Plotki

iPhone 5S – sensor linii papilarnych odeprze ataki hakerów

Sensor odcisków palców w iPhone 5s

Żyjemy w szczególnie niebezpiecznej epoce technologii. Wydaje się to być całkiem normalne – duże firmy internetowe coraz częściej narażane są na ataki ze strony hakerów, zwłaszcza jeśli chodzi o bazy danych przechowujące informacje o poszczególnych użytkownikach.

W tym momencie oczywistym jest to, że musimy znaleźć coś znacznie lepszego niż hasła zabezpieczające, które dla bardziej doświadczonych hakerów nie stanowią najmniejszego problemu. Owszem, wiele stron i firm (od niedawna także Apple) wprowadza dzisiaj dwuetapowe systemy uwierzytelniania (np. aby mieć dostęp do konkretnej witryny, oprócz podstawowego hasła, należy podać również specjalny kod wysyłany do nas w formie tekstowej – e-mail, sms itd.). Niestety, taka forma zabezpieczeń na dłuższą metę może okazać się po prostu niewygodna. Koniecznie trzeba znaleźć inny sposób.

Michael Barrett, dyrektor ds. bezpieczeństwa informacyjnego systemu PayPal, uważa, że ​​jest na to lepszy sposób, a nazywa się… [iphone5s].

Przemawiając na targach Interop, Barrett słusznie zauważył, że hasła miały już swój czas. Internauci mają dziesiątki, jeśli nie setki nazw użytkowników i haseł, i w wielu przypadkach używają tych samych danych do logowania w różnych miejscach. 

Użytkownicy ustanawiają słabe hasła, a następnie używają ich wszędzie, powiedział Barrett. To powoduje zmniejszenie bezpieczeństwa na ich najbardziej chronionych kontach, zwłaszcza jeśli chwilę wcześniej tymi samymi danymi, logowali się w mało bezpiecznym miejscu.

Tak więc, jakie jest rozwiązanie? Barrett prowadzi organizację o nazwie Past Identity Online Alliance (FIDO), która chce zrewolucjonizować internetowy proces uwierzytelniania, wprowadzając tzw. fingerprinting (identyfikację za pomocą odcisków palców). Plotki głoszą, że firma Apple jeszcze w tym roku wyda iPhone’a właśnie z wbudowanym sensorem linii papilarnych, który mógłby być wykorzystany nie tylko przy zabezpieczaniu dostępu do telefonu, ale również do wszystkich naszych kont online. I tym sposobem, raz na zawsze odcięlibyśmy się od mało bezpiecznych haseł.

To Top