Aplikacje na iOS i OS X

Ulysses – jeden z najlepszych (?) edytorów Markdown dla systemu iOS i macOS

Ulysses to program za którego stworzenie odpowiada niemieckie studio The Soulmen. Dzięki Ulysses możemy tworzyć teksty wykorzystując  język znaczników Markdown.

Czym jest Markdown?

Markdown to język znaczników przeznaczony do formatowania tekstu zaprojektowany przez Johna Grubera i Aarona Swartza w 2004 roku. Został on stworzony w celu  uproszczenia tworzenia i formatowania tekstu. Od nie dawna mam z nim styczność i muszę osobiście przyznać, że z każdym napisanym zdaniem znajduje zalety jego wykorzystywania.

Dlaczego Markdown?

W dobie szybko rozwijających się aplikacji, język znaczników Markdown jest standardem, który jest wykorzystywany przez bardzo dużą ilość edytorów tekstowych. Osobiście miałem ogromny problem, który z nich wybrać do rozpoczęcia przygody z Markdown lecz po przeczytaniu wielu pozytywnych opinii wybór padł na aplikację Ulysses. Ogromnym plusem edytorów, które wykorzystują ten język znaczników jest fakt, że nawet jeżeli aplikacja przestanie być wspierana przez twórców to eksport już napisanych tekstów do innego edytora jest banalnie prosty i nie powoduje kolizji formatów plików lub problemów z odczytem tekstu. Uniwersalne rozszerzenie i nie formatowany tekst, daje nam możliwość odczytu tekstu praktycznie na każdym urządzeniu. Sam Ulysses pozwala na eksportowanie treści jako HTML, ePub, pdf, docx a od nie dawna nawet umożliwia publikację bezpośrednio na stronie internetowej, która wykorzystuje WordPressa lub bezpośrednio na WordPress.com  oraz Medium.com.

Zalet tego edytora jest bardzo wiele. To co mi się najbardziej podoba to fakt, że tworząc w nim tekst nic nas nie rozprasza, czysta „kartka” + słowa które piszemy. Oczywiście początkowo ciężko będzie się przyzwyczaić do używania znaczników, ale to jak już zaczniemy je używać na pewno przy dłuższym tekście pozwoli nam w łatwy sposób się w nim odnaleźć. Dodatkowo dochodzi świetnie działająca synchronizacja pomiędzy urządzeniami z wykorzystaniem iClouda i od nie dawna również za pomocą Dropboxa. Do tekstu możemy również dodawać załączniki takie jak zdjęcia, wideo, audio lub własne notatki. Z kolejnych plusów dodam tutaj super działający tryb nocny, który osobiście uwielbiam. Aplikacja ta jest dostępna zarówno na system iOS jak i macOS, chociaż jeszcze nie miałem okazji przetestować wersji dla urządzeń mobilnych Apple, ale na pewno to wkrótce nastąpi.

screen-shot-2016-10-22-at-20-12-42 screen-shot-2016-10-22-at-20-12-48

Ten sam tekst w trybie pełnoekranowym:

screen-shot-2016-10-22-at-20-10-46 screen-shot-2016-10-22-at-20-10-36

Zalety:

  • łatwa synchronizacja plików pomiędzy urządzenia z wykorzystaniem iClouda lub Dropboxa,
  • wygodny eksport tekstu do wielu formatów,
  • możliwość bezpośredniej publikacji on-line,
  • tryb nocny,
  • dodawanie załączników do tekstu,
  • możliwość katalogowania oraz filtrowania tekstów, co przy dużej ilości plików ułatwia nam w łatwy sposób znalezienie pisanego wcześniej tekstu.

Wady:

  • cena – niestety w tym przypadku może ona odstraszyć wielu użytkowników,
  • brak możliwości publikacji wpisu poprzez WordPress.com, dla osób które mają włączoną dwustopniową weryfikacje logowania.

Wszyscy, którzy szukają edytora Markdown gorąco polecam Ulysses który na pewno sprosta oczekiwaniom zarówno wśród osób, które dopiero rozpoczynają tak jak ja przygodę z pisaniem, jak i dla tych bardziej wymagających.

Ulysses – macOS

Ulysses – iOS

Komentarze
To Top