Informacje i nowości

Przyszłe komputery Apple mogą posiadać dyski SSD nawet o pojemności 10TB

Wielu użytkowników ceni sobie pamięć SSD, za ich szybkość i konstrukcję (jest to pamięć flash – nie talerzowa jak dotychczas) przez co dyski są mniej awaryjne.

Podstawowa konfiguracja dysków SSD w obecnych modelach komputerów Apple zaczyna się od 128GB, a w najwyższej konfiguracji można mieć 1 TB w komputerze Mac Pro.

Same dyski SSD niestety w obecnych czasach są bardzo drogie patrząc na pojemność jaką oferują np. za dodatkowe 1 000 zł w MacBooku Pro z wyświetlaczem Retina dostajemy ekstra 128GB czyli łącznie 256GB.

Firma Intel wiodąca prym głównie wśród  twórców procesorów wraz z firmą Micron opracowała nową nano technologię o nazwie 3D NAND. Dzięki tej technologii będzie można tworzyć dyski SSD tej samej wielkości, ale o znacznie większej pojemności na zasadzie ułożenia wielu warstw komórek flash jedna na drugiej do maksymalnie 32.

Standardowe dyski SATA o wielkośći 2,5′ będą mogły mieć maksymalnie 10TB, natomiast czipy M.2 stosowane w większości cienkich laptopów będą mogły mieć maksymalnie 3,5TB pojemności stosując nową technologię 3D NAND co jest na prawdę dużo patrząc na konstrukcję tych dysków.

3d-nand

Premiera nowych dysków SSD zaplanowana jest na koniec tego roku. Swoją drogą ciekawe czy Apple zamierza wprowadzać takie rozwiązania do swoich komputerów. Czy po prostu będziemy mieli w laptopach dalej dostępne 512GB SSD.

[source name=9to5mac url=http://9to5mac.com/2015/03/27/10tb-ssd/]

To Top