Informacje i nowości

Nie otwieraj tego linku!

Czasem się zdarza że ktoś odkryje ciekawy błąd w iOS. I teraz jesteśmy świadkami błędu który miał zamiar bugować tylko iOS, a wyszło że może zbugować każde urządzenie podłączone do internetu.

Mowa o stronie crashsafari.com (wchodzisz na własną odpowiedzialność!). Na początku pomyślałem że nie uwierzę póki nie spróbuje. Postanowiłem spróbować na Macu. W końcu Safari na iOS i OS X działają na tym samym silniku – WebKit. No niestety. Skończyło się to tak:

Zrzut ekranu 2016-01-25 o 19.25.09

Safari postanowiło się wyłączyć. Postanowiłem przyglądnąć się jak ta strona jest skonstruowana że potrafi załatwić Safari na Macu i każde iUrządzenie (otwarcie tej strony na iPhonie czy iPadzie resetuje urządzenie). Odpaliłem stronę na Google Chrome i tutaj zostałem zaskoczony. Chrome również nie potrafił poradzić sobie ze stroną. Ale przynajmniej wiem jak działa ta strona że zawiesza każdą przeglądarkę. Mianowicie w kodzie strony zawarty jest skrypt który powoduje utworzenie się nieskończonej pętli przekierowań. Mianowicie skrypt zaprogramowany jest tak że do adresu w przeglądarce dokłada losowy ciąg cyfr, cyfra po cyfrze, przeładowuje tę stronę i kontynuuje.

Zrzut ekranu 2016-01-26 o 13.18.39

Przykładowy ciąg cyfr wygenerowany przez skrypt na stronie crashsafari.com

Zaraz możecie się zapytać: Dlaczego ten sposób działa? Przecież przeglądarka nie raz zablokowała mi pętle przekierowań! Prawda, przeglądarki są ustawione tak by pętle przekierowań taką jak ta blokować, aczkolwiek tutaj skrypt wykonywany jest zbyt szybko i przeglądarka zanim zablokuje pętle to ta pętla zdąży przeładować następny ciąg cyfr w adresie.

Wniosek jest prosty,

należy uważać na jakie strony wchodzimy. Możliwe że teraz wiele osób będzie celowo ukrywać ten adres poprzez skracanie linków np. w bit.ly tylko po to by dla żartu zawiesić nam przeglądarkę lub zrestartować telefon. Tak więc oto nasza przestroga dla każdego czytelnika AppleCenter: Uważajcie w jakie linki klikacie!

[source name=Niebezpiecznik url=http://niebezpiecznik.pl/post/ten-link-zrestartuje-ci-iphona-i-zabije-safari/]

To Top