Informacje i nowości

Steve Jobs – dwie (nowe) interesujące historie

Tony Fadell, znany jako ojciec chrzestny iPoda za swoją rolę odegraną w konstrukcji tego urządzenia, niedawno wspomniał o Jobsie i jego czasach w Apple. VentureBeat uczestniczył w tym wydarzeniu i udostępnił zapis dyskusji.

Fadell opowiadał o swojej roli w Apple wiele razy na przestrzeni lat, ale nowe szczegóły i mniej znane ciekawostki, które pojawiają się od czasu do czasu w wywiadach, przyciągają uwagę i zazwyczaj są warte zapoznania. Ten najnowszy wywiad obejmuje ciekawostki w decyzji o udostępnieniu programu iTunes na PC.

Jobs był początkowo przeciwny udostępnieniu iPoda dla komputerów PC, ponieważ uważał, że to malutkie urządzenie w jakiś sposób napędza sprzedaż komputerów Mac. Fadell miał zespół ludzi pracujących nad przeniesieniem iTunes także dla PC, aby podarować ludziom, którzy nie są posiadaczami komputerów Mac smak produktów Apple.

Pod dużym naciskiem większości zespołu aby udostępnić iPoda i iTunes dla PC, Jobs uległ. Ale postawił jeden warunek – jeżeli dziennikarz Walter Mossberg pobłogosławi ten ruch, to tylko wtedy zgodzi się udostępnić dla szerszego grona odbiorców swoje topowe produkty.

Kiedy Mossberg pobłogosławił temu rozwiązaniu, Jobs, jak obiecał, tak zrobił. Fadell mówi, że taki ruch zwiększył sprzedaż Maców, ponieważ, iTunes na Windowsie działało dobrze, natomiast na Macu świetnie, a to powodowało chęć zakupu komputera od Apple.

Kolejna historia dotyczy telefonu z kołem do nawigowania (click wheel). Tony i jego zespół zaczęli tworzyć iPhone’a, który był połączeniem iPoda z telefonem, czyli posiadał ekran i kółko do nawigowania po systemie. Od razu mówię, że rozwiązanie to się nie sprawdziło, jednakże Jobs nalegał aby nie przerywać tego projektu i pracować dalej.

Koncept pierwszego iPhone'a

W międzyczasie, gdy Apple testowało hybrydę iPoda i telefonu, inny zespół pracował nad ekranem dotykowym dla komputerów Mac, a to doprowadziło do idei wirtualnego interfejsu dla telefonu. Pokazali Jobsowi ekran dotykowy wyposażony w technologię multi-touch wielkości stołu do ping-ponga. Steve stwierdził, że trzeba tę technologię umieścić w iPodzie. Wtedy zespół z niedowierzaniem wykrzyczał: „Steve, to ma wielkość stołu do ping-ponga!”.

Apple następnie rozpoczęło pracę nad ekranem multi-touch i oprogramowaniem, które zawierało elementy z Maca i iPoda. Ostatecznie to właśnie doprowadziło do rozwoju pierwszego iPhone’a.

Pełny zapis wywiadu, który zawiera więcej ciekawych informacji możecie przeczytać na VentureBeat.

[source name=MacRumors url=http://www.macrumors.com/2016/02/29/steve-jobs-tony-fadell-ipod-itunes-pc/]

Komentarze
To Top