Informacje i nowości

Gwałtownie wzrosła liczba prób wyłudzeń Apple ID

Apple ID

To, że hackerzy starają się na różne sposoby wyłudzać i zdobywać poufne dane, loginy i hasła jest czymś do czego w jakiś sposób przywykliśmy. Użytkownicy urządzeń Mac OS X mogą zdecydowanie spać spokojniej, jeśli chodzi o niebezpieczeństwa jakie wywołują wirusy komputerowy, nie należy jednak zapominać o podstawach bezpieczeństwa i pamiętać, że najczęściej najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach komputera, czy teraz całej rzeszy urządzeń mobilnych jest sam użytkownik.

Ostatnio widać olbrzymie zainteresowanie hackerów właśnie danymi Apple ID, czyli tymi, których używamy np. do zakupów w iTunes Store. W ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba ataków phishingowych, czyli takich, które polegają na podszywaniu się pod inną firmę (w tym przypadku Apple) np. poprzez specjalnie spreparowaną stronę internetową. Nieświadomy zagrożenia użytkownik, sam podaje dane do swojego konta.

Wykres prezentuje liczbę wykrytych stron internetowych, próbujących wyłudzić Apple ID i hasło.
Phishing - Apple ID

Najczęściej działania phishingowe powiązane są z rozsyłaniem spamu, w których użytkownik jest zachęcany do wejścia na fałszywą stronę. Na ogół użytkownik jest informowany o potrzebie zmiany hasła lub jest zapraszany do skorzystania z wyjątkowej oferty. Uważajcie na takie „okazje”. Uważajcie więc na wszystkie podejrzane wiadomości i zawsze upewnijcie się, że strona, na której próbujecie zalogować się poprzez swoje Apple ID, to faktycznie strona Apple. Jednym z pierwszych sposobów na zweryfikowanie czy znajdujemy się w bezpiecznym miejscu jest certyfikat, którym podpisana jest strona. W większości przeglądarek wyświetla się on w pasku adresowym.

Apple ID

 

 

To Top