Naszymi oczami

Po pierwszym dniu z Mavericksem…

OS X Mavericks

Gdy tylko w Mac App Store pojawił się OS X Mavericks rozpocząłem pobieranie. Oczywiście, jak to z tego typu aktualizacjami bywa, rozpoczęło się tragicznie – według mojego iMaka miało to zająć ok. 24 godzin. Zrobiłem więc w międzyczasie aktualizację iOS’a, włączyłem Caffeine i poszedłem spać. Okazało się, że w nocy pobieranie przerwało się mniej więcej w połowie i musiałem je rano wznowić. Tym razem poszło już jednak znacznie sprawniej i po niedługim czasie rozpoczęła się instalacja.

Trwało to dłuższą chwilę, ale na szczęście wszystko przebiegło bez np. tego typu niespodzianek:

Po zainstalowaniu pojawiło się trochę nowych aktualizacji programów – m.in. do iPhoto. Postanowiłem więc pozwolić im spokojnie się pobrać (łącznie było tego chyba ponad 3 GB) i zainstalować, a ja w tym czasie, zdecydowałem się skorzystać z wyjątkowo ładnej pogody i udałem się na spacer 🙂 Co okazało się przyjemną ulgą po kilkunastu godzinach spędzonych przed komputerem z racji konferencji Apple.

Po powrocie rzuciłem okiem na prezentację, którą przygotowało Apple, przedstawiającą najważniejsze nowości – znajdziecie ją tutaj. A oto jej duży skrót:

OS X Mavericks

 

I zabrałem się do przejrzenia najważniejszych funkcji.

iBooks

Chociaż na chwilę obecną nie zamierzam z niego korzystać, to bardzo dobrze, że w końcu się pojawił. Osobiście unikam czytanie dłuższych tekstów na komputerze i z iBooks korzystam wyłącznie na iPadzie i iPhone’ie, ale gdybym np. zamiast komputera stacjonarnego posiadał MacBooka, to bardzo możliwe, że zaglądałbym czasem do OS X’owej wersji iBooksa.

Aplikacja pozwala oczywiście na synchronizację zakładek i zaznaczeń. Standardowo nasza wirtualna biblioteka pokazuje książki ułożone od najnowsze pozycji do najstarszej. Jeśli chcemy posortować je ręcznie należy wybrać odpowiednią opcję w małym menu w prawym górnym rogu ekranu – „Sortuj wg”.

iCloud Keychain

Tej funkcji poświęciłem osobny artykuł, zawierający też porady dotyczące konfiguracji. Tutaj napiszę tylko krótko, że na funkcję bardzo czekałem i póki co trochę się nią zawiodłem. Liczyłem na coś nieco lepszego, bardziej zbliżonego np. do 1Password.

Mapy

To chyba najbardziej znienawidzona przeze mnie aplikacja, którą w iOS wprowadziło Apple, usuwając Mapy Google. Gdy tylko te znów trafiły do App Store aplikacja poszła w całkowite zapomnienie i włączyłem ją obecnie chyba po raz pierwszy od tamtego czasu.

Mapy na OS X bardzo fajnie integrują się z Kalendarzem, o czym za chwilę. Świetną opcją jest też możliwość zaplanowania trasy na komputerze i przesłanie jej do naszego urządzenia w iOS. Czy już aplikacja doprowadzi nas do celu, to już niestety inna kwestia… Gdy wyznaczyłem trasę do mojej rodzinnej miejscowości, Mapy postanowiły zaprowadzić mnie w środek lasu, kilka kilometrów obok. Centrum miejscowości zaznaczyłem fioletową pinezką. Czerwona to miejsce gdzie prowadzą Mapy. Do tego miejsca nie można nawet dojechać, więc wybrana została najbliżej położona droga.

Mapy - OS X Mavericks

 

Jest to więc kolejna nowość Mavericksa, z której póki co nie zamierzam korzystać.

Kalendarz

Z Kalendarza korzystam obecnie dosyć rzadko. Został on jednak wzbogacony o kilka nowych funkcji. Jedną z nich jest integracja z Mapami. Załóżmy, że mamy jakiś spotkanie – np. umówiliśmy się z kimś w centrum handlowym, ale nie znamy jego dokładnego adresu. Wpisujemy nazwę, a program sam podpowie nam adres. Do tego, możemy sprawdzić ile zajmie nam dojazd/dojście do tego miejsca i ustawić przypomnienie w chwili, kiedy powinniśmy wyjść.

W teorii jest bardzo ciekawie, znów jednak wracamy do tematu nieszczęsnych Map, którym póki co za bardzo ufać nie można. Do tego baza miejsc w Polsce jest na razie bardzo mało.

Kalendarz - OS X Mavericks

Finder

Nowością Findera jest możliwość tworzenia tagów i oznaczania nimi plików, oraz karty! O ile do tagów chyba się nie przekonam, to korzystanie z kart z pewnością się przyda i na pewno ułatwi ono pracę, zwłaszcza, że często miałem pootwierane kilka okien Findera – teraz wszystko będzie na pewno dużo bardziej uporządkowane.

Safari

Jakieś dwa miesiące temu moje Safari przestało działać. Resetowałem ustawienia, wywalałem różne pliki tworzone na koncie użytkownika – pomagało na dzień i znów to samo – chwilę po uruchomieniu program się zamykał. Jako że i tak przeglądarka Apple coraz bardziej mnie w tamtym czasie denerwowała – głównie swoim wolnym działaniem – zdecydowałem się na przesiadkę na Google Chrome. Po zainstalowaniu Mavericksa Safari działa (ale zaskoczenie ;)) i do tego działa bardzo sprawnie, i zdecydowanie szybciej niż wersja, której używałem po raz ostatni. Jeśli w międzyczasie program znów nie odmówi posłuszeństwa, to myślę, że zdecyduję się na ponowną przesiadkę.

Wydajność systemu

Apple obiecywało wzrost wydajności systemu i mogę potwierdzić, że system działa lepiej. Może w moim przypadku nie jest to jakiś niesamowity wzrost, ale i mój komputer ma już swoje lata, więc nie oczekiwałem niesamowitych cudów. Nie mniej jednak, zarówno aplikacje, jak i system działają lepiej. Dla mnie jest to najbardziej odczuwalne w samym Safari, jak i podczas przełączania się pomiędzy aplikacjami. Teraz jest to szybsze i wygodniejsze.

Instalację wykonywałem bezpośrednio z Mountain Liona. Niedługo planuję wymienić dysk w iMaku, więc zrobię wtedy instalację „na czysto”, co mam nadzieję, także nieco jeszcze przyspieszy działanie systemu.

Generalnie po pierwszym dniu spędzonym z Mavericksem jestem z niego zadowolony, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że za aktualizację nie musiałem płacić (tzn. Apple odbije to sobie w cenie Maków ;)). Co prawda system, mimo że ma kilka ciekawych, nowych funkcjonalności, których część opisałem, to jednak wiele z nich jest dla mnie nie przydatna lub jak np. Mapy, nie działa w Polsce wystarczająco dobrze (może np. w USA jest pod tym względem lepiej).

Na koniec zapraszam Was do podzielenie się w komentarzu swoją opinią na temat nowego systemu Apple. Może znaleźliście jakąś ciekawą funkcję, która ułatwia Wam teraz pracę w systemie? Podzielcie się swoimi wrażeniami!

[margin_border /]

[download]

[appstore id=675248567]

To Top