Gry na iOS i OS X

Game Dev Tycoon – gra o tworzeniu gier

DngosAraFIs

Niedawno swoją dość głośną premierę miała gra Game Dev Tycoon, która popularność w mediach zdobyła ciekawym zagraniem ze strony twórców – w dniu premiery wypuścili oni scrackowaną wersję gry na stronę z torrentami. Jak się później okazało, nielegalna wersja gry była tak zmodyfikowana, aby firma gracza po kilku latach bankrutowała z powodu piractwa – sprytnie prawda ? 🙂

Game Dev Tycoon to symulacja pozwalająca nam stworzyć własne studio tworzące gry, a w późniejszym czasie nawet i konsole do gier. Przygodę rozpoczynamy od tworzenia nisko budżetowych gier w garażu na pierwsze PCty. W miarę rozwoju naszej firmy przeniesiemy się do nowego biura oraz stworzymy pierwszy zespół – do 4 pracowników. Jeśli wciąż będziemy odnosić sukcesy w branży, to otrzymamy możliwość przeniesienia się do parku technologicznego i nowej centrali, w której później będziemy mogli wynająć sztab poszukujący nowych rozwiązań w branży elektronicznej rozrywki, a nawet stworzyć departament pracujący nad nową konsolą. W Game Dev Tycoon znajdziemy również system rozwoju pracowników, których możemy szkolić tak, aby w późniejszym czasie stali się specjalistami w danym aspekcie tworzenia gier.

Proces tworzenia nowej gry różni się w zależności od skali na jaką ją tworzymy. W przypadku małych gier musimy tylko rozdysponować czas na różne zakresy produkcji oraz wybrać technologie jakie chcemy w niej wykorzystać. Jeśli jednak pokusimy się o średnią lub dużą produkcję to w tym wypadku będziemy musieli rozdzielić pracę pomiędzy naszych pracowników.
Aby nasza produkcja dobrze się sprzedawała musimy ją również odpowiednio rozreklamować i posiadać spore grono fanów. W innym wypadku możemy tworzyć gry na kontrakt z wydawcami i otrzymywać w ten sposób część wynagrodzenia.

Aby nasze produkcje otrzymywały wysokie noty od recenzentów, musimy zadbać o nowoczesny silnik gry oraz licencję deweloperską na daną konsolę. Aby stworzyć własny silnik musimy najpierw wykonać odpowiednie badania wykorzystując do tego punkty Researchu zdobywane w czasie tworzenia gier. Za te punkty odkrywamy też nowe gatunki gier.

Opcji i możliwości w Game Dev Tycoon jest cała masa: praca na zamówienie, tworzenie gier MMO, wydawanie sequeli, szkolenie pracowników, ciągłe aktualizowanie i wydawanie nowych silników gier, organizowanie własnych konferencji, wystawianie gier na targach, itd. Gdy wydaje się nam, że to już wszystko co zaplanowali dla nas twórcy okazuje się, że możemy jeszcze zrobić jedną rzecz, a później kolejną i kolejną.

[youtube id=”DngosAraFIs”]

W Game Dev Tycoon ciężko szukać wad. Co prawda można zarzucić twórcom silne wzorowanie się na świetnym Game Dev Story (iOS), to jednak według mnie, wykonali oni świetną robotę, tworząc lepszą, jeszcze bardziej rozbudowaną i wciągającą produkcję od swojego protoplasty. Jedynym problemem jaki dostrzegłem podczas testowania GameDev Tycoon jest optymalizacja – w późniejszym stadium gry czasem odczuwałem lagi (podczas jednoczesnego tworzenia nowej gry, badań nad nową konsolą oraz badań rozwojowych).

Grę możecie kupić na stronie producenta w cenie 6.49 €: Game Dev Tycoon. Znajdziecie tam także wersję demo. Gra dostępna jest na systemy Mac OS X, Linux oraz Windows.

To Top