Gry na iOS i OS X

OddPlanet – polska gra inspirowana Limbo

OddPlanet - iOS (iPhone, iPad, iPod touch)

OddPlanet to produkcja polskiego developera – Piotra Króla. Stylistyka gry jest niezwykle charakterystyczna i przywodzi na myśl genialne Limbo. Już od pierwszych minut gry, widać silne wzorowanie się na tej produkcji.

W grze wcielamy się w postać małej dziewczynki, o której nie wiemy nic poza tym, że kapsuła bohaterki zepsuła się i rozbiła w innym świecie. Tajemniczość naszej bohaterki oraz całego przedstawionego świata, nadaje grze niesamowitego klimatu.

Oprawa wizualna stoi na bardzo wysokim poziomie, a dzięki mrocznemu stylowi OddPlanet prezentuje się niezwykle dobrze. Na uwagę zasługuje również podkład dźwiękowy, który idealnie wpasowuje się w tajemniczość i klimat przedstawionego świata.

Niestety, OddPlanet ma dwie zasadnicze wady. Pierwszą i największą z nich jest liniowość i schematyczność – przejdź z punktu A do punktu B – przeskakując nad przeszkodami, tworząc drogę z konarów drzew lub chowając się w ciemnościach przed jednym z dwóch rodzajów potworów, a to zdecydowanie za mało, aby gra była wciągająca. Drugą bolączką OddPlanet jest jej długość: gra jest niezwykle krótka – jej przejście zajmuje maksymalnie godzinę. Tu jednak pojawia się dobra informacja, ponieważ jak sugeruje menu wyboru epizodów, twórca planuje kontynuować historię naszej małej bohaterki.

[youtube id=”UDWBhYgMOyI”]

Podczas wystawiania oceny OddPlanet miałem duży dylemat – z jednej strony, mam duży sentyment do polskich produkcji z drugiej zaś przemawiał do mnie głos rozsądku, mówiący mi, że to już było w dodatku wykonane o wiele lepiej i ciekawiej. OddPlanet nie jest w żadnym stopniu innowacyjne, czy też po prostu lepsze od swojego protoplasty – a szkoda, bo wtedy byłaby to świetna pozycja. Ale być może jeszcze wszystko przed nami – w kolejnych epizodach. Po za tym, gra z pewnością okaże się dużo bardziej ciekawa dla wszystkich tych, którzy z Limbo nie mieli nigdy do czynienia.

Początkowa OddPlanet miała pewne problemy z optymalizacją, co przekładało się na wolne działanie na iPhone’ie 4. Obecnie kwestia ta została już rozwiązana i poprawiona.

[download]

[itunes id=599669450]

To Top