Poradniki i tutoriale

Automator – masowa zmiana nazw plików

Automator - Mac OS X

O istnieniu w Mac OS X narzędzia o nazwie Automator wiedziałem od początku, kiedy tylko przesiadłem się na Maka. Nigdy jednak nie czułem specjalnej potrzeby korzystania z tego narzędzia. Aż do wczoraj.

Kiedy stanąłem przed potrzebą zmiany nazw kilkuset plików (konkretnie chodziło o dodanie w każdej nazwie stałej frazy) nie było mowy o robieniu tego ręcznie. Sięgnąłem po Automatora i po ok pół minuty miałem katalog wypełniony poprawnie nazwanymi plikami.

Jak więc automatycznie zmieniać nazwy plików w Mac OS X? Zapraszam do poniższego poradnika!

Na potrzeby tutoriala utworzyłem katalog zawierający zrzuty ekranów z automatycznie nadanymi przez iPada nazwami i pokażę Wam, jak w łatwy sposób możemy zmieniać je na różne sposoby.

Automator - masowa zmiana nazw plików - Mac OS X

Na początek zaczynamy od uruchomienia Automatora i wybieramy Kolejkę Czynności.

Automator - masowa zmiana nazw plików - Mac OS X

Teraz zaznaczamy pliki, których nazwy chcemy zmienić i przeciągamy do Automatora:

Automator - masowa zmiana nazw plików - Mac OS X

Z listy Czynności po lewej stronie wybieramy Pliki i Katalogi, a następnie Zmień nazwy rzeczy Findera i przeciągamy je do głównej części okna. Automator zapyta nas, czy chcemy dodać także czynność Kopiuj rzeczy Findera. Jeśli się zgodzimy, otrzymamy pliki oryginalne oraz ich kopie z nowymi nazwami. Jeśli nie dodamy tej opcji, wszystkie zmiany zostaną wykonane na oryginalnych plikach – ja zdecydowałem się właśnie na tę opcję.

Automator - masowa zmiana nazw plików - Mac OS X

Wreszcie nadszedł czas na wybór nowych nazw plików. Do wyboru mamy sporo opcji, począwszy od dodania do nazwy daty utworzenia w różnych formatach, poprzez dodanie dowolnej frazy, kolejnych numerów, zmianę wielkości liter, itd. Możemy też zamienić konkretną część nazwy – np. „img” na „image”. Zawsze, podczas wprowadzania zmian w ustawieniach, na dole widzimy podgląd jak będą wyglądać nazwy po zastosowaniu kolejki.

Automator - masowa zmiana nazw plików - Mac OS X

Jeśli ustawiliśmy wszystko zgodnie z oczekiwaniami klikamy „Uruchom” i po chwili nasz katalog będzie zawierał pliki nazwane zgodnie z ustawionym schematem.

Prawda, że proste? Automator umożliwia także tworzenie wielu innych ciekawych i przydatnych kolejek, które mogą pomóc zautomatyzować nam często powtarzane czynności, jak np. skalowanie zdjęć, czy konwertowanie ich do innego formatu. Więcej informacji o sposobach wykorzystania Automatora znajdziecie niedługo w kolejnych poradnikach.

Komentarze
To Top