Informacje i nowości

iPhone 5 – krótki przegląd informacji

iPhone 5

Dzisiaj odbyła się prezentacja najnowszego telefonu Apple iPhone 5, o którym liczne plotki mogliśmy czytać już od kilku miesięcy.

Co nowego czeka nas w iPhonie 5? Przede wszystkim jest to większy ekran, o przekątnej 4″. Jest to oczywiście wyświetlacz Retina o rozdzielczości 1136 x 640 px (326 ppi). Szerokość urządzenia nie uległa natomiast zmianie. Przecieki, które pojawiły się na ten temat już dosyć dawno, okazały się w 100% sprawdzone.

Pomimo większego rozmiaru ekranu nowy iPhone jest najlżejszy z wszystkich, które dotychczas ujrzały światło dzienne. Waży jedynie 112 gramów (wersja 4s waży 140 gramów). iPhone 5 to także najcieńszy iPhone – jego grubość to jedyne 7,6 mm (dla porównania iPhone 4s ma 9,3 mm).

To co jeszcze charakteryzuje nowy ekran, to zwiększona saturacja kolorów – aż o 44 %. Zmieniła się także technologia wykonania ekranu, co ma zwiększyć ostrość obrazu przy pracy na zewnątrz, zmniejszając jednocześnie ilości odbijanego światła.

Apple nie mogło sobie pozwolić, aby nowy iPhone nie był szybszy od poprzednika. „Piątka” będzie korzystać z układu A6 o dwukrotnie większej mocy obliczeniowej w stosunku do jej poprzednika. Nowy procesor ma także pobierać mniej energii.

iPhone 5 został wyposażony w moduł LTE, który będzie działał poza granicami USA, także w Europie. Niestety na prezentowanej mapce nie pojawiła się Polska, więc możemy przypuszczać, że ta nowość nie będzie dostępna u polskich operatorów.

Wbudowany w iPhone’a 5 aparat będzie posiadał matrycę 8 Mpx i nową optykę. Dzięki nowemu procesorowi czas wykonywania zdjęcia zmniejszy się 0 40%. Na prezentacji mogliśmy też zobaczyć wykonywanie zdjęć w trybie panoramicznym, chociaż to bardziej dotyczy już kwestii oprogramowania.

Przednia kamera wykorzystywana głównie przez FaceTime będzie mogła nagrywać filmy w jakości 720p. Usługa FaceTime ma być teraz dostępna także w trybie 3G.

Kolejna nowość o której było dosyć głośno, która dla przeciętnego użytkownika nie wnosi tak na prawdę zbyt wiele, to nowy, zdecydowanie, bo aż 80%, mniejszy dock. Nowe złącze nosi nazwę Lightning. Do nowego złącza dostępna będzie przejściówka, która pozwoli wykorzystać stacje dokujące i akcesoria wyposażone w starszy model docka.

iPhone 5 trafi do sprzedaży w USA 21 września. A teraz dobra wiadomość dla nas, Polaków – w Polsce nowy iPhone pojawi się tylko tydzień później, czyli 28 września!

Z pewnością wiele osób będzie zawiedzionych stosunkowo małą ilością zmian. Faktycznie, w tym roku Apple nie zaskoczyło nas wielkimi i rewolucyjnymi zmianami, i odczuwanie pewnego niedosytu jest z pewnością słuszne. A co Wy myślicie o nowym iPhonie?

Film prezentujący iPhone 5Link

Komentarze
To Top