Kupując pierwszy aparat, a w szczególności lustrzankę, stajemy przed wieloma pytaniami. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej w temacie ekspozycji, obiektywów czy światła tak aby nasze zdjęcia miały ręce i nogi. Dzięki tej aplikacji możemy szybko przyswoić podstawowe techniki oraz zapoznać się z efektami wizualnymi, które ukażą się gdy zastosujemy np. inną wartość przesłony, czas naświetlania i wiele innych.
Będąc zafascynowanym jakością wykonania i bardzo pomocnymi radami, zawartymi w tej wspaniałej aplikacji postanowiłem rzucić na nią trochę światła i przedstawić wybrane sceny.
Podstawy
Wewnątrz tej zakładki znajdują się jak sama nazwa wskazuje, podstawowe informacje, które są nieodłącznym elementem dla początkującego fotografa. Poniżej przedstawię kilka, które uważam za najważniejsze.
Soczewki
Szybko i na temat w zakresie wykorzystywanych w fotografii obiektywów oraz krok po kroku przedstawione ich rodzaje jak również zmiany ukazujące się po zastosowaniu danego obiektywu w zupełności wyczerpują temat dotyczący obiektywów.
Ekspozycja
W celu uzyskania prawidłowo naświetlonego zdjęcia, do matrycy musimy dostarczyć określoną ilość światła odbitego od fotografowanego obiektu. Ponieważ na oświetlenie fotografowanej sceny z reguły wpływu nie mamy, ilość światła docierającego do matrycy musimy ustawić w lustrzance. Służą temu dwa mechanizmy: przysłona i migawka. Pierwszej używamy do ograniczania ilości światła przechodzącego przez obiektyw, druga z kolei pozwala ściśle określić czas, przez jaki matryca będzie wystawiona na działanie światła.
Szybkość migawki
Jeśli migawka szybko się otwiera i zamyka, mniejsze są szanse na to, że aparat lub obiekt się poruszą. Otrzymujemy wtedy efekt perfekcyjnie zatrzymany w czasie.
Głębia ostrości
Pozwala na rozmycie pierwszego lub drugiego planu i uzyskanie wspaniałych efektów, które potrafią zachwycić.
Balans bieli
Poznaj balans bieli i zapanuj nad kolorami zdjęcia
Format RAW służy tylko do obróbki, dzięki niemu uzyskamy suche zdjęcie na którym możemy w późniejszym etapie dokonać wielu edycji bez straty jakości zdjęcia.
Zrób podobne zdjęcia a zobaczysz, że będzie żółte – dzięki aplikacji dowiesz się jak tego uniknąć
Temperatura barwowa zastosowanego światła jest niezwykle istotna – dzięki niej możemy kontrolować kolory zdjęcia. Przy niskich wartościach światła zdjęcie będzie zimne (wręcz niebieskie). Stosując wysokie wartości uzyskamy efekt spalonego zdjęcia w kolorze czerwonym/pomarańczowym. Najbardziej zbliżonym kolorystycznie światłem do słońca jest 5500 stopni Kelwina, jednakże jak widać na załączonej wyżej fotografii niekoniecznie to światło musi okazać się najlepsze w danej scenerii.
Światło
Podstawy oświetlenia
Oświetlmy modelkę/obiekt z różnych stron i zobaczmy jaki efekt uzyskamy – wybierzmy to ustawienie, które najbardziej nam odpowiada.
Great Photo krok po kroku poprowadzi nas przez doświetlenie fotografowanej postaci jak również pomoże zagłębić się w rodzaju zastosowanych softbox-ów, ich rozmiarów oraz innych rozpraszaczy światła. Dzięki tym informacją dowiemy się jak skutecznie zniwelować cienie oraz jakie przyrządy pomogą zmiękczyć światło.
Modyfikatory
Portret w studio
Zapoznajmy się z oświetleniem w studio dzięki, któremu dowiemy się jak oświetlić modelkę aby uzyskać doskonałe kolory cery u modelki oraz równomiernie oświetlone tło, które pomoże uzyskać efekt głębi przestrzeni.
Kompozycja
Kompozycja jest nieodłącznym elementem udanej fotografii. Dobierz ją właściwie dzięki Great Photo.