Poradniki i tutoriale

C++ w Xcode

Kilka dni temu zainteresowałem się programowaniem w C++. Szukając odpowiedniego programu natrafiłem na Xcode. Na początku będę chciał rozwiać kilka wątpliwości.

Xcode jest darmową aplikacją od Apple. Możecie ją znaleźć pod tym linkiem.

Na różnych forach internetowych poświęconych Apple nie dostaniemy wprost odpowiedzi, czy program Xcode nadaje się do używania dla osób zaczynających dopiero przygodę z programowaniem w C++. Odpowiem krótko: Tak nadaje się!

Często możemy dowiedzieć się, że najnowsza wersja Xcode nie wspiera kompilatora GCC i pliki skompilowane w tym programie nie będą działać na Windowsie. Osobiście uważam, że jest to najmniejszy problem ponieważ możemy przenieść sam plik tekstowy z programem i skompilować go na komputerze z systemem Windows.

Nie musimy się także obawiać o różnicę w komendach. Język C++ jest językiem uniwersalnym. Różnić mogą się jedynie komendy, których raczej osoby początkujące używają naprawdę rzadko. Wszystko zależy od użytych bibliotek, które można samemu uzupełnić.

Pliki o rozszerzeniu .cpp, których używa Xcode są plikami uniwersalnymi i bez problemu możemy zacząć pisać nasz program na komputerze Mac i skończyć go w innym programie na komputerze z systemem od Microsoftu. Odwrotnie też powinno działać 🙂

Oczywiście po otwarciu aplikacji nie zobaczymy od razu okna, gdzie będziemy mogli zacząć pisać nasz program. Poniżej przygotowałem krótki poradnik, który nas do takiego okna zaprowadzi.

Krok 1: Uruchamiamy program Xcode oraz wybieramy opcję Create a new Xcode Project

1a

Krok 2: W zakładce OS X wybieramy Application, następnie ikonę z podpisem Command Line Tool i przyciskamy Next

2a

Krok 3: W tym kroku musimy uzupełnić listę z podstawowymi nazwami oraz wybrać język programowania. Xcode jest programem stworzonym pod kątem deweloperów z różnych organizacji, dlatego możemy spotkać się tam z nazwą produktu oraz organizacji . Product Name (Nazwa Produktu) jest to nic innego jak nazwa naszego pliku (programu). W zakładce Language wybieramy język programowania. Przy pierwszym użyciu domyślnie wybrany będzie język programowania Swift. My wybieramy C++!

3a

Krok 4: Wybieramy folder docelowy, w którym będziemy chcieli zapisać nasz projekt

4a

Krok 5: Po wybraniu folderu docelowego, wybieramy plik główny main.cpp naszego programu

5aPo wybraniu pliku głównego main.cpp ukaże nam się edytor tekstowy, w którym piszemy/modyfikujemy nasz program

6a

Tyle. Mam nadzieję, że pomogłem.

Komentarze
To Top