Gry na iOS i OS X

Tomb Raider I przeniesiony na ekrany dotykowe

Tomb Raider I

Do App Store trafiła wczoraj pierwsza część kultowej serii Tomb Raider z Larą Croft, bardzo jeszcze wtedy kanciastą ;), w roli głównej.

Po raz pierwszy gra została wydana w 1996 roku na komputery PC. Początkowo jej bohaterem miał być mężczyzna, na wzór Indiany Jonesa, jednak wydawca gry – niewielka wtedy firma Eidos, bojąc się problemów i procesów sądowych z George’em Lucasem, nie przystała na ten pomysł. Wbrew sprzeciwom dewelopera, głównym bohaterem uczyniono kobietę.

Ta początkowo miała nazywać się Laura Cruise i pochodzić z Ameryki Srodkowej. Główną postać przemianowane jednak ostatecznie na brytyjską agentkę-archeolog zwaną Lara Croft.

Chociaż Lara uważana jest za pierwszą, seksowną bohaterkę gier komputerowych, to w dniu premiery gry nie budziła zbytniego uznania. Zarzucona jej nienaturalne kształty, w czym nie pomagały możliwości graficzne komputerów tamtych czasów – Larze, hojnie obdarowanej atrybutami kobiecości, brakowało tu i ówdzie krągłości ;). Dodatkowo złośliwi twierdzili, że programiście chyba dawno nie widzieli prawdziwej kobiety, przez co trochę pomieszały im się proporcje budowy kobiecego ciała. Ostatecznie gracze przymknęli jednak na to oko i bohaterka jak najbardziej przypadła im do gustu.

Teraz Larę Croft możemy zobaczyć ponownie na iPadzie i iPhone’ie. Właściwie to po raz drugi, bo w App Store istnieje już inna gra z jej osobą – Lara Croft and the Guardian of Light[appstore id=394106986 type=”price”].

Chociaż Tomb Raider I to klasyk – a te coraz częściej są przenoszone na ekrany dotykowe – to zastanawiam się, czy ma to tak naprawdę sens? Czy nie lepiej byłoby wydać pełnoprawną, nową grę na iOS? Zwłaszcza, że nie spodziewam się, aby obecne wydanie zainteresowało młodsze pokolenie graczy i przyciągnęło tłumy. Takie tytuły kupuje się chyba przede wszystkim z sentymentu. A potem niestety często jest rozczarowanie, bo nie jest to to, co pamiętamy i wspominamy z łezką w oku. A do tego, równie często, dochodzi kiepskie sterowanie, zupełnie nie nadające się na ekrany dotykowe. Boją się, że teraz może być podobnie… Na szczęście cena gry nie jest wygórowana.

[appstore id=663820495]

To Top