Informacje i nowości

Prezentacja komputera NeXT – prawdziwa gratka!

W internecie pojawiła się niezła gratka dla fanów Steve’a Jobsa i nie tylko. Wydarzenie miało miejsce w sali koncertowej Louise M. Davies Symphony Hall w San Francisco, 12 października 1988 roku.

Zanim przejdziecie do najlepszej części tego artykułu, czyli filmu, zachęcam Was do przeczytania tego, co na temat firmy NeXT ma do powiedzenia Wikipedia:

NeXT Inc. – nieistniejąca już, amerykańska korporacja komputerowa założona w 1985 przez Steve’a Jobsa, producent nowoczesnych stacji roboczych oraz oprogramowania dla nich. W 1996 została wykupiona przez Apple Computer za 402 mln USD.

Kilka miesięcy po odejściu z Apple Computer Jobs postanowił stworzyć nową firmę. Zainwestował w nią własne 7 mln USD. Na początku 1986 drugim liczącym się udziałowcem został teksańskibiznesmen Ross Perot obejmując udziały w zamian za inwestycje w wysokości 20 mln USD. Później głównym inwestorem została firma Canon zakupując udziały za 100 mln USD.

Jobs stworzył zespół 7 programistów, z których część pracowało wcześniej dla Apple. Mieli oni zrealizować jego wizje nowego systemu operacyjnego i środowiska programistycznego, które w założeniu miały być zorientowane obiektowo, co pozwoliłoby aplikacjom dzielić się swymi danymi. Środowisko miało także zapewniać intuicyjny interfejs użytkownika typu WYSIWYG (ang. What You See Is What You Get). System operacyjny miał być w pełni wielozadaniowy.

Początkowo skupiono się na próbach zaadaptowania do tego celu któregoś z istniejących wówczas systemów operacyjnych. Brano pod uwagę głównie systemy uniksowe, m.in. SunOS. Ostatecznie jednak żaden z nich nie spełniał stawianych wymogów.

Pierwsze zyski firma pozyskała jednak wydając programy porzucone przez Apple, nad którymi wcześniej pracowali obecni programiści NeXT. Jednym z nich był procesor tekstuWriteNow.

W tym czasie NeXT został pozwany przez Apple o kradzież własności intelektualnej, jednak w wyniku ugody pozasądowej obie firmy doszły do porozumienia. NeXT mógł dalej wydawać porzucone przez Apple oprogramowanie, nie mógł jednak wchodzić w sprzętowy segment rynku Macintosha i musiał zadowolić się niszowym rynkiem stacji roboczych.

To tyle, życzę miłego seansu 🙂

[youtube id=92NNyd3m79I]

To Top