Naszymi oczami

iUrządzenie z drugiej ręki – Poradnik dla kupujących (cz. 2)

Witam w kolejnej części serii poradników dla kupujących iUrządzenia! W poprzedniej części doradziliśmy dlaczego nie warto kupować od razu najnowszych sprzętów Apple a przy tym zapłacić idealną cenę. W dzisiejszej części doradzimy na co szczególnie zwrócić uwagę podczas kupna iUrządzenia. Głównie doradzać będziemy kupującym używane iUrządzenia.

Pudełko zgodne z urządzeniem!

Pewnie myślicie – pudełko to pudełko. Wyjąć urządzenie i koniec!

No niezupełnie. Pudełko oprócz fukncji zabezpieczenia naszego iUrządzenia podczas transportu ma jedną bardzo ważną cechę. Za pomocą niego można np. zidentyfikować, czy Urządzenie należy do użytkownika – w końcu kto kupuje sprzęt bez pudełka? Dzieje się tak dlatego, gdyż na pudełku naszych urządzeń mamy wypisane wszystkie numery seryjne, IMEI, i inne tego typu numery. Co ciekawe też, podczas rozmowy z infolinią Apple w celu weryfikacji możemy być poproszeni o podanie jakiegoś numeru który znajduje się na pudełku.

W przypadku iPhone’ów sprawdzaj numer IMEI

Numer IMEI to indywidualny numer każdego aparatu telefonicznego dopuszczonego do obrotu. Za pomocą tego numeru możemy wyświetlić informacje o telefonie, takie jak numer seryjny czy kraj zakupu lub operator ostatniej karty SIM, a nawet czy telefon nie znajduje się na czarnej liście. W przypadku iPhone’ów możemy podejrzeć datę aktywacji, końca gwarancji oraz czy posiada blokadę iCloud (o niej niżej). Najprostszą stroną którą możemy sprawdzić to to strona iphoneimei.info. Wystarczy przepisać numer IMEI z aukcji (jeżeli takiego nie ma to sprzedawca jest zobowiązany go podać, np. w prywatnej wiadomości, mailu itp.) w pole Enter IMEI Number, wcisnąć Enter i oto wypiszą się wszelkie informacje na temat oferowanego telefonu.

Blokada iCloud – czyli unikać tego jak ognia!

Każde iUrządzenie działające na systemie iOS 7 lub nowszym  ma udoskonalone zabezpieczenia przed kradzieżą. Wszystkie zabezpieczenia działają jeżeli na naszym urządzeniu jest włączone Znajdź mój iPhone (Ustawienia->iCloud->Znajdź mój iPhone). Jeżeli będziemy chcieli je wyłączyć, urządzenie poprosi nas o hasło do Apple ID które jest obecnie używane w iCloud (i de facto wykorzystywany do blokady). Jeżeli jednak ktokolwiek dorwie się do urządzenia i odtworzy go poprzez tryb awaryjny to nic to nie da – stan blokady nie jest przechowywany lokalnie, jest on zapisywany wraz z numerem seryjnym urządzenia na serwerach Apple. Podczas aktywacji zostaniemy poproszeni, dobrze wiecie – o Apple ID do którego urządzenie jest dopisane. Tyle że podczas aktywacji złodziej ma o tyle ciężej, że nawet Apple ID jest zasłonięte – widać tylko pierwsze litery frazy przed @ i po. Ten mechanizm bardzo ratuje nasze urządzenia ale z kolei może nam zaszkodzić, gdy kupimy używane urządzenie. Handlowcy mogą handlować również kradzionymi urządzeniami. Możemy to sprawdzić poprzez stronę icloud.com/activationlock. Jeżeli po podaniu numeru seryjnego lub IMEI zobaczymy że blokada jest włączona – należy poprosić sprzedawcę o zdjęcie tej blokady – jeżeli nie będzie w stanie, a nawet gdy nie będzie znać Apple ID to znaczy że iUrządzenie jest kradzione.

To tyle w drugiej części porad dla kupujących. Zapraszamy do czytania poprzedniej części oraz oczekiwania na następne!

To Top