że wiele przedsiębiorców i pracowników zainspiruje właśnie ta pozycja.

Czas na ostatnią pozycję, czyli Droga Steve’a Jobsa. Książka zasługuje na pochwałę, gdyż jest to całkowicie inna biografia, niż wszystkie inne, do których zostaliśmy przyzwyczajeni. Książka ta skupia się na Jobsie także od strony emocjonalnej (pozytywnego charakteru) o czym często się nie mówi. Jobs zazwyczaj jest przedstawiany jako brutalny, pozbawiony empatii egoista, dążący niemalże po trupach do celu, który w rzeczywistości miewał bardziej ludzką twarz. Książka zyskała moją przychylność, gdyż skupia się także na bardzo osobistej stronie Steve’a i jego prywatnym życiu a nie tylko i wyłącznie na jego osiągnięciach w Apple.

Skoro opisałem już wszystkie pozycje, które polecam, to kolejnym krokiem jest napisać o książkach przeciętnych albo beznadziejnych. Tutaj nie będę się rozpisywał. Na miano najgorszych pozycji (czyt. najsłabszych w porównaniu do najlepszych) zasługują numery: 4, 6 i 11. Cała reszta (niewymieniona) to przeciętniaki.

Wiele osób zarzuca mi, że są to tylko i wyłącznie książki o Jobsie, czyli nic ciekawego. Nic bardziej mylnego! Pozycje te, bardzo poszerzają horyzonty, inspirują i są solidną dawką wiedzy, którą stosuję w niemal każdej dziedzinie życia. Mam nadzieję, że moje wypociny przekonają Was, że wspomniane książki warte są czasu poświęconego dla ich przeczytania, gdyż nie ograniczają się tylko do historyjek na temat Jobsa, ale poruszają swoją tematyką wiele różnorodnych, inspirujących zagadnień, dzięki którym możemy stać się jeszcze lepszymi ludźmi, co w konsekwencji zmieni cały świat na lepszy.

1. Walter Isaacson – Steve Jobs

Ekskluzywna biografia twórcy firmy Apple -Steve’a Jobsa (jedyna napisana przy jego współpracy) pióra Waltera Isaacsona, autora bestsellerowych biografii Benjamina Franklina i Alberta Einseina.

Opierając się na ponad czterdziestu rozmowach z Jobsem, przeprowadzonych w ciągu dwóch lat, a także na wywiadach z ponad setką osób: członkami rodziny, przyjaciółmi, przeciwnikami, konkurentami i kolegami Jobsa, Walter Isaacson spisał wciągającą opowieść o pełnym wzlotów i upadków życiu oraz płomiennej osobowości twórczego przedsiębiorcy, którego wykraczająca poza wszelkie schematy pasja i perfekcjonizm zrewolucjonizowały sześć branż: komputery osobiste, filmy animowane, muzykę, telefony, tablety i publikacje cyfrowe.

W czasach, kiedy społeczeństwa całego świata dążą do zbudowania gospodarek ery cyfrowej, Jobs pozostaje najbardziej wyrazistą ikoną wynalazczości i wyobraźni kształtującej rzeczywistość. Wychodząc z przeświadczenia, że najlepszym sposobem stworzenia wartości w XXI wieku jest zintegrowanie kreatywności z technologią, założył firmę, w której nieskrępowane niczym wizjonerstwo połączyło się z zadziwiającymi osiągnięciami nowoczesnej techniki.

Choć Jobs współpracował przy powstawaniu tej książki, nie domagał się ani kontroli nad tym, co zostanie w niej ujęte, ani nawet prawa do przeczytania jej przed wydaniem. Niczego nie zatajał, wręcz przeciwnie: zachęcał ludzi, których znał, do szczerych wypowiedzi.

O osobach, z którymi pracował i rywalizował, wypowiadał się bez ogródek, czasem nawet brutalnie. A równie szczere relacje przyjaciół, wrogów i kolegów Jobsa sprawiają, że jego pasje, pragnienia, perfekcjonizm, artyzm, przewrotność i obsesyjna potrzeba kontroli – słowem: wszystko to, co ukształtowało jego podejście do biznesu oraz doprowadziło do powstania innowacyjnych produktów – poznajemy bez upiększeń i koloryzowania.

Gnany przez wewnętrzne demony, Jobs potrafił doprowadzać swoje otoczenie do furii i rozpaczy. Ale jego żywiołowa osobowość i tworzone przez niego produkty były ściśle zespolone – podobnie jak warstwa sprzętowa i oprogramowanie urządzeń Apple – funkcjonując jak jeden zintegrowany organizm. Przemawiająca do wyobraźni historia Jobsa ukazuje, jak ważne są w życiu pomysłowość, siła charakteru, talenty przywódcze i wierność wartościom.

2. Leander Kahney – Być jak Steve Jobs

„Jego geniusz, pasja i energia dały początek niezliczonym pomysłom, które wzbogacają nasze życie i czynią je lepszym. Apple straciło wizjonera i geniusza, a świat stracił niezwykłego człowieka. Ci z nas, którzy mieli szczęście znać Steve’a i z nim pracować, stracili przyjaciela i mentora. Steve zostawił po sobie firmę, która tylko on mógł zbudować. Jego obecność będzie zawsze fundamentem Apple” czytamy w oświadczeniu firmy Apple wydanym po śmierci Steve’a Jobsa.

Trudno uwierzyć, że jeden człowiek mógł zrewolucjonizować rynek komputerów, telekomunikacji, filmów animowanych i muzyki. Być jak Steve Jobs to książka, która odsłania tajemnice stojące za nieprawdopodobnym sukcesem szefa Apple. Leander Kahney rozkłada na czynniki pierwsze zasady, którymi kierował się Jobs, gdy z niezwykłą skutecznością tworzył nowe produkty, przyciągał fanatycznie oddanych sobie klientów oraz zarządzał najcenniejszą marką świata.

3. Jeffrey Young i William L. Simon – iCon Steve Jobs

Według F. Scotta Fitzgeralda, w życiu Amerykanina nie ma żadnych drugich aktów. Najwyraźniej zapomniał o przypadku Steve’a Jobsa. Z wyobcowanego maniaka elektronicznego, którym był w szkole średniej, Jobs stał się siłą napędową Apple oraz awatarem rewolucji komputerowej. Wraz z niezwykłym sukcesem iPoda, zdobył reputację prawdopodobnie największego innowatora wieku cyfrowego. iCon przedstawia najbardziej zdumiewającą postać ery biznesu, zwracającą uwagę swoimi niestereotypowymi, dziwacznymi i obrazoburczymi czynami. Czerpiąc z wielu różnych źródeł w Dolinie Krzemowej i w Hollywood autorzy rzucają nowe światło na powstanie w jednym z garaży Doliny Krzemowej Apple, dziś już prawdziwej firmy – legendy. Jest także lekturą obowiązkową dla każdego, kto chce zrozumieć, jak współczesny wiek cyforwy powstawał, kształtował się i doskonalił.

4. Mark Milian – Listy do Steve’a Jobsa

Zajrzyj do skrzynki mailowej geniusza naszych czasów!
Poznaj sekrety firmy Apple!
Dowiedz się, co naprawdę myślał Steve Jobs!

Cześć Steve,
kiedy pod koniec 1977 roku skonstruowałeś i pokazałeś mi Apple II, nie miałem pojęcia, jak to zmieni moje życie na znacznie bardziej pasjonujące.

Każdego dnia Steve Jobs otrzymywał od fanów setki maili. Na wiele z nich udzielał krótkich odpowiedzi. Otwarcie skrzynki mailowej i znalezienie w niej wiadomości od Stevea Jobsa było dla fanów jak wygrana na loterii.

Mark Milian zebrał najważniejsze, nigdy wcześniej niepublikowane maile od Stevea Jobsa, do których dotarł po długich poszukiwaniach. Listy do Stevea odkrywają niektóre z tajemnic Apple. Ukazują kulisy spektakularnego sukcesu firmy i zdradzają sekrety z życia Stevea Jobsa.

Przeczytałem chyba wszystkie książki, jakie ukazały się o Stevie Jobsie ale tylko ta, moim zdaniem, pokazuje źródło jego sukcesu jako prezesa Apple. Okazuje się, że Jobs nie był tak popularnym w Polsce typem prezesa, odgradzającego się od świata asystentkami, rzecznikami prasowymi i pijarowcami. Osobiście odpisywał na maile nawet zwykłych użytkowników, pytających o przyszłość jakiegoś modelu albo skarżących się na złą obsługę. Te odpowiedzi często były spontaniczne i dosadne, łamiące wszystko, czego uczą na kursach robienia dobrego wrażenia i gładkiej mowy biznesowej. Ale żadna szkoła biznesu nikogo nie może nauczyć bycia kimś takim, jak Steve Jobs.

5. Jay Elliot i William L. Simon – Steve Jobs. Gdzie pada jabłko?

Jay Elliot, były wiceprezes Apple Computer i bliski współpracownik Steve’a Jobsa, zdradza szczegóły jego zadziwiającej kariery. Opisuje ważne wydarzenia z życia zawodowego tego wizjonera i geniusza biznesu informatycznego, od powstania przełomowych produktów – jak Apple II i Macintosh – poprzez jego odejście z firmy, a potem odrodzenie, powrót do steru Apple i związki z Pixarem, aż po rozwój iPoda, iPhone’a i iPada. Przedstawia fragmenty ekskluzywnych wywiadów z postaciami kluczowymi dla historii Apple Computer i ukazuje mniej znany wizerunek Jobsa „poza sceną”, prawdziwego Steve’a – podczas spotkań związanych z rozwojem produktu, w pracowniach projektowych i w trakcie rozgrywek na posiedzeniach zarządu, ale także poza Doliną Krzemową; Steve’a „genialnego dzieciaka”, który raz na zawsze zmienił sposób, w jaki pracujemy, bawimy się, konsumujemy i komunikujemy.

6. George Beahm – Ja, Steve. Steve Jobs własnymi słowami

Cytując ponad dwieście wypowiedzi zmarłego 5 października 2011 roku Steve’a Jobsa, książka oddaje hołd wielkiemu wizjonerowi, inicjatorowi rewolucji technologicznej, twórcy jednej z najbardziej oryginalnych firm świata. Gromadzi wnikliwe, zachęcające do refleksji uwagi i spostrzeżenia człowieka, który pozostawił po sobie wyraźny ślad w wielu branżach, przyczyniając się do przeobrażenia świata komputerów, urządzeń przenośnych i telekomunikacyjnych, animacji filmowych, książek oraz muzyki.

Ten zbiór doskonale nadaje się na prezent i z pewnością zainteresuje każdego, kto chciałby lepiej poznać jedną z najważniejszych postaci współczesnej Ameryki.

7. Leander Kahney – Jony Ive

Pierwsza szczegółowa biografia projektanta kultowych produktów Apple (m.in. iPhone’a, iPada, iPoda i iMaca), jednego z najbliższych współpracowników i przyjaciół Steve’a Jobsa, sir Jonathana Ive’a, obecnie wiceprezesa ds. wzornictwa przemysłowego Apple Inc.

To przykre i frustrujące, że otaczają nas produkty, które zdają się świadczyć o całkowitym braku troski i staranności ze strony ich twórców. Przedmioty mają pewną bardzo ciekawą własność: nawet jeden potrafi powiedzieć mnóstwo o firmie, która go wyprodukowała, o jej wartościach i priorytetach.

W 1997 roku Steve Jobs powrócił do Apple z karkołomną misją – zamierzał uzdrowić firmę, którą sam założył. Pewnego wieczoru w jednym z pomieszczeń korporacji natknął się na niechlujnie ubranego, zapracowanego brytyjskiego projektanta, otoczonego setkami rysunków i prototypów. To właśnie wtedy Jobs zdał sobie sprawę, że właśnie odkrył talent, który pomoże mu powstrzymać postępujący upadek firmy.

8. Karen Blumenthal – Steve Jobs. Człowiek, który myślał inaczej

Był geniuszem i wizjonerem. Podziwiał go, a potem opłakiwał cały świat.Założył koncern Apple, stworzył komputery Macintosh, iPody, iPhony i iPady.Bez niego nie byłoby urządzeń, którym posługujemy się na co dzień. Był największym informatykiem naszych czasów, legendą przemysłu komputerowego. Człowiekiem, który zmienił nasz świat.

9. Walter Isaacson – Steve Jobs (wersja uzupełniona)

Zawiera dodatkowe informacje na temat śmierci Jobsa.

10. Gina Smith – iWoz. Od komputerowego geeka do kultowej ikony

Zanim pojawiły się cienkie laptopy, które dają się wsunąć do aktówki, komputery przypominały wielkie, kosmiczne automaty do sprzedaży. Ale w najbardziej niewiarygodnym przypływie technologicznej inwencji twórczej (Business Week) Steve Wozniak wynalazł pierwszy komputer osobisty z prawdziwego zdarzenia. Potem połączył siły ze Steve’em Jobsem i oto narodził się komputer Apple, rozpoczynając komputerową rewolucję i przekształcając świat. A teraz, w trzydzieści lat później, usuwający się w cień geniusz funduje czytelnikom fascynujące, pełne humoru, anegdot i facecji sprawozdanie ze swego życia.

11. Caleb Melby, Forbes LLC i JESS3 – Zen Steve’a Jobsa

Steve Jobs (1955 – 2011), współzałożyciel Apple’a, wywarł olbrzymi wpływ na wielu ludzi, a jego życie otoczone jest aurą mitu. Jednak Jobs, postać dziś już niemal legendarna, nie osiągnął swojego sukcesu w pojedynkę – w dużej mierze zawdzięczał go współpracy z projektantami, inżynierami i myślicielami. Zen Steve’a Jobsa to historia znajomości tytułowego bohatera z jedną z takich osób – Kobunem Chino Otogawą.

12. Carmine Gallo – Steve Jobs. Sztuka prezentacji

Ta książka jako pierwsza odkrywa sekrety leżące u podstaw technik, jakie Jobs stosuje, by porwać swoją widownię. Co jednak ważniejsze, uczy, jak zastosować te techniki do własnych prezentacji. Dzięki tej książce sami będziecie mogli oczarować każdą, nawet najbardziej wymagającą publiczność.

13. Carmine Gallo – Steve Jobs. Sekrety innowacji

Apple kierowane przez Steve’a Jobsa to jedna z najbardziej innowacyjnych firm świata. Jej hasło reklamowe – „Pomyśl inaczej” („Think Different”) – to nie slogan, ale przepis na sukces. Dzięki tej książce, ty również możesz go odnieść. Carmine Gallo sformułował siedem zasad, które stosuje Steve Jobs i które uczyniły go najlepszym menadżerem naszych czasów. Podążając ich tropem, odnajdziesz w sobie potencjał, którego nawet nie podejrzewasz.

Wizjonerski przykład twórcy iPada sprawi, że dowiesz się, jak pokonać najsilniejszych nawet konkurentów, znaleźć rewolucyjne rozwiązania i zdobyć wiernych klientów.

Ta książka powie ci, jak myśleć inaczej. Nie tylko o swojej karierze i wizji świata, ale też o produktach i klientach. Podpowie ci, jak uruchomić swój mózg, mówić „nie” tysiącu niepotrzebnych rzeczy oraz… jak odcisnąć swój ślad we wszechświecie. Poznaj najbardziej oryginalne i skuteczne strategie szefa Apple.

Steve Jobs: Sekrety innowacji to książka, która – niezależnie od tego, co robisz i gdzie pracujesz – obudzi w tobie prawdziwą kreatywność i innowacyjność.

14. Carmine Gallo – Doświadczenie Apple

Dzięki niniejszej książce osiągniesz większy zwrot z inwestycji w działalność w dziedzinie handlu detalicznego, wprowadzając dodatkową wartość do każdej interakcji z klientem. Co więcej, wszystkie firmy nawiązujące bezpośredni kontakt z ludźmi – czy to z klientami, czy z pracownikami – mogą zastosować opisane tu techniki i osiągnąć dominację na swoim rynku na poziomie Apple, wzbogacając życie innych, wzmacniając ich lojalność oraz definiując na nowo doświadczenie oferowane klientowi.

W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni sklepy Apple Store zarabiają więcej niż jakakolwiek inna sieć handlowa. Źródeł sukcesu Apple i niesamowitej lojalności jej klientów nie należy jednak doszukiwać się wyłącznie w genialnej ofercie produktu, ale również w zachowaniach jej pracowników – ludzi kompetentnych, samodzielnych i zdeterminowanych do zapewniania klientom najlepszego możliwego doświadczenia. Carmine Gallo, autor międzynarodowych bestsellerów, wyjaśnia w tej książce zasady i praktyki kryjące się za tym pełnym zaangażowaniem w służbę na rzecz klienta. Tłumaczy również, w jaki sposób twoja marka może osiągnąć rewelacyjne wyniki, oferując klientom ten sam – najwyższy – standard obsługi.

15. Schlender Brent, Tetzeli Rick – Droga Steve’a Jobsa

Znakomicie napisana i udokumentowana, fascynująca biografia, która rozprawia się ze stereotypowym postrzeganiem Steve;a Jobsa jako geniusza i drania. Droga Steve’a Jobsa to bogata w szczegóły i pochłaniająca bez reszty opowieść, która w znacznym stopniu zmienia ocenę niezwykle barwnej i inspirującej postaci naszych czasów – twórcy jednej z najcenniejszych i najsłynniejszych marek na świecie: firmy Apple.

To Top