Poradniki i tutoriale

Aktywne narożniki biurka – dobry dopełniacz systemowych gestów

Posiadając gładzik mamy dostęp do bardzo wielu gestów ułatwiających pracę z macOS. Mało kto wie, ale system ten skrywa jeszcze jedną dobrą funkcję, o którą jeszcze 10 lat temu użytkownicy Windowsa bili się szukając alternatyw pod ich system – są to aktywne narożniki, czasem zwane także gorącymi.

Dzięki nim możemy do rogów ekranu przypisać szybkie funkcje, które niestety są już odgórnie wyznaczone przez system. Możemy się do nich dostać poprzez wybranie opcji wygaszacza ekranu w zakładce Wygaszacz i biurko preferencji systemowych. Znajdziemy tam opcje Aktywne narożniki. Ukaże nam się graficzny widok narożników ekranów wraz z rozwijanymi listami, za pomocą których przypisujemy funkcje do danego narożnika.

Objaśniając niektóre z funkcji: funkcja Biurko powoduje ten sam efekt co rozsunięcie na gładziku trzech palców i kciuka („wyrzucenie” wszystkich okien poza obszar ekranu i odsłonięcie biurka i ikon), Dashboard uruchomi menu widgetów (notabene funkcja nie jest już rozwijana od czasów Mountain Lion, lecz nadal jest w systemie). Po zastosowaniu zmian funkcje są już aktywne.

Komentarze
To Top