Gry na iOS i OS X

Battle of the Bulge – świetna strategia turowa na iPada

Battle of the Bulge - iOS (iPad)

Nigdy nie przepadałem w szkole za historią. Uczenie się na pamięć dat było dla mnie najgorszą, jak na tamte czasy, rzeczą. Za to zawsze bardzo lubiałem kiedy jakiś wątek historyczny pojawiał się w filmach, czy grach. W miniony weekend trafiłem na grę, która bardzo mnie zainteresowała. Gra mocno nawiązuje do historii i autentycznych działań wojennych, jest grą strategiczną, co bardzo lubię i do tego została świetnie zaprojektowana na iPada. Przedstawiam Wam grę Battle of the Bulge.

Battle of the Bulge - iOS (iPad)

Zanim przejdę do samej gry, konieczne jest tutaj wspomnienie właśnie o wątku historycznym. Bitwa o wybrzuszenie (bo tak należałoby przetłumaczyć ang. battle of the bulge) po polsku jest określane jako ofensywa w Ardenach, czy bitwa o Ardeny. Była to ostatnia duża, ofensywna operacja wojsk niemieckich na froncie zachodnim podczas II wojny światowej. Wydarzenia te miały miejsce na przełomie roku 1944 i 1945. Jednym z ważniejszych wydarzeń była obrona belgijskiego miasteczka Bastogne. Walka nie toczyła się tylko między żołnierzami – dodatkowo mocno przeszkadzała pogoda, jako że grudzień tamtego roku był najzimniejszym miesiącem odkąd zaczęto notować temperatury.

Tak na marginesie, temu wydarzeniu poświęcony jest także jeden z odcinków Kompanii Braci (Band of Brothers), jednego z moich ulubionych seriali.

W grze Battle of the Bulge przenosimy się do opisanych powyżej wydarzeń i stajemy na czele armii niemieckiej lub alianckiej. Gra jest strategią turową – na zmianę wykonujemy ruchy naszymi jednostkami po mapie Ardenów podzielonej na małe pola. Aby jeszcze lepiej odwzorować przebieg wydarzeń, każda tura – ruch jednostek, zajmuje określoną ilość czasu w ciągu dnia.

Czas jest w grze bardzo istotny. Naszych działań nie możemy ciągnąć w nieskończość – mamy tylko 3 dni, aby wykonać postawione przed nami cele i doprowadzić do zwycięstwa. Jako, że w trakcie jednej tury możemy przemieścić tylko jednostki znajdujące się w jednym polu, osiągnięcie zwycięstwa wcale nie będzie takie łatwe. Do wyboru mamy dwa scenariusze: Race to the Meuse i Battle of the Bulge z nieco różnymi celami do wypełnienia. Ponadto możemy wybrać jednego z dwóch dowódców, co będzie miało wpływ na taktykę naszego przeciwnika i trudność gry.

Oprócz gry z komputerem, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zagrali na jednym iPadzie z drugą osobę. Możemy także zagrać online wyszukując przeciwnika w GameCenter. Co ważne, tryb gry sieciowej nie wymaga, aby obie osoby były cały czas online. Po prostu w wolnej chwili wykonujemy nasz ruch. Możemy też w tym samym czasie mieć aktywnych kilka rozgrywek z różnymi graczami.

Gra została świetnie przygotowana na iPada. Graficznie prezentuje się bardzo dobrze. Do tego otrzymujemy też wiele materiałów i informacji historycznych na temat wydarzeń, w których poprzez grę, bierzemy udział.

[youtube id=”LNgM1W0NL9k” width=”600″ height=”350″]

Gra niestety nie należy do najtańszych, jednak uważam, że pomimo wysokiej ceny jest godna polecania.

W przyszłym roku producent planuje wydać kolejną grę z serii, której tematem przewodnim będzie Bitwa pod El Alamein.

[appstore id=521833787]

Komentarze
To Top