Informacje i nowości

iOS 11 i druga młodość kodów QR

Kody QR istnieją od bardzo dawna i z pewnością wielokrotnie spotkaliście się z nimi w przeróżnych miejscach, np. muzeach, magazynach, stronach internetowych, wizytówkach czy nawet routerach Wi-Fi. Kody QR miały swoje najlepsze lata w okolicach 2012 roku, po czym hype na nie osłabł zamiast wzrastać. Jednakże do tej pory, aby telefon zrozumiał taki kod potrzeba była aplikacja (lub autorska nakładka na Androida), gdyż ani iOS ani Android nie potrafią same odczytywać takich kodów. To ma się zmienić wraz z iOS 11.

Najnowszy system Apple w wersji 11 będzie pozwalał na odczyt całej gamy kodów QR bezpośrednio w domyślnej aplikacji do robienia zdjęć – Aparat. Oczywiście aby nie paść ofiarą żartu lub gdy po prostu ktoś sobie tego nie życzy można to wyłączyć wyłączyć w Ustawieniach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytnik kodów QR od Apple wbudowany w natywną aplikację może oznaczać znaczne rozpropagowanie tego zastosowania zarówno u nas w Polsce jak i w Stanach. W Azji cały czas były i są one szeroko stosowane. Zastosowań QR kodów jest znacznie więcej niż tylko umieszczanie linków do stron, QR kody mogą zostać zastosowane aby:

  • dodać urządzenie do naszej sieci HomeKit,
  • umieścić numer telefonu (np. jako właściciel sklepu czy salonu),
  • ułatwić logowanie do sieci Wi-Fi (np. wydrukować QR kod aby nasi goście mogli szybko połączyć się z naszym domowym Wi-Fi bez zbędnego przepisania naszego bardzo  trudnego i bezpiecznego hasła*)
  • przygotować SMSa do wysłanie pod konkretny numer z konkretną treścią wiadomości,
  • szybko wprowadzić jakiś adres lokalizacje i uruchomić nawigację (np. jako książeczka adresów w samochodzie),
  • podobnie jak w przypadku SMSów, utworzyć wiadomość e-mail z predefiniowanym adresem i treścią,
  • utworzyć wydarzenie w kalendarzu,
  • utworzyć wizytówkę kontaktu, który można łatwo zapisać.

Wiele technologii istniało zanim Apple wzięło je pod swoje skrzydła lecz nie trafiły one do mainstreamu. Czy wprowadzenie obsługi QR kodów to dobry ruch ze strony Apple? Korzystacie już z nich w inny sposób? Czekamy na wasze komentarze!

* goście i tak mogą poznać nasze hasło, gdy hasło do Wi-Fi zsynchronizuje się z macOS-em

Komentarze
To Top