Informacje i nowości

Żegnaj LTE, pora na 5G! Układ przyspieszający iPhone

Jak to działa?

Twój iPhone może wysyłać dane wystarczająco szybko w sieci bezprzewodowej, ale nie jest to maskimum jego możliwości. Bezprzewodowa antena nie może w tym samym czasie wysyłać i odbierać danych. Oznacza to, że prędkość transmisji danych z telefonu iPhone jest potencjalnie dzielona na pół. Wynika to z charakteru technologii bezprzewodowej. Istnieje jednak sposób by w przyszłości umożliwić iPhonowi podwojenie prędkość transmisji danych bez skomplikowanych zmian. Możliwe, że dzięki tej modyfikacji wkraczamy w technologię 5G.

5g

Gdzie tkwi sekret?

Do niedawna wszystkie urządzenia takie jak smartfony miały zaprojektowane anteny w ściśle określony sposób. Układy odpowiadające za wysyłanie i odbieranie danych działały oddzielnie. Zastosowanie tego rozwiązania miało wiązać się z praktycznie zerowym prawdopodobieństwem pomieszania danych na drodze transmisyjnej. W rzeczywistości możemy pozwolić sobie na drobne modyfikacje, zyskując na prędkości. Myśląc zgodnie ze schematem Twój iPhone musi zwolnić pobieranie aby móc wysyłać dane. Poza schemtem? Tylko wyobraźnia nas ogranicza. Zespół naukowców z University of Texas stworzył układ wykonany z ogólnodostępnych materiałów i niekosztownych części, umożliwiający modemowi smartfonu jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych w tym samym czasie. Andrea Alu, profesor UT, który prowadził badania podsumował wynalazek jednym zdaniem. Tłumacząc:

Ten niezależny układ można umieścić z tyłu anteny. To po prostu działa. 

Najbardziej pocieszająca jest cena układu. Jest ekstremalnie prosty i tani. Dosłownie kilka groszy zainwestowane w części, pozyskane z obecnych niefunkcjonujących anten i modemów pozwoliło na modyfikację. Problemem obecnych prototypów jest ich rozmiar. Pracownicy University of Texas dla nowej technologii przeznaczyli kilka centymetrów szerokości, ale zespół naukowców twierdzi, że łatwym będzie proces zmniejszenia ich do kilku mikronów. Możliwe, że przed nami nowa era prędkości 5G szybszej od 4G/LTE.

[source name=CultOfMac url=http://www.cultofmac.com/304298/simple-new-circuit-double-iphone-data-speeds/]

To Top