Informacje i nowości

Co zmieniło się w iOS 7? – część I

iOS 7

Stworzyłem ten artykuł, aby zaprezentować najważniejsze różnice i zmiany w [ios7]. Skupię się tu przede wszystkim na bezpośrednich elementach systemu i nowych opcjach w Ustawieniach. Osobny wpis będzie dotyczył domyślnych aplikacji. Myślę, że artykuł może być przydatny dla osób, które jeszcze nie dokonały aktualizacji, ale mam także nadzieję, że i osoby, które mają już iOS 7, być może dzięki niemu, odkryją coś ciekawego.

Zmiany opisuję na podsawie iPhone’a 4 i iPada 2, więc nie jestem w stanie wymienić wszystkich rzeczy, jakie pojawiły się w iOS 7, a nie są dostępne na tych urządzeniach.

Zapraszam także do pisania komentarzy i dyskusji nad nowym wyglądem poszczególnych funkcji. Piszcie co Wam się podoba, co Wam przeszkadza. A może odkryliście coś, co pominąłem?

Zaczynajmy!

[margin_border /]

Zablokowany ekran

Zmienił się sposób odblokowywania – zniknął charakterystyczny pasek. Przesuwając palcem po ekranie, widoczne elementy ekranu (godzina, data) przesuwają się w prawo. Dla mnie zmiana jest na plus.

Zablokowany ekran - iOS 7

[margin_border /]

Dynamiczne tapety

Oprócz wielu nowych tapet, doszła możliwość ustawienia tapet dynamicznych. Funkcja ta jest dostępna na iPadzie 2, nie ma jej niestety na iPhone’ie 4. Podejrzewam, że – wymagany jest min. iPhone 4S (może ktoś potwierdzi?). Jeśli chcecie zobaczyć jak to dokładnie wygląda, wystarczy odwiedzić stronę icloud.com. Na iPadzie 2 działa także efekt głębi/warstw – tzn. gdy poruszamy urządzeniem tapeta delikatnie porusza się względem ikon.

Dynamiczne tapety - iOS 7

[margin_border /]

Centrum sterowania

Centrum sterowania to zupełnie nowy element, dostępny w formie panelu wyłaniającego się z dołu ekranu. Dzięki niemu możemy m.in. szybko włączyć tryb samolotowy, włączyć tryb „nie przeszkadzań”, oraz bluetooth i Wi-Fi. Niestety w konfiguracji nie mamy zbyt wielu opcji do wyboru. Nie ma też żadnej możliwości dostosowania przycisków do własnych potrzeb. Zresztą – nawet nie łudziłem się, że tak będzie 😉

Centrum sterowania - ustawienia

Centrum sterowania - iPad

Centrum sterowania - iPhone

[margin_border /]

Centrum powiadomień

Centrum powiadomień także przeszło sporo zmian. Zniknęły z niego informacje o pogodzie, oraz tak chwalone przez Apple, bodajże przy premierze iOS 6 (a może jeszcze w iOS 5?), przyciski umożliwiające szybką publikację statusów na Twitterze i Facebooku. Jeśli nie pokazują Wam się informacje o pogodzie upewnijcie się, że macie aktywowane usługi lokalizacji dla pogody. Do tego aplikacja Pogoda musi zostać przynajmniej raz włączona. Informacje o pogodzie są opisowe i mocno różnią się od tego co było w iOS 6.

[margin_border /]

Telefon

Nieco inaczej wygląda ekran, gdy ktoś do nas dzwoni. Jest to zależne od tego, czy w trakcie nadejścia połączenia ekran iPhone’a jest zablokowany, czy nie. Znika wysuwany od dołu panel, w którym były dodatkowe opcje, jak możliwość odrzucenia połączenia (w przypadku zablokowanego ekranu). Teraz możemy to zrobić naciskając dwa razy przycisk blokady ekranu. Doszła opcja przypomnienia o połączeniu. Bardziej wyeksponowana jest też możliwość szybkiego wysłania zdefiniowanej wcześniej wiadomości – np. informującej, że nie możemy rozmawiać i oddzwonimy za chwilę. Wcześniej było to ukryte we wspomnianym, wysuwanym panelu. Osobiście jest to dla mnie nowość, bo wcześniej nigdy nie zwróciłem na to uwagi 🙂

[margin_border /]

Blokowanie numerów

To nowa opcja dostępna w ustawieniach telefonu. Gdy dodamy do blokady jakiś numer, nie dostaniemy żadnych informacji na temat połączenia. W moim przypadku, dzwoniąc z zablokowanego numeru zostałem od razu połączony z pocztą głosową.

Blokowanie numerów - iOS 7

[margin_border /]

Integracja z serwisami społecznościowymi

Oprócz Facebooka i Twittera, doszły jeszcze Flickr i Vimeo.

Serwisy społecznościowe - iOS 7

[margin_border /]

Prywatność

Nową opcją jest możliwość zablokowania aplikacji, które żądają dostępu do mikrofonu.

Prywatność - mikrofon - iOS 7

[margin_border /]

App Store

Dodano możliwość automatycznego pobierania aktualizacji posiadanych aplikacji. Domyślnie opcja jest włączona.

App Store - uaktualnienia - iOS 7

[margin_border /]

Skrócone nazwy

W ustawieniach kontaktów mamy do dyspozycji kilka sposobów wyświetlania skróconych nazw kontaktów. Możemy je także całkowicie wyłączyć.

Skrócone nazwy - iOS 7

[margin_border /]

Wyłączanie aplikacji

Aby całkowicie wyłączyć jakąś aplikację, musimy dwa razy nacisnąć przycisk Home – wiadomo. Teraz jednak pod względem wizualnym wygląda to zupełnie inaczej – pojawiają się podglądy okien poszczególnych aplikacji, a aby którąś wyłączyć, przeciągamy palcem ekran aplikacji w górę.

Zamykanie aplikacji - iOS 7

[margin_border /]

Katalogi aplikacji

Teraz możemy zgrupować więcej niż 12 aplikacji. Są one podzielone na ekrany, po 9 każdy.

Katalog aplikacji

[margin_border /]

Ikona Zegara

Ikona zegara jest animowana – wskazuje aktualną godzinę.

Zegar - iOS 7

[margin_border /]

Aplikacjom takim jak Safari, Pogoda, Kompas, itd. poświęcę osobny wpis. Niewykluczony, że ten artykuł zostanie jeszcze zaktualizowany 🙂

To Top