Aplikacje na iOS i OS X

Moves – zabieramy iPhone’a na spacer

Moves - iOS (iPhone)

Powoli zbliża się wiosna i pewnie większość z nas będzie spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. iPhone może okazać się świetnym towarzyszem zarówno podczas spacerów, jak i uprawiania różnych sportów. W AppStore znajdziemy programy, które pozwolą nam zmierzyć puls (np. Instant Heart Rate), jak i takie, które dzięki wbudowanemu w iPhone’a modułowi GPS i akcelemetrowi pozwalą nam z dużą dokładnością kontrolować trasę naszej podróży, prędkość na różnych odcinkach, a także porównywać i rywalizować z naszymi znajomymi. Może się to okazać bardzo korzystne jeśli czasem nie mamy wystarczającej motywacji, np. na codzienne bieganie. Osobiście wykorzystywałem do tego celu program Endomondo, który w najbliższym czasie na pewno Wam szerzej przedstawię. Jest to jednak program/serwis zdecydowanie bardziej rozbudowany, czego nie każdy potrzebuje.

Moves - iOS (iPhone)

Możemy poszukać prostrzych alternatyw. Ostatnio przeglądając AppStore trafiłem na program Moves. Program jest bardzo prosty, ładnie przygotowany i dedykowany przede wszystkim osobom spacerującym, chociaż oczywiście możemy wykorzystać go także podczas biegania, czy jazdy na rowerze. Program pozwala oznaczyć nam w jaki sposób pokonaliśmy daną trasę.

Głównym założeniem twórców było, aby telefon po prostu umieścić w kieszeni, a on w ciągu dnia będzie mierzył ilość kroków i przebyty przez nas dystans. Rozwiązanie bardzo fajne – trzeba jednak pamiętać, o baterii, która w przypadku uruchomionego GPSu będzie dosyć szybko się wyczerpywać. Warto też zaznaczyć, że iPhone znajdujący się w kieszeni spodni nie ma najmniejszych problemów ze złapaniem sygnału GPS, a nasza lokalizacja na mapie oznaczana jest z dużą dokładnością. Podczas testów, trasa którą przebyłem dokładnie odpowiadała temu, co zarejestrował Moves.

Program zapisuje czas kiedy się poruszaliśmy z podziałem na poszczególne dni, oraz (jeśli aktywujemy GPS) pokazuje na mapie trasy, które przebyliśmy. Następnie możemy oznaczyć miejsca w których byliśmy (np. jako dom, praca lub dowolne inne), oraz sprawdzić ile czasu zajęło nam ich przebycie, jaki był to dystans, jaka była nasza średnia prędkość oraz ile wykonaliśmy kroków. Nasze codzienne podróże prezentowane są w formie schematu – pionowej linii czasu.

Program pozwala nam także na zapisanie w rolce zdjęć lub udostępnienie innym naszych statystyk jako plik graficzny w formie uproszczonej i bardziej zaawansowenej.

Możliwe jest także sprawdzenie naszych statystyk nietylko z poszczególnych dni, ale także tygodni i miesięcy.

Moves oceniam bardzo pozytywnie. Wprawdzie nie ma zbyt wielu funkcji, ale tak na prawdę, posiada to, co będzie przydatne dla większości użytkowników, którzy chcieliby zgromadzić nieco podstawowych danych statystycznych co do swojej codziennej aktywności ruchowej. Do tego na plus zasługuje przyjemna dla oka oprawa graficzna oraz to, że program dostępny jest za darmo.

[appstore id=509204969]

Komentarze
To Top