Poradniki i tutoriale

Safari na iPhone’a – sekretne sztuczki

Nie wiem czy wiecie ale przeglądarka internetowa systemu iOS czyli dobrze znane wszystkim Safari posiada kilka ciekawych udogodnień, które naprawdę ułatwiają i przyspieszają poruszanie się po jej interfejsie. Oto kilka z nich:

1.Szybki powrót na sam szczyt przeglądanej strony. 

Jeżeli przeglądając stronę internetową zjedziemy na jej dół, a chcemy powrócić na szczyt należy najpierw kliknąć palcem na adres naszej strony (zrzut 1) następnie jeżeli nasz adres się powiększy klikamy raz jeszcze ale tym razem na godzinie (zrzut 2) i zostaniemy automatycznie przeniesieni na sam szczyt otwartej strony (zrzut 3).

 2. Wyświetlanie paska narzędzi przeglądarki.

Podczas przewijania strony w dół, przeglądarka sama nam automatycznie pomniejsza pasek adresu strony i ukrywa dolny pasek narzędzi w celu powiększenia dostępnego dla nas obszaru roboczego aplikacji. Jak wiadomo możemy go włączyć przesuwając stronę w górę. Natomiast jest na to szybszy sposób wystarczy raz kliknąć na górnym pasku przeglądarki w miejscu gdzie widzimy adres naszej strony (zrzut 1) po czym szybko wysuną nam się zarówno pasek do edycji adresu strony oraz dolny pasek z narzędziami przeglądarki (zrzut 2).

 

3. Zapisywanie grafiki ze strony internetowej w rolce lub przesyłanie jej w wiadomości.

Często spodoba nam się jakaś grafika na stronie, albo zdjęcie i chcemy je zachować w rolce zdjęć naszego iPhone’a. Możemy to zrobić w łatwy sposób, wystarczy dłużej przytrzymać palcem na tej grafice, po chwili wysunie nam się podręczne menu z dwoma opcjami (zrzut 1). Pierwsza z nich  czyli Zachowaj obrazek pozwala nam zapisać tą grafikę w bibliotece naszego urządzenia. Druga natomiast czyli Kopiuj jest równie ciekawa możemy po prostu skopiować cały obrazek i na przykład przytrzymując dłużej palec, klikając Wklej (zrzut 2) w tworzonej przez nas wiadomości wkleić ją do treści (zrzut 3) lub też w treści wiadomości e-mail na podobnej zasadzie przytrzymując palec i klikając Wklej (zrzut 4) nasza grafika załączy się w treści e-maila (zrzut 5).

 

4. Otwieranie strony z historii.

W tym celu należy wywołać pasek narzędzi przeglądarki Safari, następnie przytrzymać przez chwilę strzałkę wstecz (zrzut 1) i wyskoczy nam historia ostatnio otwieranych zakładek (zrzut 2). Teraz możemy wybrać z listy dowolną stronę z historii.

 

5. Dodawanie strony do ulubionych zakładek albo do listy czytelnia.

W tym celu należy będąc na wybranej stronie przytrzymać palcem na ikonie zakładek (zrzut 1) , następnie wybieramy jedną z dostępnych opcji (zrzut 2). Pierwsza z nich  Nowa zakładka umożliwia nam dodanie strony do ulubionych zakładek, dzięki czemu otwierając nową kartę w przeglądarce będziemy mieli szybko dostęp do naszej ulubionej strony (zrzut 3). Druga opcja Dodaj do listy Czytelnia umożliwia nam dodanie strony do przeczytania na później, super opcja która się wygodnie synchronizuję między wszystkimi naszymi urządzeniami przypisanymi do konta iCloud. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że jeżeli otworzymy jakąś stronę zapisaną na tej liście to ona automatycznie z niej znika.

 

6. Porządkowanie i usuwanie stron otwartych w tle.

Klikając w prawym dolnym rogu ikonę zakładek (zrzut 1), możemy podejrzeć listę wszystkich stron które mamy otwarte w tle. Mając dużą ilość zakładek jeśli chcemy zmienić kolejność którejś z nich na liście należy na niej przytrzymać palcem do momentu, aż się podświetli (zrzut 2) i wtedy możemy zmienić jej położenie przesuwając ją na liście otwartych stron w górę czy też w dół  (ważne żeby nie oderwać palca od ekranu). W celu usunięcia jednej ze stron z listy wystarczy po prostu wysunąć ją do lewej krawędzi ekranu (zrzut 3).

Czasami zdarzy nam się zamknąć jakąś zakładkę z naszej listy, którą jednak potrzebowaliśmy. Co ciekawe możemy ją przywrócić. W tym celu na liście zakładek przytrzymujemy palcem na ikonie + która normalnie otwiera nam nową kartę (zrzut 4). Po chwili otworzy nam się zakładka ostatnio zamkniętych kart z której listy możemy wybrać wcześniej zamkniętą już zakładkę (zrzut 5).

 

7. Podgląd i edycja zakładek otwartych na wszystkich urządzeniach przypisanych do konta iCloud.

Korzystając z wielu urządzeń na jednym koncie iCloud, mamy swobodę pełnej synchronizacji między nimi. Również w przeglądarce Safari możemy przeglądać listę zakładek otwartych na każdym z urządzeń podpiętych do naszego konta i swobodnie je usuwać. Aby mieć wgląd na te zakładki klikamy przycisk otwartych stron (zrzut 1).  Następnie przechodzimy na sam dół otwartych kart i zaraz pod nimi widzimy listę zakładek otwartych w tym momencie na każdym z urządzeń (zrzut 2). Co ciekawe możemy je zdalnie zamknąć w tym celu przeciągamy nazwę karty w prawo i pojawia się przycisk Usuń (zrzut 3). Z tego co zauważyłem nie usuwają się one z listy od razu – dopiero po zamknięciu i otwarciu przeglądarki. Fajny jest to, że jeżeli nawet mamy otwarte safari na komputerze a zamkniemy wszystkie zakładki, po chwili przeglądarka na komputerze zamknie nam się sama.

 

A może znacie jakieś inne wyżej nie opisane sztuczki?

[source name=iMore url=http://www.imore.com/secret-safari-shortcuts-gestures-speed-your-iphone-browsing]

To Top