Aplikacje na iOS i OS X

ForkLift 2 – mój ulubiont klient FTP

Osobom, które chociaż w najmniejszym stopniu miały styczność z tworzeniem stron internetowych nie trzeba przedstawiać pojęcia klienta FTP. Bez tego nie obejdziemy się z wgraniem plików na serwer lub wykonywania zmian w kodzie bezpośrednio w plikach strony.

Jak to bywa w przypadku programów wszyscy szukamy ulubionego, który najbardziej pod względem funkcjonalności i łatwości w obsłudze przypadnie nam do gustu. Osobiście długo rozglądałem się za dobrym klientem FTP. Testując za równo darmowe, jak i te płatne rozwiązania. Po wielu próbach nadszedł czas na ForkLift 2, autorstwa BinaryNights. Przez wielu uważany za najlepszy z dostępnych na rynku tego typu programów.

Forklift 2 jest bez dwóch zdań świetnym klientem ftp, intuicyjny interfejs który możemy konfigurować (tak jak Findera systemowego) na pewno pozwoli wielu użytkownikom na swobodną modyfikację i dopasowanie do własnych potrzeb.

Tak prezentuje się podstawowy interfejs aplikacji ForkLift 2.

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 17.23.42

Klikając prawym przyciskiem myszy na pasku aplikacji będziemy mogli wybrać opcję Customize Toolbar…, dzięki której wywołamy wcześniej wspomniane menu edycji jego interfejsu (głównie chodzi o przyciski które będą dostępne na pasku aplikacji).

Edycja przycisków paska aplikacji Forklift 2.

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 18.45.23

Oczywiście tak jak i w przypadku Findera możemy tutaj modyfikować wygląd ikon w katalogu na jeden z czterech ogólnodostępnych.

Modyfikowanie widoku plików w katalogu.

Zrzut ekranu 2016-03-19 o 19.17.29

Wielu z Was zastanawia się pewnie co w tym programie takiego fajnego? Mnie urzekł on kilkoma cechami, które są w zasadzie dla mnie bardzo istotne:

  1. Prosty interfejs,
  2. Bardzo szybki transfer plików,
  3. Dwukolumnowy widok katalogów (w zasadzie widoczny w większości tego typu programów,
  4. Możliwość zmiany nazwy wielu plików naraz,
  5. Duża ilość dostępnych połączeń, które możemy ustawić w aplikacji: FTP, SFTP, WebDAV, S3, iDisk, SMB, AFP oraz NIS.

Bardzo często zdarza mi się nawet używać tej aplikacji podczas wykonywania operacji na plikach w komputerze, nie tylko serwerach.

Wady:

  1. Jedyną którą odnalazłem na chwile obecną  jest brak możliwości synchronizacji ulubionych połączeń poprzez np. iCloud lub Dropbox lub chociażby swobodny eksport do pliku z poziomu aplikacji (taki must have, który z tego co wiem ma pojawić się wkrótce w najnowszej 3 wersji aplikacji), jeżeli chcemy przenieść nasze ustawienia np. na inny komputer lub w momencie kiedy mamy potrzebę przeinstalować system należy skopiować plik .plist którego domyślna ścieżka znajduje się:  ~/Library/Preferences/com.binarynights.ForkLift2.plist.

AppStore:

Forklift 2 – 19,99 euro

Gorąco polecam!

P.S. Pochwalcie się w komentarzach jakiego klienta Wy używacie.

Komentarze
To Top