Aplikacje na iOS i OS X

Great Photo – genialna aplikacja objaśniająca „abc” fotografii

Kupując pierwszy aparat, a w szczególności lustrzankę, stajemy przed wieloma pytaniami. Musimy dowiedzieć się jak najwięcej w temacie ekspozycji, obiektywów czy światła tak aby nasze zdjęcia miały ręce i nogi. Dzięki tej aplikacji możemy szybko przyswoić podstawowe techniki oraz zapoznać się z efektami wizualnymi, które ukażą się gdy zastosujemy np. inną wartość przesłony, czas naświetlania i wiele innych.

Będąc zafascynowanym jakością wykonania i bardzo pomocnymi radami, zawartymi w tej wspaniałej aplikacji postanowiłem rzucić na nią trochę światła i przedstawić wybrane sceny.

Podstawy

BASICS

Wewnątrz tej zakładki znajdują się jak sama nazwa wskazuje, podstawowe informacje, które są nieodłącznym elementem dla początkującego fotografa. Poniżej przedstawię kilka, które uważam za najważniejsze.

Soczewki

soczewki

Szybko i na temat w zakresie wykorzystywanych w fotografii obiektywów oraz krok po kroku przedstawione ich rodzaje jak również zmiany ukazujące się po zastosowaniu danego obiektywu w zupełności wyczerpują temat dotyczący obiektywów.

obiektyw

Ekspozycja

ekspozycja

W celu uzyskania prawidłowo naświetlonego zdjęcia, do matrycy musimy dostarczyć określoną ilość światła odbitego od fotografowanego obiektu. Ponieważ na oświetlenie fotografowanej sceny z reguły wpływu nie mamy, ilość światła docierającego do matrycy musimy ustawić w lustrzance. Służą temu dwa mechanizmy: przysłona i migawka. Pierwszej używamy do ograniczania ilości światła przechodzącego przez obiektyw, druga z kolei pozwala ściśle określić czas, przez jaki matryca będzie wystawiona na działanie światła.

Szybkość migawki

szybkość migawki

Jeśli migawka szybko się otwiera i zamyka, mniejsze są szanse na to, że aparat lub obiekt się poruszą. Otrzymujemy wtedy efekt perfekcyjnie zatrzymany w czasie.

shutter speed2

Głębia ostrości

głębia ostrości

Pozwala na rozmycie pierwszego lub drugiego planu i uzyskanie wspaniałych efektów, które potrafią zachwycić.

rozmycie

Balans bieli

balans bieli

Poznaj balans bieli i zapanuj nad kolorami zdjęcia

białe niekoniecznie białe

Format RAW służy tylko do obróbki, dzięki niemu uzyskamy suche zdjęcie na którym możemy w późniejszym etapie dokonać wielu edycji bez straty jakości zdjęcia.

światło

Zrób podobne zdjęcia a zobaczysz, że będzie żółte – dzięki aplikacji dowiesz się jak tego uniknąć

temperatura kolorów

Temperatura barwowa zastosowanego światła jest niezwykle istotna – dzięki niej możemy kontrolować kolory zdjęcia. Przy niskich  wartościach światła zdjęcie będzie zimne (wręcz niebieskie). Stosując wysokie wartości uzyskamy efekt spalonego zdjęcia w kolorze czerwonym/pomarańczowym. Najbardziej zbliżonym kolorystycznie światłem do słońca jest 5500 stopni Kelwina, jednakże jak widać na załączonej wyżej fotografii niekoniecznie to światło musi okazać się najlepsze w danej scenerii.

 Światło

ŚWIATŁO

Podstawy oświetlenia

podstawy oświetlenia

Oświetlmy modelkę/obiekt z różnych stron i zobaczmy jaki efekt uzyskamy – wybierzmy to ustawienie, które najbardziej nam odpowiada.

żródło światła

Great Photo krok po kroku poprowadzi nas przez doświetlenie fotografowanej postaci jak również pomoże zagłębić się w rodzaju zastosowanych softbox-ów, ich rozmiarów oraz innych rozpraszaczy światła. Dzięki tym informacją dowiemy się jak skutecznie zniwelować cienie oraz jakie przyrządy pomogą zmiękczyć światło.

miękkie światło

Modyfikatory

modyfikatory

modyfikator

Portret w studio

portret

Zapoznajmy się z oświetleniem w studio dzięki, któremu dowiemy się jak oświetlić modelkę aby uzyskać doskonałe kolory cery u modelki oraz równomiernie oświetlone tło, które pomoże uzyskać efekt głębi przestrzeni.

oświetlenie w studio

Kompozycja

Kompozycja

Kompozycja jest nieodłącznym elementem udanej fotografii. Dobierz ją właściwie dzięki Great Photo.

kompozycja2

Aplikacja ta to nie tylko same zdjęcia – to wiele pomocnych rad, przykładów jak również lekcji, które prowadzą nas w łatwy sposób przez wiele procesów o które musimy zadbać aby nasze zdjęcia były niczym z okładki.

gratulacje

kąty

lekcja

porównanie

Aplikacja ta nadal się rozwija więc miejmy nadzieję, że wkrótce pojawią się inne cenne wskazówki.

dalej się rozwija

Dziękuję za poświęcony czas i zachęcam do komentowania, a wszystkich fascynatów fotografii zachęcam do korespondencji prywatnej w celu wymiany spostrzeżeń jak również pytań na które chętnie odpowiem.

Komentarze
To Top