Aplikacje na iOS i OS X

[Konkurs] Zdobądź Tatry

Zdobądź Tatry - iOS (iPhone)

Wybierając się w góry dobrze jest wcześniej dobrze zaplanować trasę, którą chcemy przebyć i odpowiednio przygotować się do wyprawy.

Oczywiście dlaczego nie zrobić tego przy pomocy iPhone’a i aplikacji z App Store?

Nie tak dawno w moje ręce wpadł program Zdobądź Tatry. Niestety, póki co, nie miałem okazji przetestować go podczas wycieczki w górę, więc moja recenzja będzie pod tym względem niepełna. Mam jednak nadzieję, że niedługo uda mi się ją uzupełnić także o wrażenia z bardziej praktycznego użytkowania aplikacji.

Planujemy wycieczkę

Główne okno programu pozwala nam wybrać jedną z dwóch opcji: „Wybierz trasę” i „Stwórz trasę”.

Ta pierwsza, to 32 najpopularniejsze trasy wędrówek, z których każda zawiera opis oraz informacje co do długości, sumy podejść i szacowanego czasu przejścia. Na każdej trasie wyznaczone zostały najważniejsze punkty, co ułatwia nawigację i pozwala także łatwo zorientować się, ile drogi pozostało nam do przebycia.

Druga opcja o której wpomniałem, to możliwość zaplanowania własnej trasy – dokładnie tak, jak chcemy. Wybieramy punkt startowy, z którego chcemy wyruszyć, a dalej aplikacja proponuje nam już tylko te punkty i rozwidlenia szlaków, do których z wybranego miejsca możemy dojść. To czego brakuje mi na ekranie planowania wycieczki, to łączny czas jaki będzie potrzebny do przebycia wybranych odcinków. Oczywiści możemy to sprawdzić, jednak najpierw trasę musimy zatwierdzić. Moim zdaniem zdecydowanie lepiej byłoby, gdyby ta informacja była widoczna cały czas i aktualizowała się na bieżąco wraz z zaznaczaniem kolejnych punktów trasy.

Nie mniej jednak planowanie wycieczki w ten sposób to naprawdę świetna sprawa, bo mimo małego minusa, o którym wspomniałem, jest to i tak dużo łatwiejsze i szybsze niż z typową mapą, jako że program podliczy nam, oprócz czasu, także długość trasy i podejść.

Na szlaku

Gdy trasa – ta z bazy aplikacji lub własna – jest już wybrana, czas ruszyć na szlak. Tak jak wspominałem, jest to coś czego nie mogłem na razie sprawdzić w praktyce, więc pozostaje mi tylko podzielenie się z Wami informacjami na temat dostępnych tu opcji.

Przede wszystkim aplikacja oferuje nam podejrzenie schematycznej trasy wędrówki, na której widzimy kolejne jej punkty, przebytą odległość, wysokość, oraz kolor szlaku. Wybierając poszczególne punkty otrzymujemy przewodnikowe informacje na ich temat. Czasem można w nich trafić na literówki ;).

Na dole znajdziemy natomiast procent przebytej drogi, kąt podejścia i czas po jakim powinniśmy osiągnąć cel. Możemy też przełączyć się na widok normalej mapy (Zdobądź Tatry korzysta z OpenStreetMap lub po zmianie w ustawieniach – OpenCycleMap), oraz sprawdzić dodatkowe informacje dotyczące naszej podróży – odległość do skrzyżowania szlaków i czas jaki pozostał do zmierzchu.

Aplikacja, w trakcie wędrówki, może działać w tle, informując nas dźwiękiem lub wibracją o mijaniu kolejnych punktów trasy lub alarmować w chwili, gdy zboczymy ze szlaku. Opcja jest jak najbardziej dobra, jednak wiedząc, jak szybko potrafi spadać poziom baterii w przypadku aktywnego GPSu, raczej nie polecałbym korzystania z niej, jeśli nie dysponujemy dodatkowymi akcesoriami, które pozwolą przedłużyć żywotność baterii w iPhone’ie.

Inne opcje

Zdobądź Tatry posiada też kilka dodatkowych opcji, takich jak możliwość sprawdzenia pogody – jest to niestety opcja mało rozbudowana i mało czytelna, oraz bazę noclegów i restauracji w Zakopanem. Ta opcja także moim zdaniem wymaga rozbudowania – wyszukiwać punkty możemy wyłącznie na mapie i tylko w ten sposób możemy uzyskać o nich informacje – niezbyt bogate zresztą, bo poza nazwą jest to tylko adres i numer telefonu. Biorąc pod uwagę to, ile takich miejsc w Zakopanem się znajduje, może być ciężko znaleźć interesujące nas miejsce.

Podsumowanie

Pomimo, że uważam, że dwie ostatnie opcje, o których wspomniałem powyżej, wymagają poprawy, to jako że są to opcje dodatkowe, nie biorę ich specjalnie pod uwagę przy ocenie aplikacji. A uważam, że ta jest bardzo dobra i z pewnością będzie świetnym uzupełnieniem tradycyjnej mapy i przewodnika. Tych jednak nigdy nie zapominajcie ze sobą zabrać, bo jakby nie było, to w trudnych sytuacjach właśnie one okazują się często najmniej zawodne i najprzydatniejsze ;).

Gdy tylko przetestuję program podczas wycieczki w Tatry, na pewno uzupełnie recenzję o dodatkowy akapit i ocenę końcową, a tymczasem zapraszam Was do konkursu, w którym możecie wygrać pełną wersję aplikacji Zdobądź Tatry na iPhone’a.

[margin_border /]

Konkurs

Aby wziąć udział w konkursie, należy w komentarzu poniżej umieścić  (przycisk w lewym dolnym rogu okienka wpisywania komentarza) najładniejsze, wykonane przez Ciebie zdjęcie Tatr. Praca musi być pojedynczą fotografią, przedstawiającą jeden krajobraz. Wyjątek stanowią panoramy złożone z kilku fotografii lub zdjęcia wykonane techniką HDR. Do zdjęcia proszę dołączyć informację o tym gdzie i kiedy zostało wykonane.

Nie masz zdjęcia? W takim razie napisz w komentarzu jaka trasa w polskich Tatrach jest Twoją ulubioną. Może jest miejsce, którego jeszcze nie odwiedziłeś/-aś, a dopiero planujesz? A może przeżyłeś/-aś w Tatrach jakąś ciekawą przygodę?

Liczę na Waszą kreatywność i czekam na komentarze do niedzieli (18.08), do 23:59 :). W poniedziałek wybiorę dwóch zwycięzców, jednego za najciekawszy opis, drugiego za najładniejszą fotografię. Każdy może zwiększyć swoje szanse umieszczając zarówno opis, jak i zdjęcie, proszę to jednak robić w dwóch osobnych komentarzach. Wygrać można tylko raz.

[margin_border /]

[download]

[appstore id=659093962][appstore id=660414452]

To Top