Naszymi oczami

Dlaczego Apple? – Oszczędność

Co Apple ma wspólnego z oszczędzaniem? Po mimo tego, że samo porównanie Apple i oszczędzania wydaje się być szaleństwem, to jednak jest tutaj wiele prawdy.

Zrzut ekranu 2015-09-16 o 13.46.30

Apple i oszczędność? Ale jak to? Przecież ich produkty są takie drogie… Wiele osób tak uważa. Ja uważam inaczej, wysokie ceny są na początku. Ceny jabłka należy potraktować jak lokatę na długie lata. Oto co widzicie powyżej to są moje obliczenia. Oczywiście podczas ich wykonywania nie spodziewałem się jeszcze do jakiego wyniku mnie zaprowadzą. Jak widzimy konkurencja wcale nie jest tańsza, obecne ceny są bardzo zbliżone. No dobra, ale o co chodzi z tą tabelką? Porównałem produkty Apple z ich bezpośrednimi (najbliższymi) konkurentami. Oczywiście wszystkie modele posiadają zbliżoną do siebie konfigurację aby było uczciwie. Założyłem, że kupujemy sprzęt prosto z salonu – pierwsza kolumna. W kolejnej widzimy cenę dwuletniego sprzętu. Żadne produkty Apple nie tracą na wartości więcej niż 50%, czego nie można powiedzieć o konkurencji. Samsung jest w czołówce jeśli chodzi o spadek wartości urządzeń. Sony także mnie zawiodło, nie sądziłem, że ich produkty także potrafią tyle stracić na wartości. Strata jest to suma, którą musimy dopłacić do nowego urządzenia, np. sprzedajemy iPhone’a, w kieszeni zostaje nam 1 499 zł (cena używanego urządzenia) + 1 450 zł (strata) = nowy telefon. Więc… o co chodzi z dwuletnią oszczędnością? Jak widać, na nowego Samsunga musimy dołożyć aż 2 143 zł – jest to o 693 zł więcej niż musielibyśmy dopłacić do nowego iPhone’a. Dlatego 693 zł zostaje u nas w kieszeni jako oszczędność. Ten sam schemat liczenia zastosowałem w poniższej tabeli:

Zrzut ekranu 2015-09-16 o 13.47.01

Załóżmy, że co 2 lata wymieniamy sprzęt na nowy. Sprzedajemy iPhone’a, iPada i MacBooka, dokładamy i kupujemy nowe modele. Tym sposobem w ciągu 10 lat (wybierając tylko produkty Apple) oszczędzimy aż…

Zrzut ekranu 2015-09-16 o 13.47.15

Niesamowite, prawda? Co 10 lat możemy dodatkowo wymienić np. samochód! Oczywiście to nie wszystko. Do tego dochodzi, lepsze samopoczucie, spokój ducha i zaoszczędzony czas, wiele zaoszczędzonego czasu. Dlaczego? Ponieważ wszystko działa. Działa szybko i sprawnie.

To Top