Patenty Apple

Patent Apple wyjaśnia działanie czytnika linii papilarnych w iPhone’ie 5S!

Przycisk Home z NFC i sensorem linii papilarnych

Jak wiadomo, podejrzewa się, że [iphone5s] i być może [tag id=”iphone-5c” name=”5C”], będą wyposażone w czytnik linii papilarnych, który ma zostać umieszczony w przycisku HOME (przez co zamiast być wklęsły, teraz będzie wypukły). Teraz nowo odkryty patent Apple wyjaśnia, jak będzie on działać w praktyce.

Pamiętacie zdjęcie pudełka iPhone’a 5S, które niedawno wyciekło do Internetu, oraz szare okręgi z zaproszeń Apple? To może oznaczać kręgi które zostały właśnie umieszczone w miejscu przycisku Home, który co ciekawe, może być dotykowym panelem pojemnościowym (zapewne z wykorzystaniem technologii haptycznej), który jednocześnie da nam wbudowany NFC (Near Field Circuit). Wystarczy tylko, że użytkownik dotknie przycisku (nie musi naciskać) i już rozpoczyna się proces skanowania odcisku palca i weryfikacja.

Dodatkowo, oprócz samego czytnika, obszar wokół przycisku Home, jest po prostu najeżony innymi sensorami, takimi jak sensory stacji dokujących, przesyłu danych, mikrofonu (szum) czy słuchawek.

Zastosowań czytnika jest dużo – od odblokowania ekranu, po robienie zakupów w iTunes czy innych sklepach internetowych, a nawet do podłączania urządzenia do stacji dokujących, ale o tym za moment ;).

Jeżeli czytnik linii papilarnych w iPhone’ie odniesie sukces, być może, zagości w nowszych modelach iPadów, czy MacBooków Pro/Air, a nawet w zegarkach ([iwatch]). Osobiście myślę, że to bardzo dobra rzecz, ponieważ telefon to z natury osobiste urządzenie i raczej nie powinien być używany przez osoby trzecie, a czytnik linii papilarnych to wyjątkowo wygodny sposób na zabezpieczenie dostępu.

Wracając do tematu stacji dokujących, wykorzystanie NFC, posłuży także do podłączania urządzenia bez wykorzystania wejść słuchawkowych, bądź lightning. Wystarczy urządzenie położyć przodem do stacji, tak aby mogła się odbyć weryfikacja. Inżynierowie z amerykańskiej firmy myślą, że pierwszym urządzeniem wykorzystującym ten patent będzie Apple TV.

Przycisk Home z przyciskiem linii papilarnych i NFC

Jak Apple zdążyło nas już przyzwyczaić, ich patenty niestety są bardzo ogólnikowe. Mało również w nim odniesień do samego iPhone’a 5S, który jako pierwszy ma posiadać czytnik linii papilarnych. I jak zawsze, patent Apple zakłada nie tylko pierwszą, ale również i następne wersje czytnika linii papilarnych z NFC. Ostateczna wersja dokumentu, jako podsumowanie osobnych wniosków składanych na przełomie pięciu lat, została złożony na początku tego roku.

[source name=”PatentlyApple” url=”http://www.patentlyapple.com/patently-apple/2013/09/phenomenal-patent-details-fingerprint-scanner-with-advanced-nfc-application-built-right-into-the-home-button.html”]

To Top