Gry na iOS i OS X

Zostań twardzielem w Gangstar Rio

Gangstar Rio: City of Saints

Gdy jeszcze byłem mały, zawsze chciałem mieć władzę, pieniądze i broń. Marzyłem o tym, aby ubrać się w czarny garnitur, wsiąść do sportowego samochodu i spuścić łomot jakiemuś twardzielowi. Gangsterka była dla mnie. Narkotyki i na około kręcące się prostytutki to mój chleb powszedni. Haracze, wymuszenia i porwania – tym żyłem przez ostatnie dwadzieścia lat…

…do momentu, aż nie zastąpiła mi tego gra Gameloftu Gangstar Rio: City of Saints – często charakteryzowana jako GTA na iOS. Typowa piaskownica na urządzenia mobilne, w której wcielamy się w postać chłopaka z Rio De Janeiro. Sama fabuła do oryginalnych nie należy, natomiast otoczka jaką budują nawet niezłe dialogi, zasługuje na plus. Sam klimat gry doskonale zamyka się w latynoskim życiu Brazylii. Dość niewielkie miasto możemy podziwiać za dnia, jak i w nocy, a na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim zachód słońca, który został bardzo ładnie odwzorowany. Przechadzając się ulicami, mamy możliwość zawitania do bogatszych, jak i również biedniejszych dzielnic. Te drugie naprawdę warto zobaczyć.

Do dyspozycji mamy trzy rodzaje pojazdów. Lądowe (samochody, motory), wodne (skutery, statki, motorówki) i powietrzne (samoloty, helikopter i jetpack). Ciekawostka – można przepłynąć, na przykład rzekę, wpław.

Gdy rozrabiamy, zaczyna gonić nas policja. Poziom zaangażowania organów ścigania, charakteryzują nam symbole policyjnych odznak. Gdy mamy jedną albo dwie, gonią nas zwykli gliniarze w radiowozach, wyposażeni w pistolety. Później pojawia się coś w rodzaju SWAT ze strzelbami. Mi osobiście udało się osiągnąć poziom pięciu odznak policyjnych i byłem ścigany przez coś w rodzaju wozu pancernego.

Sama gra jest dość prosta. Wykonujemy niezbyt wymagające misje posuwając się dalej w fabule. Dodatkowo możemy wykonać zadania poboczne i pobawić się w kaskadera – za pieniądze oczywiście. Z każdą wykonaną misją otrzymujemy punkty szacunku, które odpowiadają za wzrost naszego poziomu postaci. Im większy poziom, tym więcej ciuchów, samochodów i broni możemy używać. Warto dodać, iż z każdym nowym poziomem otrzymujemy kilka punktów na zwiększenie naszych umiejętności – siły, strzelania, prowadzenia samochodu i wytrzymałości. Do dyspozycji mamy cztery rodzaje broni, takie jak: broń biała, pistolety, większe giwery i broń rzucana. Składając wszystko na jedną kupę wychodzi nam nawet niezła liczba broni jakich możemy używać.

Kilka słów o sterowaniu. Jak przystało na gry na iOSa, mamy do wybory kilka schematów sterowania. Każdy z nich prezentuje inny sposób prowadzenia samochodu, prowadzenia postaci i strzelania. Krótko mówiąc – każdy znajdzie coś dla siebie. Potrzeba jednak kilku minut na przyzwyczajenie się do wybranego rodzaju kontrolowania rozgrywki.

Grafika na iPadzie 2 nie powala – nie wiem, czy dlatego, że bardziej złożonej urządzenie mogło by nie uciągnąć, czy po prostu graficy tworzący grę byli leniwi. Mimo to gra chodzi bardzo płynnie. Muzyka idealnie buduje klimat, a akcent bohaterów w dialogach nieraz powoduje uśmiech na twarzy gracza.

Jeśli jesteś fanem serii GTA, gra jest obowiązkową pozycją. Jeśli o GTA tylko słyszałeś albo miałeś okazje trochę pograć, z pewnością możesz spróbować Gangstar Rio – na pewno nie pożałujesz. Gwarantuje miłe spędzenie czasu w dość oryginalnym świecie, którego żadna gra jeszcze nie prezentowała.

Gra działa na wszystkich urządzeniach mobilnych firmy Apple z iOS 4.0, bądź wyższym.

[appstore id=”453051448″]

Komentarze
To Top