Gry na iOS i OS X

Dungeon Village

Od czasu pojawienia się pierwszych gier elektronicznych, producenci prześcigają się w ulepszaniu grafiki i doznań wizualnych, jakie czekają graczy. Dotyczy to oczywiście także gier mobilnych na urządzenia takie jak iPhone, czy iPad. Jest to normalna kolej rzeczy. Rozwój gier i oprogramowania wymusza rozwój sprzętu, a rozwój sprzętu daje większe możliwości developerom, itd. Myślę, że wszyscy się jednak zgodzą, że grafika nie jest najważniejszym elementem w grach i to zupełnie nie ona decyduje o tym, czy dana pozycja przykuje nas do komputera (czy w tym przypadku iPhone’a/iPada) na długie godziny.

Uważam, że doskonałym przykładem tego są gry wydane przez japońskie studio Kairosoft. Grałem w kilka pozycji tego developera i każda sprawiła, że nie wypuszczałem telefonu z rąk dopóki tylko pozwoliła na to bateria. Jesienią ubiegłego roku zakupiłem iPada 2 i to właśnie on stał się głównym centrum rozrywki. Niestety gry Kairosoft działały na iPadzie tylko w trybie skalowania, więc od tamtego czasu darowałem sobie zakup kilku nowych pozycji. Aż do dzisiaj, kiedy zauważyłem, że gra Dungeon Village została wydana także w wersji na iPada.

To co charakteryzuje wszystkie produkcje Kairosoft to grafika. Prosta i pikselowata, ale nie uciążliwa. Głównym wątkiem w grach jest ekonomia. W przypadku Dungeon Village rozpoczynamy rozgrywkę jako zarządca małego miasteczka osadzonego w realiach średniowiecza i fantasy. Do naszego miasta przybywają poszukiwacze przygód, którzy mogą zaopatrzyć się w nim w niezbędne przedmioty, skorzystać z noclegu w gospodzie lub zakupić coś do jedzenia. Naszym zadaniem jest natomiast rozwijać miasto, aby było jak najchętniej odwiedzane i najlepiej oceniane przez gości, a jeśli będziemy zapewniać im odpowiednie warunki, z czasem, niektórzy, zechcą osiedlić się w nim na stałe.

Oprócz naszego miasteczka, podgląd mamy także na pobliskie tereny pełne różnego rodzaju potworów, z którymi walczą nasi bohaterowie. Aby im to ułatwić, możemy obdarować ich prezentami, takimi jak nowa broń, ubranie, nakrycie głowy i przedmiot specjalny (np. amulet, rękawice, itp.). Każdy przedmiot ma swoje właściwości, które podnoszą np. siłę ataku czy obronę danej postaci.

Oprócz możliwości budowania, w grze pojawiają się także questy, czyli zadania dla naszych bohaterów. Te dzielą się na dwa rodzaje:

  • eksploracja terenu, na ogół obfitego w różne skarby
  • walka z potworami, które za bardzo zadomowiły się w okolicy naszego miasteczka.

Aby wziąć udział w zadaniu musimy zainwestować nieco pieniędzy, jednak warto to robić, bo dzięki temu zdobywamy nowe przedmioty i punkty, które posłużą nam do zorganizowania wydarzeń (np. maraton) lub zakupu nowych budynków.

Oczywiście nie wszystkie budynki są dostępne od początku gry. Plany kolejnych budowli możemy dokupywać za w/w punkty i dopiero kiedy nasze miasto osiągnie odpowiedni poziom, co z kolei wymaga od nas spełnienie konkretnych wymogów, jak np. osiągany dochód, liczba mieszkańców, itd.

Jak widać gra, pomimo swojego prostego wyglądu, jest dosyć rozbudowana, a to co wymieniłem to tylko część możliwości jakie przed nami otwiera.

Jeśli chodzi o cenę, to gra nie należy do tych najtańszych, jednak uważam, że cena jest jak najbardziej adekwatna do produktu, który otrzymujemy. Jeśli ktoś jednak waha się z zakupem, zawsze może przetestować darmową wersję lite, która udostępnia nam rozgrywkę ograniczoną czasowo.

[appstore id=530445196] [appstore id=545578546]

Komentarze
To Top